Koniec systemu webOS

0
878
Rate this post

Pół roku temu, przy okazji prezentacji smartfonów i tabletu HP z systemem webOS popełniłem tekst „Palm umarł ale webOS ma się dobrze„. Niestety tytuł już się zdezaktualizował, webOS nie ma się dobrze, webOS podzielił los Palma.

Firma HP ogłosiła że wycofuje się z rynku smartfonow i tabletów, a dla kupionego ponad rok temu systemu znajdzie „inne zastosowania”. Szkoda. Co prawda znałem go tylko w jego wczesnych wersjach, nie dane mi tez było pobawić się jego tabletową odmianą, ale i tak Palm Pre to był jeden z fajniejszych smartfonow jakie dane mi było testować.

Takiego końca można się było spodziewać, chociaż nie myślałem, że HP podda się tak szybko. Tak naprawdę to firma ta nawet nie próbowała podjąć walki. Od momentu przejęcia nie widać było woli zrobienia z webOSa jakiejś liczącej się platformy, poza prezentacją tabletu i kilku odświeżonych następców Pre, HP praktycznie nic z nim nie zrobiło. Zero akcji promocyjnych, nieprzekonywujące próby zwiększenia liczby deweloperów piszących soft na tą platformę, brak naprawdę nowoczesnych telefonów.
Pozostało tysiące Touch Padów w magazynach, miliony uzytkowników telefonow i tabletow pozostawionych samym sobie, setki programistow zostawionych na lodzie, ktorzy już pewnie nie dadzą się więcej namówić na tworzenie aplikacji dla innych systemów niż iOS, Android czy WP7.

WebOS zasłuzył na coś lepszego.