Przeglądarkowy Android Market

0
537
Rate this post

Parę dni temu, Google pokazało narzędzie, na które wielu użytkowników smartfonów z Androidem, czekało już od dawna – oficjalną, przeglądarkową wersję Marketu. Co prawda od jakiegoś już czasu funkcjonowały podobne serwisy, na przykład rozwijany przez niezależnych deweloperów AppBrain, ale mimo rozbudowanej funkcjonalności brakowało im jednego – wsparcia Google i pełnej integracji z komórkowym Android Marketem.

Sklep można znaleźć pod adresem market.android.com. Google nie próbowało nawet tworzyć jakichś nowych, rewolucyjnych rozwiązań, po prostu powielono układ znany z AppStore Apple’a. Po odpaleniu strony głównej mamy więc na górze duże bannery promujące wybrane aplikacje, listę kategorii oraz zestaw najpopularniejszych płatnych i darmowych programów. Żadnych zbędnych dodatków, wszystko jasne i przejrzyste. O wiele lepiej rozwiązane niż w AppBrain, gdzie przesadzono z ilością tabel i zestawień.

Podobnie to wygląda przy szczegółowym widoku danej aplikacji – obydwa sklepy oferują niemal identyczny zestaw informacji.

Jest średnia ocena w formie gwiazdek, ostatnia data aktualizacji, wymagania systemowe, rozmiar i cena. Do tego dochodzi informacja o deweloperze wraz z linkiem do jego strony www, opis funkcji, zrzuty ekranu, komentarze użytkowników oraz propozycje innych, podobnych aplikacji. Android Market ma dodatkowo jeszcze filmy wideo prezentujące dany program (o ile deweloper coś takiego przygotował) i zestaw uprawnień, których ten soft wymaga.

Zarówno Android Market jak i App Store pozwalają od razu zainstalować wybrany program w telefonie. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych narzędzi (jak w przypadku AppBrain). Po prostu klikamy w przycisk instaluj ( jeśli mamy kilka telefonów z Androidem podpietych do tego samego konta Google, strona pozwala nam wybrać na którą słuchawkę soft ma być instalowany). Na Androidzie program sam zacznie się pobierać na nasz telefon i sam się zainstaluje. W przypadku iPhone, soft zostanie pobrany na komputer i przekazany do komórki podczas najbliższej synchronizacji.

Przeglądarkowy Market pozwala też podejrzeć wszystkie aplikacje zainstalowane w naszym smartfonie. Nie ma niestety możliwości zdalnego ich odinstalowania.

Jestem pod wrażeniem roboty, którą wykonało Google. Koniec z mozolnym szukaniem programów na małym ekranie telefonu, nie trzeba już odpalać czytnika kodów czy specjalnego softu AppBrain. Uruchamiamy po prostu stronę market.android.com i instalujemy wszystko co chcemy bez dotykania komórki.