List motywacyjny – czym się różni od CV?

0
406
Rate this post

List motywacyjny i Curriculum Vitae to dwa, zupełnie różne pisma. Jednak wiele osób traktuje list motywacyjny jak kopię CV. Takie osoby umieszczają w liście informacje przepisane z pierwszego dokumentu. Jest to duży błąd. Taka aplikacja może zostać potraktowana jako nieprofesjonalna i zwyczajnie wyrzucona do kosza.

Zastanówmy się czym tak naprawdę różni się list motywacyjny od Curriculum Vitae.

Inna treść

Przede wszystkim list motywacyjny powinien mieć zupełnie inną treść. Jak wiadomo Curriculum Vitae zawiera informacje takie jak: dane osobowe (imię, nazwisko, adres, data urodzenia, numer telefonu, itd.), wykształcenie (ukończone szkoły w odwrotnej kolejności chronologicznej), doświadczenie (miejsca pracy w odwrotnej kolejności chronologicznej), dodatkowe umiejętności i języki oraz zainteresowania.

Z kolei list motywacyjny powinien składać się z daty i miasta umieszczonego w prawym, górnym rogu, imienia, nazwiska i adresu umieszczonego w lewym, górnym rogu, adresata, nagłówka i trzech akapitów: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Wstęp listu motywacyjnego to motywy i oczekiwania. W rozwinięciu umieszczamy informacje o naszych cechach charakteru oraz tym co dobrego możemy zdziałać dla firmy. List motywacyjny kończyć się powinien prośbą o spotkanie i podpisem. Nie zapominamy również o załącznikach. Ważna jest też klauzula o prywatności.

Jak widać list motywacyjny i CV mają zupełnie różną treść i inny układ.

Inne cele

Zarówno CV jak i list motywacyjny mają zupełnie różne cele. Nie bez przyczyny pracodawcy każą przysyłać dwa oddzielne dokumenty. Gdyby list motywacyjny był tylko streszczeniem Curriculum Vitae, nie byłby wcale tak ważny. No i oczywiście nikomu nie chciałby się go wysyłać i czytać.

Celem CV jest zapoznanie potencjalnego pracodawcy z umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem kandydata do pracy. Mamy tu przedstawione niemal suche fakty w bardzo usystematyzowany sposób. Wszystko jest przedstawione w sposób obiektywny i nieprzekoloryzowany. Osoba rekrutująca ma szanse prześwietlić nas od stóp do głów i porównać ze sobą różnych kandydatów. Curriculum Vitae przedstawia wszystko czarno na białym.

Tymczasem list motywacyjny jest bardziej subiektywny. Jeśli nawet nie mamy doświadczenia to tu możemy się wybronić. Możemy nadrobić zapałem i ambicjami. List motywacyjny daje nam taką szansę i dlatego jest tak ważny.