Nowy Google Translate z opcją konwersacji [Android]

0
648
Rate this post

Po roku od premiery Google Translate w Android Markecie, doczekaliśmy się nowej wersji tej aplikacji. Wszystkie poprawki miały na celu usprawnienie obsługi – zmieniono wygląd, ikony, menu wyboru języka etc. Pojawiła się też nowa, eksperymentalna funkcja „konwersacji”, która ma ułatwić nam bezpośrednią rozmowę z obcojęzyczną osobą.

Tryb konwersacji jest na razie w fazie eksperymentalnej alfa. Do dyspozycji mamy tylko tłumaczenia miedzy 2 językami – angielskim i hiszpańskim. Wystarczy kliknąć w ikonę mikrofonu, wypowiedzieć swoją kwestię, a program nie tylko wyświetli tłumaczenie, ale też od razu usłyszymy je w głośniku.

Wszystko działa dość sprawnie. Program poradził sobie z moim polskim akcentem zarówno gdy mówiłem w języku angielskim jak i hiszpańskim (mimo, ze tego drugiego praktycznie nie znam). Oczywiście im bardziej skomplikowane zdanie tym większe prawdopodobieństwo błędu, ale w prostej konwersacji Translate radzi sobie świetnie.

Do czasu kiedy Google doda większą ilość języków do trybu konwersacji, pozostaje nam korzystanie z tradycyjnej, tekstowej formy tłumaczeń.
Tu mamy do dyspozycji aż 53 języki, z czego 15 obsługuje wprowadzanie tekstu za pomocą głosu.

Aplikacja sugeruje nam słowa już po wpisaniu kilku liter. Potrafi tez sama rozpoznać język wpisywanego tekstu.

Program nieźle radzi sobie z rozpoznawaniem głosu, także po polsku. Klikamy w ikonę mikrofonu, wypowiadamy zdanie, które chcemy przetłumaczyć, a Translate zamienia je w tekst i od razu tłumaczy.

Przetłumaczony tekst możemy z poziomu aplikacji wysłać mailem, bluetoothem, SMSem czy na serwisy typu Facebook lub Twitter.

Przydatna wydaje się również opcja tłumaczenia SMSów. Po wciśnięciu odpowiedniej ikony na ekranie głównym wyświetla nam się lista otrzymanych wiadomości. Jednym kliknięciem możemy przetłumaczyć wybranego SMSa na zdefiniowany wcześniej język.

Google Translate dostępny jest bezpłatnie w Android Markecie. Niestety mogą z niego korzystać tylko użytkownicy systemu Android w wersji 2.1 i wyższej. To kolejny policzek dla posiadaczy telefonów firm typu SonyEricsson, które nie mają ochoty lub też nie potrafią zapewnić swoim klientom najnowszej wersji systemu.