Niewątpliwie dla osób, które szukały dla siebie niedrogiego, prostego sprzętu, chromebooki okazały się zbawieniem. Te małe notebooki z systemem ChromeOS cechują się kompaktowymi rozmiarami, bardzo dobrą pracą baterii. Można na nich przeglądać sieć, odwiedzać polskie kasyno online i maszyny hazardowe online za pieniądze bonus na start, uczyć się, pracować. Sprawdzą się zarówno w czasie służbowych wyjazdów, jak i w domu, szkole, miejscu pracy. Używane egzemplarze Asusa czy Lenovo można kupić w bardzo dobrym stanie już za 200 czy 300 złotych. Jakie są jednak ciekawe bądź niezbędne aplikacje, z których możemy korzystać na chromebookach?
Polarr Photo Editor
Wiele osób amatorsko korzysta dziś z dronów, aparatów czy kamer sportowych. Zazwyczaj do obróbki zdjęć potrzeba bardziej zaawansowanych i wymagających programów, których niestety nie znajdziemy na chromebooku. Nie oznacza to jednak, że nie możemy choć trochę pobawić się obróbką, zmianą zdjęć. Świetnie do tego bowiem służy Polarr Photo Editor. Polarr oferuje bowiem zaawansowane narzędzia do automatycznej korekty czy też ciekawe filtry do edycji wszystkich szczegółów zdjęcia. Może być przez nas wprowadzana tu regulacja głębi, maskowanie, niestandardowe filtry, fotorealistyczne efekty, maska głębi, pędzla, kolorów, gradientu, luminancji, rozmycie soczewkowe, wtapianie, odwracanie. Znajduje się tu także automatyczna korekta ekspozycji i balansu bieli, możliwość zmiany temperatury, odcienia, jaskrawości czy nasycenia, jak i wyostrzenie, odszumianie.
AdBlock
AdBlock to zdecydowanie niezbędne narzędzie i wtyczka, która ochroni nas przed niechcianymi reklamami. Dzięki temu odwiedzanie danej strony internetowej, odtworzenie filmu na YouTube nie zakończy się dla nas przebijaniem przez różne ekrany. AdBlock działa automatycznie, lecz jego filtry możemy samodzielnie dostosować. Dzięki temu wybierzemy, na jakiej stronie może być on aktywny, a na jakiej przepuści dla nas część lub wszystkie reklamy.
Chrome Apps & Extensions Developer Tool
Zdarza nam się czasem instalować sporo niepotrzebnych wtyczek czy aplikacji. Są one potem przez nas nieużywane i tylko zapychają dysk czy system. Dobrze jest zatem korzystać z programu Chrome Apps & Extensions Developer Tool. Z jego pomocą będziemy mieć wgląd do wszystkich aplikacji i rozszerzeń, które aktualnie posiadamy na urządzeniu. Możemy nie tylko je podejrzeć, lecz i sprawdzić ich uprawnienia, wielkość. Program umożliwia także automatyczną aktualizację wszystkich elementów na liście za jednym przyciskiem.
VLC
VLC to nieco kontrowersyjny program na naszej liście. W przypadku pecetów z Windowsem czy Linuxem świetnie sobie radzi z odtwarzaniem różnych plików wideo. Dostępny jest jednak na chromebooki. Posiada zaledwie 2 na 5 gwiazdek, albowiem na wielu urządzeniach nie działa zbyt poprawnie. Jeśli jednak będziemy mieć szczęście, to zyskamy całkiem dobry odtwarzacz multimedialny, który pozwoli nam na oglądanie różnych filmów i seriali z napisami.
Writer
To z kolei jest bardzo dobre narzędzie, które pozwala na pisanie na urządzeniu. Mamy tu do czynienia z prostym edytorem tekstowym, który może działać w trybie offline. Writer jest na tyle wszechstronny, że można go używać do każdej formy pisania. Możliwa jest w nim integracja z Dyskiem Google, Simplenote, tworzenie i edytowanie wielu dokumentów. Ponadto znajdują się w nim szablony dokumentów, autozapis, tryb nocny, formatowanie tekstu, sprawdzanie szczegółów dokumentu, jak liczba akapitów, słów, znaków. W programie możemy zapisywać lub odczytywać dokumenty w formacie Writer, Markdown, HTML lub Word.
Na chromebookach przydadzą się nam również inne programy. Godne polecenia są między innymi: Pixlr Editor, Keep Awake, Wicked Good Unarchiver, Trello, OneTab, Pushbullet, Chrome Connectivity Diagnostics.