List motywacyjny – szalenie ważny. Dlaczego?

0
387
Rate this post

List motywacyjny to bardzo ważna rzecz. Niektórzy jednak umniejszają jego rolę uważając, że najważniejszym dokumentem jest Curriculum Vitae. Jeśli jednak w odpowiedzi na ofertę pracy wyślemy jedynie CV, nasze szanse mogą gwałtownie zmaleć. Zawsze przecież lepszym kandydatem będzie osoba, która złożyła aplikację składającą się zarówno z CV, jak i listu motywacyjnego. Zastanówmy się dlaczego jeszcze warto pisać listy motywacyjne.

Wyróżnia z tłumu
List motywacyjny może wyróżnić nas z pokaźnej grupy kandydatów na dane stanowisko. Nie jesteśmy przecież jedynymi, którym marzy się interesująca oferta pracy. Co więcej, wiele osób może mieć podobne pomysły do nas, np. żeby skorzystać z gotowych wzorów internetowych. Dlatego warto aby nasz list motywacyjny był oryginalny. Jak to zrobić? Możemy np. papier biały zamienić na kolorowy. Zwróćmy też uwagę aby nasz list motywacyjny był autentyczny i napisany z pasją. Nie unikajmy więc w nim czasowników, które potrafią wprowadzić dynamizm do tekstu. Z naszej aplikacji musi bić energia i zapał. Postawmy na indywidualizm.

Oddaje cechy charakteru
List motywacyjny jest bardzo ważny, ponieważ jest naszą wizytówką. To nie to samo co beznamiętne Curriculum Vitae. Jeśli bardzo pragniemy dostać się na dane stanowisko, powinniśmy przelać na papier całe swoje zaangażowanie. Tutaj nie podajemy jedynie suchych faktów, jak to miało miejsce w CV, ale oddajemy swój indywidualizm.

Jest osobisty
List motywacyjny jest ważny również z tego powodu, że za jego pomocą możemy nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą. Możemy przekazać ważne informacje, na które nie ma miejsca w CV. Możemy opowiedzieć o tym jakie sukcesy odnieśliśmy i jakie zadania stały przed nami w poprzedniej pracy. Możemy też opisać swoje cechy charakteru, na które nie ma miejsce w CV. Możemy po prostu pokazać na co nas stać i do czego jesteśmy zdolni. Potencjalny szef powinien wiedzieć, że jesteśmy idealnym nabytkiem dla jego firmy.