Maemo 5 – pierwsze wrażenia

0
1123
Rate this post

Telefon Nokia N900 niedługo trafi na półki sklepowe, a tymczasem pojawiły się już szczegółowe recenzje Maemo5 czyli systemu, na którym jest oparty.
Tradycyjnie, pierwszy był Eldar Murtazin z Mobile-Review, a zaraz potem, swój mega opis opublikował Michał Jerz z My-Symbian. Obydwie recenzje maja dość pozytywną wymowę. Eldar widzi dużą poprawę w stosunku do poprzednich wersji Maemo oraz innego systemu stosowanego przez Nokię – Symbiana S60v5. Niestety na wielu polach Maemo 5 ciągle jest w tyle za wiodącymi obecnie platformami – iPhone, Androidem czy webOsem.
Michał jest bardziej entuzjastyczny w swojej ocenie. Pisze: „Nokia N900 naprawdę mi zaimponowała swoją fantastyczną wydajnością, stabilnością…, pięknym i zaawansowanym interfejsem, bardzo wysoką jakością wykonania…, świetnym wsparciem dla VoIP…, dobrym aparatem i kamerą… i wszystkim innym. Nie pamiętam, żebym był tak podekscytowany telefonem komórkowym od czasu pierwszych Communicator’ów Nokia czy UIQv2″.

W dalszej części znajdziecie streszczenie obydwu artykułów. Skupiłem się głównie na opisie podstawowych funkcji i aplikacji, które można znaleźć w Maemo5. Jeśli temat was interesuje, polecam zapoznać się z oryginałami (niestety to opcja dla znających język angielski). Znajdziecie je pod tymi linkami:

  • Nokia N900 / Maemo 5 preview – My-Symbian.com,
  • Review of Nokia N900′s Maemo5 – Mobile-Review.com.

Screenshoty użyte w tekście pochodzą z powyższych artykułów (umieszczam je za zgodą autorów).

System

Maemo5 to tak naprawdę odmiana systemu Linux Debian z interfejsem Hildon. Ma to wiele istotnych zalet: po pierwsze na świecie jest tysiące deweloperów, którzy nie muszą się uczyć nowego języka, żeby pisać oprogramowanie na tą platformę. Wystarczy, że zapoznają się z API, reszta niewiele się różni od tego co już dobrze znają. Po drugie, przeniesienie aktualnie istniejących aplikacji na Maemo nie będzie zbyt skomplikowane. Poza tym system, jak na Linuxa przystało, jest otwarty i pozbawiony restrykcji. Koniec podpisywania aplikacji jak w Symbianie, można na nim instalować co się chce, mieć dostęp do roota czy nawet skompilować własny kernel.

Interfejs użytkownika

Pulpit

Graficzny interfejs Maemo 5 to kontynuacja tego co znamy z poprzednich wersji wzbogacona o niektóre rozwiązania z platformy S60.
Użytkownik może umieścić na pulpicie skróty do aplikacji, widgety (domyślnie mamy zainstalowane: odtwarzacz mp3, kalendarz, czytnik RSS, prognozę pogody), zakładki (wyświetlane w formie miniaturek stron do których prowadzą) czy kontakty (w postaci zdjęć, a gdy ktoś ma ustawione konto Skype to pojawia się przy nim również kontrolka dostępności).
W przeciwieństwie do N97 i S60v5, nie ma na to wyznaczonych slotów, sami możemy zdecydować gdzie umieścić ikonę kontaktów czy prognozę pogody. Do dyspozycji dostajemy aż 4 osobne pulpity, każdy w pełni konfigurowalny z możliwością ustawienia osobnej tapety i całkiem innej zawartości.

 

W lewym, górnym roku ekranu znajduje się przycisk spełniający dwie funkcje – Menu i Managera Zadań. Jeśli w tle nie działają żadne programy (ikona w formie 6 kwadracików w 2 rzędach) – przycisk uruchamia Menu czyli listę zainstalowanych aplikacji. Gdy już coś uruchomimy, ikona przybiera formę 2 zachodzących na siebie kwadratów i prowadzi do Managera Zadań –  listy programów aktualnie działających. Wyświetlane są one w formie miniatur z widokiem tego co aktualnie dzieje się w danej aplikacji (w przypadku przeglądarki www będzie to ostatnio otworzona strona, a w odtwarzaczu wideo zmniejszony film – podobnie jak np. w Windowsie Vista). Między programami można swobodnie się przełączać i zamykać je gdy nie są nam więcej potrzebne

Na górze znajdziemy też Pasek Stanu na którym mamy ikony przedstawiające stan baterii, zegar, poziom sygnału, aktualne połączenia (WiFi, Bluetooth, USB) oraz informacje o aktualizacjach oprogramowania. Po kliknięciu w daną ikonę pokazuje się okno ze szczegółowymi danymi wybranego wskaźnika np. w przypadku baterii zobaczymy ile czasu będzie jeszcze działać.

Personalizacja

N900 został wyposażony domyślnie w 4 tematy: Digital Nature, Harmony, Melody i Nokia Nseries. Zawierają one tapetę (można ja osobno zmienić) i schematy kolorystyczne okien, belek, przycisków etc.

