Dodanie polskiego języka do sprowadzonego z zagranicy telefonu G1 jest sprawą dość skomplikowaną. Nie da się tego zrobić przekopiowując po prostu jakieś pliki – trzeba wymienić całe oprogramowanie. Na szczęście niezależni deweloperzy tak już dopracowali całą procedurę, że dokonać tego może każdy, specjalistyczna wiedza ani doświadczenie nie są potrzebne.
Zanim przejdę do właściwej treści poradnika muszę was ostrzec. Mimo, że w większości wypadków flashowanie kończy się sukcesem, to nikt nie daje na to 100% gwarancji. Zawsze coś może pójść nie tak, a wtedy wasz smartfon zmieni się w kawałek bezużytecznego plastiku. Korzystając z poniższego poradnika weźcie to pod uwagę i pamiętajcie, że działacie na własne ryzyko. Nie odpowiadam za uszkodzenia telefonu czy niespodziewane błędy. Sam przetestowałem ten sposób na sobie kilka razy i wszystkie przebiegły bez problemów. Po zainstalowaniu nieoficjalnego oprogramowania przestaniecie też dostawać aktualizacje systemu od waszego operatora. W zamian za to możecie liczyć na upgrade’y przygotowane przez niezależnych deweloperów.
To tyle straszenia, jeśli dalej jesteście zdecydowani na zmianę swojej G1 to zapraszam do lektury.
1. Przygotowanie
Przed rozpoczęciem pracy należy się odpowiednio przygotować:
- Naładować baterię do pełna.
- Skopiować wszystkie ważne dane z telefonu. Co prawda kontakty i kalendarz automatycznie synchronizowane są z serwerami Google, ale resztę plików (jak zdjęcia, muzykę, filmy, programy, SMSy etc) trzeba zabezpieczyć kopiując je na kartę pamięci czy do komputera. Pomóc w tym może np. program MyBackup.
- Pobrać ROM z firmwarem, którym zastąpimy nasze obecne oprogramowanie. Dobre zestawienie można znaleźć tutaj. Ja polecam CyanogenMod v4.0.4 (nie mylić z wersją eksperymentalną 4.1.10). Bezpośredni link do pobrania. Ściągnięty plik trzeba umieścić w głównym katalogu na karcie pamięci.
2. Root
Pierwszą czynnością będzie tzw. zrootowanie telefonu czyli mówiąc najprościej, uzyskanie pełnego dostępu do naszej maszynki.
Żeby to zrobić wpisujemy w przeglądarkę internetową telefonu, adres: https://bit.ly/va2pU. Rozpocznie się pobieranie aplikacji o nazwie flashrec-1-1.1-20090904.apk. (wielkość 77.36KB). Następnie klikamy w pobrany plik i go instalujemy. Jeśli są jakieś problemy to najprawdopodobniej nie mamy zaznaczonej opcji Ustawienia>Aplikacje>Pozwól na instalowanie aplikacji spoza Android Market (settings>software>unknown sources).
Uruchamiamy dopiero co zainstalowanego Recovery Flashera. Powinno to wyglądać tak:
Następnie robimy kopię zapasową klikając w „Backup Recovery Image”, a potem uruchamiamy „Flash Cyanogen Recovery 1.4” i czekamy, aż operacja zostanie ukończona.
Teraz przyszedł czas na sprawdzenie efektów naszych działań. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go ponownie równocześnie wciskając klawisze „home” (ten z domkiem) i „power”.
Telefon powinien powitać nas takim okienkiem:
Mamy już dostęp do roota i możemy przejść do drugiego etapu.
Proces rootowania można zobaczyć na poniższym filmie.
3. Instalowanie zmodyfikowanej wersji Androida
Na początek warto zrobić backup. W tym celu najeżdżamy na opcję: „nandroid v2.2 backup” i zatwierdzamy trackballem.
Następnie usuwamy wszystkie dane z telefonu wybierając polecenie: „wipe data/factory reset„.
Teraz już wszystko jest gotowe do zainstalowania nowego firmware. Klikamy: „apply any zip from sd” i zaznaczamy ROM, który chcemy zainstalować. W naszym przypadku będzie to plik o nazwie „update-cm-4.0.4-signed.zip„. Po potwierdzeniu wyboru rozpocznie się flashowanie. Po zakończeniu operacji wystarczy zrestartować telefon – pierwsze uruchomienie może potrwać nieco dłużej niż zwykle.
Na koniec jeszcze zmieniamy język w ustawieniach i już możemy się cieszyć polskim interfejsem oraz wieloma nowymi funkcjami (których odkrywanie pozostawię wam).
Warto też zainstalować z Android Marketu program CyanogenMod Updater, który umożliwi późniejsze aktualizowanie oprogramowania.