Firefox 4 i Opera Mobile 10.1 dla telefonów z Androidem

0
883
Rate this post

Na rynku mobilnych przeglądarek internetowych panuje tłok jak nigdy. Wydawać by się mogło, że przy tak zaawansowanych systemowych aplikacjach tego typu, nie ma miejsca na konkurencję, a jednak każdy nowy program cieszy się powodzeniem. Było tak gdy w AppStore i Android Markecie pojawiła się Opera Mini, teraz porównywalny sukces odnosi Skyfire na iOS, który musiał nawet wstrzymać na jakiś czas dystrybucję oprogramowania bo serwery nie wytrzymały zainteresowania klientów (stało się tak mimo tego, że Skyfire jest aplikacją płatną).

Skyfire dla Androida takich emocji nie wzbudził, a teraz będzie mu jeszcze trudniej, bo do podboju komórek z systemem Google szykuje się Mozilla i Opera.

Parę dni temu udostępniona została druga beta Firefoxa 4 dla systemów Android i Maemo. Można ją pobrać odwiedzając komórką stronę Firefox.com/m/beta. Twórcy wzięli pod uwagę krytyczne komentarze i wprowadzili mnóstwo istotnych poprawek, począwszy od zmniejszenia o 60% ilości pamięci potrzebnej do zainstalowania aplikacji (z 43 MB do 17 MB), przez przyspieszenie ładowania stron nawet o 40%, po zmiany w interfejsie i funkcje cofnięcia zamknięcia karty przeglądarki. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie Mozilli. Deweloperzy już zapowiedzieli, że w następnych wersjach wprowadzą akcelerację sprzętową, która przyspieszy przewijanie i zoomowanie stron, a także umożliwi odtwarzanie materiałów wideo w standardzie HTML5.

Jutro ma natomiast pojawić się nowa beta Opery Mobile dla Androida oznaczona numerem 10.1. W przeciwieństwie do wersji Mini, Mobile nie wymaga serwerów proxy, żeby dostarczyć strony internetowe do telefonu. Bez problemu możemy więc korzystać z witryn wykorzystujących JavaScript czy technologię Ajax.
Nowa beta przynosi też wiele rozwiązań znanych z wersji desktopowej, m.in. Speed Dial (skróty do najczęściej odwiedzanych witryn na stronie startowej), Opera Link (synchronizacja danych z przeglądarkami Opera na innych urządzeniach), czy manager haseł.

A wy jakiej przeglądarki używacie w telefonie z Androidem?