Google Maps z darmową nawigacją dostępne już w Android Markecie

0
645
Rate this post

Zaledwie Motorola wypuściła telefon Motorola Droid z Androidem 2.0, a wraz z nim Google Maps wyposażone w darmową nawigację – dziesiątki „hakerów” wzięło się za „przeportowanie” aplikacji na pozostałe smartfony z Androidem. Działania te przyniosły nawet wyniki, ale ostatecznie okazały się jedną wielką stratą czasu. Google bowiem, jak gdyby nigdy nic, opublikował dzisiaj swoje mapy w wersji na komórki z systemem Android 1.6. Każdy może teraz sam pobrać program z Marketu i przetestować go na swoim G1 czy Magicu.

Niestety równocześnie potwierdziła się informacja, że nawigacja na razie będzie działać tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Europejczycy nie mają nawet takiej opcji w swojej wersji aplikacji i nie wiadomo kiedy się pojawi. TomTom i Garmin mogą więc na razie spać spokojnie.

Mimo wszystko warto zainstalować nowe Google Maps bo pojawiło się w nim parę nowych opcji. Najbardziej widoczną jest możliwość wyświetlania warstw czyli dodatkowych informacji na mapach. Mogą to być np. dodatkowe mapy stworzone przez nas albo opisy poszczególnych miejsc pobrane z Wikipedii.

Program potrafi wyznaczyć trasę zarówno dla samochodu, jak i komunikacji miejskiej (niestety dla mojego miasta brakuje chyba danych) czy pieszej wędrówki.

Bardzo fajny jest widok z poziomu ulicy. Przy pomocy trackballa możemy „obracać się naokoło” żeby obejrzeć dane miejsce ze wszystkich stron. Jeszcze bardziej efektowna jest opcja „kompas” w której telefon korzysta z akcelerometru i „rozglądamy się” poruszając komórką (tak jakbyśmy stali w danym miejscu i mieli włączoną kamerę).

Nie będę wdawał się w szczegóły obsługi programu. Pobierzcie go i przetestujcie sami – naprawdę warto.