Power Manager to według mnie pierwsza aplikacja, którą powinniśmy zainstalować w naszym G1. Być może nie przedłuży radykalnie życia baterii, ale przy tak słabym akumulatorze każda, nawet niewielka pomoc jest na wagę złota.
Status Power Managera jest dość pokręcony. Program był na samym początku całkowicie darmowy. Wraz z wprowadzeniem płatnych aplikacji w Android Markecie, pojawiła się jego płatna wersja w dość atrakcyjnej cenie $0.99. Nie ma w tym nic dziwnego, wielu developerów najpierw udostępnia opcję Light, a potem bardziej rozbudowaną, komercyjną odmianę swojego softu. Jednak autor Power Managera zachował się niezbyt fair w stosunku do użytkowników i zamiast zostawić starą wersję taką jaka jest, wprowadził aktualizację, która zmieniała pełnoprawną aplikację w 3 dniowy trial. Wszystko to odbyło się bez żadnego ostrzeżenia i jeśli ktoś upgrade’ował program bez czytania komentarzy to musiał się nieźle zdziwić gdy okazało się, że dłużej się już nim nie nacieszy. Wywołało to falę negatywnych komentarzy, w końcu “kto daje i odbiera…”. Twórca widocznie zreflektował się co do niestosowności swoich działań i najpierw dodał odpowiednie ostrzeżenie w opisie aplikacji, a potem udostępnił na swojej stronie pełną, darmową wersję. Możecie ją pobrać i zainstalować wpisując w przeglądarce adres: https://www.xphonesoftware.com/uploads/PowerManager.apk
Power Manager pozwala na automatyczną zmianę ustawień telefonu w zależności od poziomu naładowania baterii. Dzięki temu w sytuacji gdy mamy na przykład tylko 30%, zostaną wyłączone najbardziej prądożerne funkcje (jak np. podświetlenie ekranu, WiFi, GPS etc) co powinno utrzymać przy życiu naszą komórkę do czasu gdy nie podłączymy jej do ładowarki.
Po uruchomieniu aplikacji widzimy panel kontrolny a na nim:
- poziom naładowania baterii w procentach
- stan baterii – mamy tu 5 możliwości
GOOD – bateria w dobrym stanie
OVHT – bateria przegrzana
DEAD – bateria zakończyła swój żywot
OVLT – przepięcie
FAIL – nieokreślony błąd
UNKN – nieznany - rodzaj sieci – 2G, 3G
- kontrolki funkcji takich jak WiFi, Bluetooth, GPS, Call location (lokalizacja po nadajnikach). Można je samemu włączać i wyłączać poprzez kliknięcie na danym przycisku
- Monitor – jego wyłączenie wstrzymuje automatyczne uruchamianie profili
Pod spodem mamy domyślne profile, które aktywują się odpowiednio gdy: bateria jest naładowana, bateria ma poniżej 30%, telefon podłączony jest do ładowarki, telefon podłączony jest do komputera, przeglądamy strony www. Każdy z nich ma inną charakterystykę np. przy słabej baterii wyłączają się Wifi, Bluetooth, GPS, Call location, zmniejsza się jasność ekranu i szybciej się on wygasza. Można je oczywiście uruchomić ręcznie klikając na ich nazwę. Możemy też dopasować je do własnych potrzeb wybierając opcję Edit z menu kontekstowego (wywołujemy je poprzez długi klik na wybranej pozycji) .
Dla tych, których nie zadowalają domyślne konfiguracje, przygotowano funkcję tworzenia własnych profili. Żeby to zrobić klikamy przycisk Menu, wybieramy opcję Add profile i podajemy nazwę oraz opis.
Następnie otwiera nam się szczegółowe menu z wszelkimi dostępnymi ustawieniami.
- Trigger – zdarzenie aktywujące profil. Do wyboru mamy poziom baterii (ustawiany wygodnym suwakiem), podłączenie do ładowarki albo do komputera.
- Stay awake – wybieramy po jakim czasie rozmowy ekran zostaje zablokowany i czy odblokowuje go odsłonięcie klawiatury.
- Sound – możliwość wyłączenia dźwięku i wibracji
- Display – ustawianie jasności ekranu i czasu po jakim się wyłącza
- Wireless – włączanie i wyłączanie WiFi oraz Bluetootha
- Location – wyłączanie i włączanie GPS oraz lokalizacji przez nadajniki
- Data synchronization – wyłączanie i włączanie synchronizacji
Power Manager to bardzo przydatne narzędzie i trudno jest mi sobie wyobrazić codzienne używanie G1 bez niego. Domyślne profile spełniają swoje zadanie i chyba tylko najbardziej wymagający użytkownicy będą mieli potrzebę, żeby tworzyć własne. Program praktycznie nie wymaga żadnej konfiguracji i od razu po zainstalowaniu wykonuje swoją robotę.