Dość ograniczony jest wybór Profili. W prototypowej wersji N900 można znaleźć tylko dwa: Ogólny i Cichy, bez możliwości tworzenia swoich własnych.

Lokalizacja

Maemo 5 został od razy wyposażony w 17 wersji językowych, w tym Polską.

Lokalizacja obejmuje zarówno interfejs jak i klawiaturę. Co ciekawe można wybrać dwa języki wprowadzania tekstu. Telefon będzie wtedy np. używał równocześnie polskiego i angielskiego słownika.

Aplikacje

Dostęp do wszystkich zainstalowanych programów uzyskujemy po wybraniu przycisku Menu. Aplikacje przedstawione są w formie ikon uporządkowanych według czasu instalacji/aktualizacji. Niestety nie ma możliwości zmiany kolejności, nie da się też tworzyć podfolderów. Ikony programów systemowych pochodzą z S60, więc użytkownicy telefonów z Symbianem łatwo się w tym wszystkim odnajdą.

Przeglądarka internetowa

Maemo5 wyposażone jest w przeglądarkę MicroB pracującą na silniku Mozilli. Sama Mozilla pracuje nad swoją wersją browsera dla Maemo pod nazwą Fennec, ale obecnie dostępna wersja nie dorównuje szybkością aplikacji systemowej.
MicroB ma wbudowaną obsługę Flash 9.4 i technologii AJAX. Strony automatycznie dopasowują się do szerokości ekranu, a żeby powiększyć wystarczy kliknąć dwukrotnie w wybrany fragment lub „narysować” koło palcem na ekranie (ruch w prawo powiększa, w lewo pomniejsza). Podobną funkcję spełnia też klawisz głośności na górze telefonu.

Przeglądarka startuje domyślnie w trybie pełnoekranowym – nie widać Paska Stanu na górze, a belka z adresem na dole, znika zaraz po załadowaniu się strony. Żeby wywołać je z powrotem trzeba kliknąć w prawy dolny róg ekranu.

Obsługa programu jest intuicyjna i nie powinna sprawiać trudności nikomu kto kiedykolwiek miał do czynienia z mobilnymi przeglądarkami. Pasek adresu działa podobnie jak na PC – w trakcie wpisywania podpowiada strony na podstawie informacji z Historii i Zakładek. Spełnia też rolę wyszukiwarki.

Maemo Browser pozwala też na zaznaczanie i kopiowanie tekstu ze stron internetowych. Wystarczy przełączyć program w tryb Kursora Myszki (kliknięcie w lewy dolny róg ekranu) i wtedy można palcem zaznaczyć interesujący nas fragment. Kopiujemy go i wklejamy przy pomocy standardowych skrótów klawiaturowych – Ctrl+C/Ctrl+V.

Z pozostałych funkcji warto wymienić jeszcze auto-uzupełnianie formularzy, manager haseł, download manager z opcją wznawiania pobierania, wyszukiwanie słów na stronie, obsługę kanałów RSS

Czymś co odróżnia Maemo Browser od konkurencji jest obsługa wtyczek i dodatków – tak jak to mamy w Firefoxie. Niestety na razie trudno coś na ten temat powiedzieć bo ich liczba jest dość ograniczona.

Wszystkie powyższe funkcje są oczywiście bardzo przydatne, ale najważniejszą cechą, po której ocenia się jakość przeglądarki jest szybkość. Na pewno Nokia wykonała tutaj duży krok naprzód w stosunku do wcześniejszych wersji Maemo czy OSS’a z Symbiana, jednak według Eldara nie dogoniła jeszcze WebKitowych browserów z iPhone’a czy Androida. Szybkość renderowania stron, która na początku wydaje się błyskawiczna, maleje wraz z ilością aplikacji działających w tle i czasu od ostatniego restartu. Witryny, ładujące się w 2-3 sekundy, po jakimś czasie potrzebowały aż 10 sekund, żeby w pełni się wyświetlić. Finowie mają więc jeszcze dużo do roboty w tej dziedzinie, ale najważniejsze, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Multimedia

Trudno opisywać opcje multimedialne w oderwaniu od sprzętu, więc w tym dziale więcej można dowiedzieć się o modelu N900 niż o systemie jako takim.

Odtwarzacz muzyki oferuje podobne funkcje jak programy z konkurencyjnych systemów. Obsługuje wyświetlanie okładek płyt, playlisty, sortowanie muzyki według artystów, albumów czy gatunków itp.

Maemo 5 umożliwia odtwarzanie filmów wideo bez konieczności ich specjalnego konwertowania. Pliki dzielone są na trzy grupy: nagrane przez wbudowana kamerę, filmy i wideo zakładki (linki do streamów wideo). Mozna je filtrować według daty lub kategorii. Odtwarzacz bez problemu radzi sobie z formatami 3GPP (H.263), AVI (z DivX/XviD włącznie), Flash Video, H.264/AVC, MPEG-4 oraz WMV.

