Jedną z opcji, której może brakować osobom przesiadajacym się z iPhone na Androida, jest możliwość instalowania aplikacji bezpośrednio z komputera. Niestety Google nie zadbalo o przygotowanie programu takiego jak iTunes, w którym moglibyśmy swobodnie przeglądać Android Market, instalujac aplikacje bez potrzeby siegania po telefon.
Z pomocą przychodzi jednak serwis AppBrain.
AppBrain to strona internetowa, na której możemy przeglądać zawartość Android Marketu oraz synchronizujaca się z nią aplikacja w telefonie. Wystarczy zalogować się korzystając z danych konta Google i już mamy narzedzie do instalacji aplikacji w telefonie za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.
Nie jest to może instalacja w pełnym tego słowa znaczeniu. Tak naprawdę to tylko wysyłamy do telefonu informacje o sofcie który chcemy zainstalować i ostateczny proces musimy wykonać już w komórce, ale i tak to o wiele wygodniejsze niż korzystanie z wyszukiwarki Marketu za każdym razem gdy o czymś ciekawym przeczytamy w internecie.
Obsługa jest banalnie prosta. Odnajdujemy na stronie AppBrain programy, które nas interesują. Możemy skorzystać z wyszukiwarki, przeglądać kategorie, sortować wyniki według ocen czy popularności etc., czy w końcu użyć widgetu udostępnionego przez AppBrain. (na końcu artykułu umieściłem taki widget).
Następnie klikamy w przycisk Instaluj w lewym górnym rogu.
Gdy już wybierzemy wszystkie, interesujace nas programy, odpalamy AppBrain w telefonie i synchronizujemy ze stroną. Pokazuje nam sie przygotowana na komputerze lista. Teraz wystarczy wybrac przycisk Perform installs i aplikacje zainstaluja sie jedna po drugiej.
App Brain oferuje jednak znacznie więcej. To nie tylko narzędzie do synchronizacji ze stroną, ale też pełnoprawny klient Android Marketu, pozwalający na wygodne przegladanie jego zawartości dzięki rozbudowanym opcjom sortowania i filtrowania.
Mamy też elementy społecznościowe. Możemy na przykład tworzyć listę znajomych i śledzić jakie programy instalują, dzielic się z innymi własną listą aplikacji czy zintegrować konto w AppBrain z Twitterem.
AppBrain to świetne narzędzie, szczególnie dla tych, którzy lubią eksperymentować ze swoim telefonem i testują mnóstwo różnych aplikacji. Nie jest może tak wygodny jak iTunes, ale przynajmniej nie wymaga podłączania komórki do komputera.
Dla mnie to teraz podstawowe narzędzie do obsługi androidowych programów.