Ponad 2 miesiące temu zgłosiłem, w ramach Ovi Developers Challenge, pomysł na aplikację, za pomocą której można byłoby w wygodny sposób przeglądać forum dyskusyjne na telefonie komórkowym. Propozycja spotkała się z dość dużą krytyką, komentujący udowadniali, że stworzenie takiej aplikacji jest niemożliwe, forum to nie Twitter etc. Okazuje się, że nie mieli racji i Tapatalk jest tego najlepszym przykładem. Program został przygotowany w wersji na wszystkie liczące się platformy komórkowe: iPhone’a, Blackberry (obecnie w wersji beta), Androida i Symbiana. Niestety wersja na ten ostatni system utknęła obecnie w Ovi Sore od tygodni czekając na akceptację (swoją drogą, jeśli tak właśnie wygląda proces przyjęcia pozycji do sklepu Nokii to nie ma co się dziwić, że nie odnosi on zbyt wielu sukcesów i praktycznie nie ma nic ciekawego do zaoferowania użytkownikom komórek fińskiego producenta).
Żeby móc przeglądać konkretne forum w programie Tapatalk, najpierw jego właściciel musi zainstalować odpowiednią wtyczkę na swojej stronie. Procedura jest prosta i zajmuje jedynie parę minut. Dostępne są pluginy dla skryptów takich jak vBulletin, IPBoard, phpBB i SMF.
Aplikacja występuje w dwóch wersjach: płatnej, w symbolicznej cenie $2,99 (około 8,5zł), dającej pełny dostęp do większości funkcji forum oraz darmowej, dzięki której można tylko czytać posty i prywatne wiadomości, ale nie da się ich pisać.
Ja skoncentruje się tylko na odmianach dla iPhone i Androida. Blackberry i tak nie ma w Polsce zbyt dużo użytkowników, a Symbian, jak już wcześniej pisałem, ciągle czeka na publikacje swojej wersji programu.
Tapatalk wita nas listą kompatybilnych for dyskusyjnych. Jest ich już ponad 3 tysiące, a co miesiąc dodawanych jest kilkaset nowych.
(screenshoty z czarnym tłem przedstawiają wersję dla Androida, z białym dla iPhone’a)
Forum OpenMobile można znaleźć przeglądając kategorię Technology, lub po prostu korzystając z wyszukiwarki. Raz odwiedzone forum trafia na listę ulubionych i mamy do niego szybki dostęp, przy kolejnych uruchomieniach programu.
Poszczególne działy wyświetlane są w kolejności takiej jak na stronie internetowej, ale da się je też uszeregować alfabetycznie.
Posty prezentowane są w formie dostosowanej do wielkości ekranu z avatarami, datą i nazwą użytkownika. Nie ma co prawda informacji jak ilość postów czy dodatkowe dane o użytkowniku, jednak w przypadku komórki nie wydaje się to niezbędne.
Wklejone zdjęcia widzimy w formie miniaturek, które da się powiększyć na cały ekran, ale tylko w płatnej wersji programu.
Posty jeszcze nie przeczytane są odpowiednio oznaczone – w wersji dla Androida pomarańczowym paskiem przy tytule, a w iPhone kropką.
Oprócz przeglądania for i tematów, czytania i pisania (w wersji płatnej) postów, Tapatalk pozwala też na obejrzenie profilu wybranego użytkownika, jego postów i tematów, sprawdzenie statystyk i tego kto jest aktualnie online. Możemy też korzystać z funkcji Prywatnych Wiadomości.
Tapatalk świetnie sprawdza się jako narzędzie do korzystania z forum dyskusyjnego gdy jesteśmy poza zasięgiem normalnego komputera. Nie jest to może idealny program – brakuje opcji zarządzania kontem i funkcji dla moderatorów, a liczba najnowszych postów wyświetlanych w sekcji „Ostatnie” ograniczona jest do 20 pozycji. Jednak szybkość programu, łatwość i wygoda obsługi dają mu zdecydowaną przewagę nad przeglądaniem strony za pomocą klasycznego browsera w telefonie. Jeśli jesteście regularnym użytkownikiem jakiegoś forum dyskusyjnego wypróbujcie Tapatalka. Nawet w darmowej wersji sprawdza się znakomicie, chociaż sugerowałbym jednak opcję płatną bo brak możliwości wypowiedzenia się w ciekawym wątku bardzo szybko zacznie wam doskwierać.