Galeria nie tylko pozwala na podgląd fotek ale też na ich edycję. Zdjęcia można swobodnie powiększać (gestami takimi jak w przeglądarce internetowej), tagować, wyświetlać w formie pokazu slajdów. Edytor umożliwia obracanie, kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, zmianę rozmiaru, jasności i kontrastu.

Kontakty

Kontakty domyślnie przedstawiane są w formie listy ułożonej alfabetycznie, ale można je również posortować według dostępności (na górze będą ci którzy aktualnie mają włączonego Skype’a czy komunikator) lub daty ostatniej aktywności (połączeń głosowych, internetowych, wiadomości).

Każdy kontakt można uzupełnić szeregiem różnych informacji: kilka numerów telefonów, adresów email, dodatkowych informacji jak adres, datę urodzin etc. Dodatkowo da się podłączyć konta z usług internetowych typu Ovi, Jabber, Google Talk czy Skype, a przy poszczególnych kontaktach pojawią się automatycznie statusy z tych serwisów.

Telefon

Aplikacja Telefon uruchamia się z listą ostatnio przeprowadzonych połączeń i dwoma klawiszami pozwalającymi na wywołanie klawiatury numerycznej lub Kontaktów.

Rozmowy internetowe (Skype) traktowane są identycznie jak normalne, jedyną różnicą jest mała ikona w lewym górnym rogu informująca, że rozmawiamy np. przez Skype. Odbieranie, kończenie czy nawiązywanie połączenia wyglądają dokładnie tak samo.

Wiadomości

SMSy i wiadomości z komunikatorów internetowych obsługiwane są przez jedna aplikację (MMSów niestety na razie nie uwzględniono). Przedstawione są one w formie konwersacji czyli wiadomości od jednego nadawcy zgrupowane są w jednym wątku (podobnie jak w iPhone czy Androidzie).

Nowe SMSy pojawiają się na pulpicie w formie pomarańczowego okienka pop-up.

Email

Klient pocztowy w Maemo 5 obsługuje zarówno konta MS Exchange jak i automatyczną konfigurację serwisów typu Ovi czy Gmail. Bez problemu odczytywane są listy w formacie html, program radzi sobie też z załącznikami umożliwiając ich zapisanie lub otworzenie za pomocą zewnętrznego oprogramowania.

Programy Biurowe

Kalendarz oferuje podobne opcje jak inne programy tego typu. Mamy widoki dnia, tygodnia, miesiąca, dodawanie nowych wydarzeń z przypomnieniami, synchronizację z PC Suite czy innymi telefonami. Nowością jest możliwość posiadania jednocześnie kilku kalendarzy z osobnymi bazami. W N900 skonfigurowane są 3, o nazwach: Urodziny (pobiera automatycznie daty z kontaktów), N900 i Prywatny.
Z Kalendarzem zintegrowany jest Notatnik i Zadania.

Nokia N900 ma też domyślnie zainstalowaną przeglądarkę dokumentów Documents To Go, która pozwala otworzyć pliki typu MS Word, Excel, PowerPoint. (chociaż wg Michała z My-Symbian – Documents To Go trzeba sobie doinstalować)

Jest też aplikacja do odczytywania dokumentów PDF.

Do tworzenia dokumentów tekstowych mamy Notatnik, który pozwala zapisywać zarówno czysty jak i formatowany tekst.

Mapy

Mapy w N900 nie różnią się niczym od tych znanych z telefonów Nokii na Symbianie. Niestety wersja na Maemo5 jest jeszcze niedopracowana i strasznie wolno działa.

 

Manager Aplikacji

Manager Aplikacji jest w Maemo5 bardziej rozbudowany niż w innych systemach. Służy nie tylko do instalowania i kasowania programów, ale także umożliwia ich pobieranie, informuje o aktualizacjach. Aplikacje można ściągać z tzw. repozytoriów czyli internetowych katalogów z oprogramowaniem. Jedyne co trzeba zrobić to dodać informacje o danym repozytorium do Managera i już można przeglądać jego zawartość.

Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o ilość podpiętych repozytoriów, App Manager będzie je wszystkie monitorował i pokazywał listę dostępnych programów podzielonych na kategorie.

Gdy pojawi się nowa wersja zainstalowanego programu, system od razu nas o tym poinformuje za pomocą specjalnej ikony na Pasku Stanu – nie trzeba mieć nawet włączonego Managera Aplikacji. Wystarczy ją kliknąć, żeby pobrać i zainstalować aktualizację.

Podsumowanie

Powyższy tekst to tylko szkic prawdziwego opisu Maemo5. W teorii wygląda całkiem nieźle, trudno jednak wyrobić sobie ostateczne zdanie nie mając w ręce telefonu wyposażonego w ten system.
Pamiętam jak dużo obiecywałem sobie po Symbianie S60v5 i modelu N97. Zapowiedzi robiły wrażenie, ale rzeczywistość dość skutecznie osłabiła początkowy entuzjazm. Czy to samo stanie się z N900? Przekonamy się już niedługo – pod koniec października telefon powinien trafic do sprzedaży.