Android 3.1 – nowe pomysły i funkcje

0
823
Rate this post

Google zaprezentowało wczoraj nowa wersję systemu operacyjnego Android dla tabletów. W Stanach aktualizacje już są powoli wysyłane, w Europie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Czy warto? Oto lista zmian i nowych funkcji, które oferuje nam Honeycomb 3.1.

 • Poprawki interfejsu

  Jak przy wszystkich aktualizacjach, poprawiono trochę interfejs systemu. I jak to słyszymy za każdym razem, ma być on jeszcze bardziej intuicyjny i szybszy. Zmieniono trochę rozmieszczenie niektórych elementów, kolory i wielkość tekstu.
  Kliknięcie przycisku Home na pasku systemowym przełączy nas teraz do ostatnio używanego pulpitu (jednego z 5 dostępnych).

 • Akcesoria USB

  Android 3.1 pozwala podłączyć za pomocą portu USB, wiele różnych urządzeń peryferyjnych – klawiatury, myszki, kontrolery gier, aparaty cyfrowe etc. Po podłączeniu kompatybilnego sprzętu, framework sam uruchomi odpowiednią aplikację do jego obsługi, albo poda nam linka, pod którym możemy ją pobrać.

 • Rozszerzona lista ostatnio używanych aplikacji

  Lista ostatnio używanych aplikacji została znacznie rozszerzona. Użytkownik może przewijać w pionie miniatury, przedstawiające procesy działające w tle i programy, z których poprzednio korzystaliśmy. Kliknięcie od razu przeniesie nas do odpowiedniego programu.

 • Regulowanie wielkości widgetów

  Użytkownicy będą mogli teraz sami regulować rozmiar widgetów na Pulpicie, dopasowując ich rozmiar do ilości wolnego miejsca na ekranie.

 • Obsługa klawiatur i urządzeń wskazujących

  Do tabletów z najnowszym Androidem Honeycomb będzie można podłączać różnego rodzaju myszki, klawiatury i inne urządzenia wskazujące, zarówno poprzez port USB jak i Bluetooth. Nie potrzeba będzie do tego żadnej specjalnej konfiguracji czy sterowników. Można nawet podłączyć klika różnych akcesoriów tego typu i wybierać z panelu systemowego te, z których akurat chcemy korzystać.

 • Obsługa joystick’ów i padów

  Android 3.1 będzie obsługiwał większość joystick’ów i padów kompatybilnych z PC, podłączanych przez USB lub Bluetooth. Użytkownicy będą mogli też korzystać z kontrolerów z Xboxa lub PlayStation, ale tylko podłączonych kablem.

 • Lepsze WiFi

  Tablety będą mogły podłączać się do sieci WiFi nawet gdy ekran jest wyłączony. Ma to ułatwić streaming wideo lub muzyki.
  Dla każdego połączenia WiFi można będzie też ustawić osobny serwer proxy.

 • Aplikacje

  Android 3.1 przynosi nie tylko zmiany systemowe, ale ulepsza też podstawowe aplikacje.

  • Przeglądarka internetowa – zmieniono menu Quick Controls, wprowadzono obsługę CSS 3D, czy filmów wideo w formacie HTML5. Użytkownik może tez zapisać sobie daną stronę w tablecie, żeby później móc przejrzeć ją offline.
  • Galeria – obsługuje teraz Picture Transfer Protocol, dzięki czemu można do tabletu podłączyć aparat cyfrowy i zgrać sobie z niego zdjęcia. Program pokazuje też ile zostało wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej.
  • Kontakty – usprawniono przeszukiwanie listy kontaktów, wyszukiwarka pokazuje rezultaty ze wszystkich pól zapisanych przy danym kontakcie
  • Email – poprawiono widget prezentujący najnowsze maile, program pobiera teraz domyślnie pocztę z serwera dopiero gdy jest w zasięgu WiFi.

I to tyle. Najciekawiej zapowiada się chyba, możliwość podłączania klawiatur, myszek i padów. Z takimi akcesoriami tablet zyskuje całkowicie inny wymiar. Brawo Google.