Zrób to sam – Google prezentuje kreatora aplikacji dla Androida

0
654
Rate this post

Ilość aplikacji w Android Markecie zbliża się błyskawicznie do 100 tysięcy, ale zawsze może się okazać, że brakuje tej jednej, której akurat nam potrzeba, a żaden z developerów nie wpadł jeszcze na to, żeby ją napisać. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak wziąć sprawy w swoje ręce. Nie szkodzi, ze nie mamy pojęcia o programowaniu, Google zapowiedziało dzisiaj usługę App Inventor, za pomocą której, każdy może przygotować własny, prosty program dla telefonu z Androidem. Składa się na nią lokalny komponent napisany w Javie (działa na Windows, Mac OS X ,Linux i wymaga Javy 6) i system do zarządzania projektem.

Tworzenie programu polega na łączeniu ze sobą bloków kodu przygotowanych przez Google i przypomina zabawę klockami. Bloki zawierają typowe funkcje Androida, obsługę telefonu (np. wysyłanie SMSów), GPSu czy serwisów internetowych jak Twitter.

W tej chwili usługa nie jest jeszcze ogólnie dostępna, Google zbiera zgłoszenia do testów i obiecuje, ze rozpocznie je w ciągu kilku tygodni.

Niestety nie wiadomo czy aplikacje stworzone przy pomocy App Inventora będzie można dystrybuować w jakiś inny sposób niż przez mechanizm samej usługi. Google nie chce raczej zalać Marketu tysiącami amatorskich „programików”, dlatego nie ma na razie mowy o wyodrębnieniu kodu do dalszej obróbki w SDK.

Więcej informacji o App Inventorze, instrukcję obsługi i przykładowe aplikacje można znaleźć na stronie https://appinventor.googlelabs.com.