Android 2.2 Froyo – flash, tethering i aplikacje na karcie

0
651
Rate this post

Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano nową wersję Androida oznaczoną cyfrą 2.2 i nazwą Froyo (mrożony jogurt). Nie jest to może rewolucyjna aktualizacja, ale przynosi parę usprawnień, na które użytkownicy czekali już od dawna. Po pierwsze szybkość – dzięki zastosowaniu wirtualnego kompilatora Dalvik JIT system ma być szybszy nawet 5x od wersji 2.1. szybsza ma być też przeglądarka internetowa i lepsze zarządzanie pamięcią.

Froyo ma też obsługiwać wreszcie technologię Flash i AIR. Użytkownicy będą więc mogli oglądać filmy wideo bezpośrednio na stronach internetowych, korzystać z różnego rodzaju flashowych gier i aplikacji, nawigować na witrynach upiększonych interaktywnymi elementami wykonanymi w tej technologii czy wreszcie oglądać wyskakujące reklamy na onecie czy gazecie.pl.

Kolejnym długo oczekiwanym usprawnieniem będzie tethering czyli możliwość zamiany telefonu w mobilny hotspot bez potrzeby rootowania systemu i korzystania z aplikacji zewnętrznych deweloperów. Teraz niezbędne narzędzia znajdziemy od razu w systemie, gotowe do użycia (o ile oczywiście operatorzy GSM nie zablokują tej opcji).

Aplikacje nareszcie będą mogły być przechowywane na karcie pamięci. Koniec z usuwaniem jednych programów, żeby zrobić miejsce dla innych. Dodano też opcję backupu aplikacji wraz z wszystkimi należącymi do niej danymi, koniec martwienia się o save’y z gier przy zmianie telefonu.

Zmiany nie ominęły też Android Marketu. Użytkownicy będą mogli wybrać opcję automatycznego aktualizowania się aplikacji, Google wprowadziło też funkcję aktualizowania wszystkich programów na raz, za pomocą jednego przycisku. Koniec z niekończącym klikaniem gdy paru developerów postanowi równocześnie wprowadzić nowe ikonki do swoich produktów.

Jeśli chodzi o interfejs to tutaj nie ma żadnej rewolucji, większej liczby ekranów czy jeszcze bardziej udziwnionych tapet. Wprowadzono za to dodatkowe przyciski na dole. Obok Menu będziemy mieli teraz bezpośredni przycisk prowadzący do funkcji telefonicznych i jeszcze jeden do przeglądarki internetowej. Wyszukiwanie wzbogaciło się też w dodatkowe menu pozwalające ograniczyć wyniki do kategorii typu: kontakty, aplikacje czy strony internetowe.

Poprawiono obsługę usługi Exchange z opcją zdalnego kasowania danych w telefonie – przydatne w sytuacji gdy ktoś przywłaszczy sobie naszą komórkę.
Dodano też obsługę lampy błyskowej podczas kręcenia filmów wideo i nowe menu w interfejsie aparatu.

Większość nowych funkcji Androida 2.2 możecie zobaczyć na poglądowym filmie przygotowanym przez Google.