Smartfony na CES 2010

0
1499
Rate this post

Dzisiaj skończyły się targi CES w Las Vegas. Nie pokazano tam żadnych przełomowych rozwiązań w dziedzinie telefonii komórkowej, ale parę rzeczy się wydarzyło i postaram się je teraz w skrócie podsumować.

Pomijam informacje o premierach zwykłych komórek oraz o urządzeniach pracujących na mobilnych systemach operacyjnych (np. Android), ale nie będących telefonami.

Android

Koreańska firma Inbrics pokazała telefon M1, cieniutką (1,2 cm) komórkę z wysuwaną klawiaturą QWERTY, wyświetlaczem 3,7-cala AMOLED, aparatem cyfrowym z matrycą 3 miliony pikseli i kamerą VGA z przodu do wideorozmów, 16GB pamięci wewnętrznej i gniazdem kart microSD. Wyposażono go w mocno przerobionego Androida 1.5 (podobno do premiery zostanie on zastąpiony wersją 2.0). Niestety producent nastawia się głównie na rynek amerykański, więc trudno powiedzieć czy M1 trafi do Europy. W każdym bądź razie, według komentatorów, jest on bardzo udanym urządzeniem i może stanowić dużą konkurencję dla pozostałych Adroidów z klawiaturą QWERTY.

Szef LG oświadczył, że 50% nowych telefonów tej firmy będzie działać na platformie Android (drugą połowę już dawno zarezerwowano w umowie z Microsoftem dla Windows Mobile).

LG zaprezentowało też model GT540 czyli tanią słuchawkę z Androidem 2.0, która do sprzedaży ma trafić w okolicach kwietnia. Telefon nie wyróżnia się niczym szczególnym, ma 3-megapikselowy aparat, rezystywny ekran o rozdzielczości 240×400 pikseli i wsparcie dla DivX. LG planuje wypuścić całą gamę kolorystyczną tych komórek w dość atrakcyjnej cenie.

webOS

Palm nareszcie wziął się do roboty i zapowiedział odświeżenie swojego systemu, dzięki czemu ma wreszcie nawiązać walkę z konkurencją oraz 2 telefony, a właściwie ulepszone wersje Pre i Pixi (pierwszy dostał 16GB pamięci i 512MB RAMu, a drugi WiFi).

WebOS dostał nareszcie porządne gry 3D. Na CES zaprezentowano: Need for Speed Undercover, The Sims 3, MONOPOLY, Asphalt 5: Elite Racing, Let’s Golf!, Glyder 2 i X-Plane, nad następnymi pracują już czołowi deweloperzy jak EA Mobile czy Gameloft.

Firma ogłosiła też specjalny konkurs dla developerów, w którym autorzy najlepszych aplikacji mogą wygrać nawet 100 tysięcy dolarów. Daje to nadzieje na trochę szybszy rozwój sklepu Palma, który teraz oferuje jedynie około 1000 programów (dla porównania Android, który jest na rynku tylko parę miesięcy dłużej, może poszczycić się 20 tys)

Kolejną dobrą wiadomością dla użytkowników Pre jest zapowiedź wersji 1.4 weOSa, która ma wprowadzić opcje kręcenia i edytowania filmów wideo.
Dostanie on też specjalny plugin Adobe Flash Player 10.1, a wraz z nim możliwość oglądania np. filmów z Youtube bezpośrednio w przeglądarce.

Windows Mobile

Microsoft trochę tylnymi drzwiami wprowadził Windowsa Mobile 6.5.3. Pokazano go na telefonie Toshiba TG01, obyło się bez fanfar i specjalnych pokazów. Nowa wersja WinMo jest tym czym od początku powinna być 6.5 – pozbyto się ostatnich elementów wymagających użycia stylusa i teraz komórki z OSem Microsoftu można obsługiwać już tylko palcami.

Równocześnie dowiedzieliśmy się, że premiera Windows Mobile 7 odbędzie się już w lutym na kongresie Mobile World w Barcelonie, a LG, zapowiedziało na 2010, pierwsze urządzenia z tym systemem (nie podając jednak żadnych szczegółów na temat specyfikacji)

I to właściwie tyle. Jak widać fani smartfonów nie mieli za bardzo czego szukać na tegorocznym CES. Kompletnie niewidoczna była Nokia, HTC też niczym nas nie zaskoczył. O wiele więcej nowości powinniśmy zobaczyć już za miesiąc na MWC w Hiszpanii.