Jak się zmotywować do pracy? Zapewne każdy z nas wie, jak ciężko osiągnąć właściwą motywację do pracy. Jednak przy zastosowaniu wypróbowanych sposobów jest to możliwe. Dobra samomotywacja pomoże Ci skoncentrować się na pracy, jaką masz do wykonania oraz sprawi, że będziesz skuteczniejszy w podejmowanych działaniach, a ich wykonanie nie zajmie Ci dużo czasu.
Wyłączenie poczty i komunikatorów
E-maile i różne komunikatory internetowe są znakomitymi narzędziami, które usprawniają Twój kontakt z otoczeniem, ale jednocześnie to na korzystanie z nich tracisz najwięcej czasu. Z góry zarezerwuj sobie czas, kiedy będziesz sprawdzać pocztę oraz odpowiadać na otrzymane maile. Rób to najwyżej dwukrotnie w czasie pracy. Zbyt częste zaglądanie do poczty i pogadanki przez komunikatory są w stanie skutecznie odwieść od pracy oraz mają negatywny wpływ na koncentrację.
Wyciszenie telefonu
Obok maili i komunikatorów destruktywny wpływ na motywację do pracy ma także komórka. Jeżeli musisz wykonać nie cierpiącą zwłoki pracę, ustaw w swoim telefonie pocztę głosową, albo chociaż wycisz w nim dźwięki. Telefon, tak samo jak omawianą wcześniej pocztę, sprawdzaj także nie więcej niż dwukrotnie w czasie godzin pracy. Naturalnie, nie dotyczy to osób, którzy wykonują pracę, w której kontakt telefoniczny jest niezbędny.
Przestrzeganie harmonogramu, rutyna
Rób sobie przerwy zawsze o tej samej porze. Wszystko jedno, czy robisz sobie przerwę na papierosa, czy na zjedzenie posiłku – wcześniej ustal sobie precyzyjnie czas, gdy będziesz odpoczywała oraz długość każdego oderwania się od pracy i ściśle tego przestrzegaj. Zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a wypoczynkiem jest jedną z podstawowych zasad, jeśli chcemy utrzymać poziom motywacji na niezmienionym poziomie.
Lista zadań
Zawsze wieczorem dnia poprzedniego stwórz listę, na której zapiszesz wszystko, co musisz wykonać kolejnego dnia oraz przewidywalny czas, jaki Ci to zajmie. Taki plan będzie bardzo pomocny przy organizowaniu pracy oraz znacznie podniesie jej efektywność. Nie rób nic ponad plan, nawet jeśli nie czujesz się jeszcze zmęczony i masz wielka ochotę kontynuować. Dzięki temu następnego dnia przystąpisz do swoich zadań ze zdwojoną siłą. Poza tym uchronisz się przed efektem wypalenia. Ludzie, którzy pracują nieregularnie, na zasadzie pojedynczych zrywów do pracy, często tracą szybko motywację.
Wizualizacja efektu końcowego
Przed przystąpieniem do pracy ustal jej główny cel oraz sposób najprostszego i najszybszego jego osiągnięcia. Postaraj wyobrazić sobie czynności, jakie musisz wykonać i ich efekt końcowy. Wyobrażając sobie, co zamierzasz uzyskać, programujesz swój mózg, który dzięki temu efektywniej skupi się na osiągnięciu zaplanowanego celu. Jeżeli w coś bardzo wierzysz, to się urzeczywistnia. Poza tym jesteś bardziej skoncentrowany na czynnościach, które stopniowo przybliżają Cię do końcowego wyniku.
Nagroda za pozytywne efekty
Jeżeli uda Ci skończyć zaplanowaną pracę w ustalonym wcześniej terminie, zrób sobie jakąś przyjemność, może kup jakiś prezent dla siebie, wybierz się do SPA lub do kosmetyczki, pójdź z przyjaciółmi do kina na jakiś dobry film. Nawet najmniejsza rzecz, jaką zrobisz, by wynagrodzić się za dobrze wykonaną pracę, pozytywnie Cię wzmocni i dodatkowo zmotywuje do dalszych działań.