Jak zainstalować CyanogenMod od wersji 4.1.99 [poradnik]

0
826
Rate this post

CyanogenMod to najpopularniejszy obecnie, zmodyfikowany firmware dla telefonów HTC G1. O tym jak zainstalować wersję 4.0.4 pisałem w artykule: Jak wgrać polski język do telefonu HTC G1 jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Na skutek interwencji Google, Cyanogen musiał usunąć ze swojego oprogramowania ich aplikacje np. Gmail, Google Maps etc. Nie oznacza to jednak, że instalując CModa nie będziemy mogli z nich korzystać. Teraz po prostu musimy je sobie skopiować z oficjalnego Recovery Image przygotowanego przez HTC. Zmienia to trochę sposób instalacji, ale równoczesnie nie zwiększa poziomu trudności jej przeprowadzenia – po prostu musimy wykonać kilka klików więcej.

Na początek tradycyjne już w takich przypadkach ostrzeżenie:

Mimo, że w większości wypadków flashowanie kończy się sukcesem, to nikt nie daje na to 100% gwarancji. Zawsze coś może pójść nie tak, a wtedy wasz smartfon zmieni się w kawałek bezużytecznego plastiku. Korzystając z poniższego poradnika weźcie to pod uwagę i pamiętajcie, że działacie na własne ryzyko. Nie odpowiadam za uszkodzenia telefonu czy niespodziewane błędy. Sam przetestowałem ten sposób na sobie kilka razy i wszystkie przebiegły bez problemów. Po zainstalowaniu nieoficjalnego oprogramowania przestaniecie też dostawać aktualizacje systemu od waszego operatora. W zamian za to możecie liczyć na upgrade’y przygotowane przez niezależnych deweloperów.

1. Przygotowanie

Przed instalacją CyanogenMod 4.1.99 (i późniejszych) powinniśmy przygotować:

  • Zrootowany telefon z baterią naładowaną do pełna i oprogramowaniem Cyanogen Recovery 1.4 (Opis jak zrootować HTC G1). Jeśli wcześniej mieliśmy zainstalowaną wersję 4.0.4 to na pewno mamy i Roota i Cyanogen Recovery 1.4
  • Pobieramy Android 1.6 Recovery Image z adresu developer.htc.com. Plik nazywa się signed-dream_devphone_userdebug-ota-14721.zip i ma 45Mb
  • Pobieramy najnowszą wersję CyanogenMod. Obecnie nosi ona numer 4.2.5 i dostępna jest pod tym linkiem – nazwa pliku update-cm-4.2.5-signed.zip. Informacje na temat aktualnych wersji znajdziemy zawsze na stronie CyanogenMod.com
  • Obydwa pliki kopiujemy na kartę pamięci do katalogu głównego
  • Opcjonalnie możemy pobrać jeszcze audio-resources.zip, który zawiera dzwonki i dźwięki ostrzeżeń. Rozpakowujemy go również do katalogu głównego karty
  • Na koniec pozostaje nam zrobienie kopii bezpieczeństwa prywatnych plików typu zdjęcia, muzyka, wiadomości etc.

2. Android 1.6 Recovery Image

Rozpoczniemy od zainstalowania oficjalnego Recovery Image.
Wyłączamy telefon i włączamy ponownie przytrzymując klawisz Home (ten z domkiem).
Następnie wybieramy opcję nandroid v2.2 backup i klikamy trackballem. W ten sposób zrobimy kopię bezpieczeństwa aktualnego systemu – zawsze może się przydać.

Czyścimy pamięć telefonu uruchamiając opcję wipe data/factory reset.

Gdy wrócimy do początkowego okna wybieramy opcję apply any zip from SD, a potem zaznaczamy plik signed-dream_devphone_userdebug-ota-14721.zip i zatwierdzamy wybór trackballem.

Zostaniemy poinformowani o instalacji nowego obrazu – potwierdzamy klawiszem Home.

Gdy operacja się zakończy pod żadnym pozorem NIE REBOOTUJEMY telefonu tylko od razu przechodzimy do następnego kroku.

3. CyanogenMod

Po raz kolejny zaznaczamy opcję apply any zip from SD, ale tym razem wybieramy plik update-cm-4.2.5-signed.zip. Na ekranie znowu wyświetli się prośba o potwierdzenie klawiszem Home, a gdy to zrobimy rozpocznie się instalacja właściwego CyanogenModa.

Gdy już wszystko się przekopiuje i wrócimy do początkowego ekranu wystarczy reboot (poprzez wybranie odpowiedniej opcji lub równoczesne wybranie klawiszy Home i Wstecz) i nasza operacja została zakończona. Czasami zdarza się, że telefon ponownie wróci do okna Cyanogen Recovery, wtedy robimy jeszcze jeden reboot i to powinno załatwić sprawę.

4. Podsumowanie

Całość nie powinna trwać dłużej niż jakieś 15 minut. Następnym razem gdy będziemy chcieli zaktualizować system wystarczy skorzystać z programu CM Updater (dostępny w Android Markecie). Wygląda to prawie tak samo jak oficjalne update’y i też nie tracimy wtedy żadnych danych (pliki, wiadomości, ustawienia zostają zachowane).

Czego możemy spodziewać się po CyanogenMod 4.2.5 w porównaniu do wersji 4.0.4. Po pierwsze pełnej wersji Androida 1.6 z wieloma poprawkami i nowym Android Marketem. Poza tym dostajemy jeszcze ikony, tapety i efekty przechodzenia miedzy oknami z Motoroli Droid.

Niestety równocześnie tracimy polski język i parę programów, które były w poprzednich wersjach nie do końca legalnie np. Quickoffice.

Mimo wszystko warto jednak mieć najnowsze oprogramowanie od Cyanogena, zwłaszcza, że w kolejnych aktualizacjach na pewno dostaniemy coraz więcej elementów z Androida 2.0 Eclair, który oficjalnie być może nigdy nie trafi do naszego telefonu.