Google ostatecznie blokuje rozwój CyanogenMod

0
972
Rate this post

CyanogenMod to jeden z najpopularniejszych “alternatywnych” firmware’ów dla telefonu HTC G1 (polecałem go w artykule Jak wgrać polski język do telefonu HTC G1 (i przy okazji rozszerzyć jego możliwości)) Mogliśmy dzięki niemu skorzystać z funkcji Androida 1.6, których jak dotąd ani producent ani Google nie udostępniło oficjalnie posiadaczom pierwszego smartfona z Androidem (i nie wiadomo czy kiedykolwiek to zrobi). Niestety w ostatnich dniach doszły nas niepokojące wieści – Google wysłało do Cyanogena list wzywający do zaprzestania dystrybucji jego ROMu.

Poszło o aplikacje takie jak Gmail, Mapy czy YouTube, które, mimo że obecne we wszystkich urządzeniach z Androidem, nie są jego częścią i nie mają statusu open source. Dołączenie ich do oprogramowania bez aprobaty Google jest więc złamaniem praw autorskich.
Cyanogen próbował negocjować jednak nie przyniosło to żadnego skutku i dzisiaj na Twitterze oficjalnie zapowiedział koniec rozwijania swojego Moda: “Sorry everyone, CyanogenMod in it’s current state is done. I am violating Google’s license by redistributing their applications.”

Niestety to koniec legalnych modyfikacji firmware’u G1. Opierają się one bowiem głównie na oprogramowaniu Google i bez niego są bezużyteczne. Wyjściem z sytuacji może być jedynie napisanie alternatywnych, open source’owych wersji tego software’u, co nie będzie łatwe.

Ciekawe jak na tą sytuację zareagują pozostali deweloperzy. Cyanogen wyraźnie zaznaczył, że nie zamierza dystrybuować “warezów” ale inni mogą być mniej rygorystyczni.

Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji. Polecam też pobranie ostatniej, stabilnej wersji CyanogenMod bo niedługo może ona zupełnie zniknąć z sieci (link do pobrana tutaj). Mimo, że nie będzie już dalej rozwijana to i tak jest o lata świetlne lepsza niz to co dostajemy w pudełku.