Maemo Umarło. Niech żyje MeeGo

0
629
Rate this post

Jak na razie to chyba jeden z najbardziej niespodziewanych newsów płynących z Mobile World Congress – Nokia i Intel postanowiły połączyć siły i utworzyć wspólną platformę dla urządzeń mobilnych opartą na Linuxie o nazwie MeeGo. Powstanie ona na bazie systemu Maemo, znanego z tabletów internetowych Nokia i smartfonu N900 oraz intelowskiego Moblina znanego dotychczas z netbooków takich firm jak Dell czy Acer. Wszystko oczywiście ma być open source, a nadzór nad rozwojem przejmie Linux Foundation.

Co na razie wiemy o tym projekcie:

  • MeeGo ma być oprogramowaniem dla wielu różnych urządzeń mobilnych od smartfonów, tabletów, netbooków aż po systemy nawigacyjne i rozrywkowe w samochodach, telewizory czy odtwarzacze Blu-ray
  • System ma bazować na silniku Moblina uzupełnionego o interfejs Maemo i framework QT
  • Maemo 6 będzie kompatybilne z MeeGo
  • Aplikacje dla telefonów z MeeGo będą dystrybuowane przez OviStore, a dla pozostałych urządzeń przez AppUpSM Center
  • Maemo to procesory ARM, a Moblin X86 – MeeGo będzie obsługiwać obydwie technologie
  • Stronę domową projektu można znaleźć po adresem meego.com

Nie wiadomo co stanie się z nazwą Maemo. Przedstawiciele fińskiego producenta zapewniają, że zapowiedź MeeGo nie wpłynie na kalendarz rozwoju Maemo 6, ale o tym, pod jaką ostatecznie nazwą się on pojawi na razie ani słowa.

Ciekawe co z tego wszystkiego wyniknie. Pierwsze urządzenia z z MeeGo mają pojawić się jeszcze w tym roku (sam system zapowiadany jest na drugi kwartał), ale nie podano żadnych dodatkowych szczegółów.
Trudno teraz powiedzieć czy to krok w dobrą stronę, czy też Nokia nie powinna może, bardziej skoncentrować się na wymyślaniu nowych, ciekawych smartfonów zamiast kreować kolejne platformy.