Kwiaty w naszym otoczeniu i ich znaczenie

0
963
Rate this post

Wielu ludziom trudno sobie wyobrazić dom, mieszkanie bez roślin. To doskonały akcent kolorystyczny i dekoracyjny zarazem, gdyż dobrze dobrana roślina potrafi nadać odpowiedni klimat pomieszczeniu. Kwiatów doniczkowych jest niezliczona ilość, więc jest w czym przebierać, jak w przypadku różnorodności gier oferowanych na bonus bez depozytu. To, jakie gatunki wybieramy, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych upodobań i warunków, jakie posiadamy. Zobaczmy zatem, które rośliny pokojowe cieszą się uznaniem w zależności od rodzaju pomieszczenia i dlaczego?

Jaką wartość wnoszą rośliny w nasze życie?

Nie od dziś wiadomo, iż zielona barwa działa na organizm wyciszająco i uspokajająco. To dlatego polecane są spacery wśród drzew i roślin, by ukoić umysł i przywrócić harmonię. Funkcję tę potrafią również zapewnić rośliny doniczkowe, które łatwo adaptują się w naszych warunkach mieszkalnych, jeśli dobierzemy odpowiednie stanowisko i zapewnimy dostateczne nawodnienie. Kwiaty kwitnące oraz cięte również wprowadzą nas w lepsze samopoczucie dzięki swoim kolorom i zapachom. Potrafią działać antydepresyjnie, a nawet antyseptycznie. Dodatkowo rośliny poprzez fotosyntezę zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu, pochłaniając tym samym dwutlenek węgla, co przekłada się na nasze zdrowie i zdolność koncentracji. Ma to znaczenie w przypadku dłuższego przebywania w salach konferencyjnych, w biurze czy w samym domu. Poza tym za sprawą parowania, pomieszczenia z kwiatami są lepiej nawilżone, dzięki czemu nie odczuwamy skutków suchego powietrza, jak suchość skóry, oczu czy gardła.

Kwiaty w miejscu pracy

Wspomniane powyżej pozytywne właściwości roślin i ich wpływ na ludzki organizm, powodują, że przy aranżacji przestrzeni pracowniczej często brane są pod uwagę kwiaty doniczkowe, zwłaszcza zielone. Wiadomo, że pomieszczenia biurowe mogą mieć znaczną powierzchnię, dlatego też można sobie pozwolić na większą ilość roślin, jak i również na większe ich okazy. Tutaj świetnie sprawdzą się takie egzemplarze, jak aloes, skrzydłokwiat, anturium, daktylowiec niski czy fikus benjamina. Rośliny te nawilżą i oczyszczą powietrze, dotlenią pokój, co przekłada się na samopoczucie pracowników oraz ich koncentrację. Ponadto wiele kwiatów ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji i jonów dodatnich wytwarzanych przez urządzenia elektroniczne. Ma to znaczącą wartość, ponieważ takie urządzenia towarzyszą nam często zarówno w pracy, jak i w warunkach domowych. Do gatunków szczególnie polecanych należą: zamiokulkas zamiolistny difenbachia, zielistka, wężownica, palma koralowa.

Które gatunki wybrać do domu?

Przestrzeń domowa jest naszą oazą, naszym miejscem odpoczynku, wyciszenia i ukojenia po całym dniu. Warto więc zadbać o to szczególne miejsce, dobierając odpowiednie rośliny. Można ustawić kompozycje z jednego gatunku w danym miejscu, czyli kilka takich samych roślin tworzących “zieloną ścianę”, lub też wybrać kilka rodzajów pasujących do siebie pod kątem wyglądu i funkcjonalności. Z powodzeniem w domu można zastosować wspomniane wyżej kwiaty “biurowe” oczyszczające i nawilżające powietrze, do których również należy paproć, storczyk dendrobium, szeflera czy bluszcz. Ten ostatni wykazuje także działanie uspokajające i relaksujące, podobnie jak pelargonia, jaśmin lekarski czy gardenia, których zapach uważany jest za antydepresyjny. Energetyzująco zaś oddziałują drzewka cytrusowe, jak pomarańcza i cytryna. Gatunków jest bardzo wiele, dlatego też można dowolnie dobierać rośliny do danego pomieszczenia – inne do sypialni czy domowego biura, a inne do kuchni lub salonu. Kluczowe są także nasze upodobania, potrzeby oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Niezależnie od tego, pamiętajmy o odpowiednim nasłonecznieniu, nawodnieniu i pielęgnacji naszych kwiatów, gdyż bez tej opieki nie będą mogły wnosić pełnej wartości do naszego życia.