Firefox na Maemo5 – pierwsze wrażenia

0
1035
Rate this post

Mimo, że systemowa przeglądarka w Maemo 5 bazuje na kodzie Mozilli to i tak planowane jest wprowadzenie Firefoxa (znanego czasem pod nazwą Fennec) na tą platformę. Serwis TechRadar miał okazję pobawić się wczesną betą i opublikował parę fotek i komentarzy na jej temat.

Nie napiszemy nic nowego twierdząc, że podstawowym celem Mozilli było przeniesienie wygody przeglądania stron www z komputerów na telefony komórkowe. Ma temu służyć wprowadzenie paru rozwiązań, oczywistych dla użytkowników Firefoxa i jak dotąd nie spotykanych w urządzeniach mobilnych.

Podstawową taką funkcją jest obsługa Dodatków. To właśnie one w głównej mierze zdecydowały o sukcesie PC-towej wersji przeglądarki i teraz mają przyczynić się do spopularyzowania komórkowej odmiany.

Również pasek adresu został przejęty z klasycznego Firefoxa. Jest to zarówno miejsce do wpisywania linków do stron jak i wyszukiwarka. Wystarczy zacząć wpisywać nazwę witryny i przeglądarka sama zasugeruje nam dalszy ciąg (bazując na historii). Specjalny pasek na dole pozwala nam natomiast wybrać wyszukiwarkę z której chcemy skorzystać (m.in Yahoo, Google, Amazon, Wikipedia).

Fennec pozwala również na tagowanie zakładek. Nie zapisujemy ich więc w osobnych folderach, a po prostu oznaczany słowami kluczowymi. Wpisujemy dany Tag w pasek adresu i od razu mamy listę stron zapisanych pod tym słowem.

Żeby maksymalnie wykorzystać niewielki wyświetlacz telefonu, Mobilny Firefox wyświetla strony na całym ekranie nie zajmując przestrzeni dodatkowymi przyciskami. W razie potrzeby wywołujemy je korzystając ze zdefiniowanych gestów. Przesunięcie palcem z lewej do prawej wywołuje belkę z otwartymi kartami, z prawej do lewej – specjalne menu nawigacyjne.

Mozilla dodała też do swojej przeglądarki opcje geolokacyjne. Użytkownik może dzielić się z witrynami informacją o miejscu gdzie się znajduje, dzięki czemu dostanie bardziej spersonalizowane informacje.

Mobilny Firefox dla Maemo 5 zapowiada się na kawał dobrego oprogramowania, które z powodzeniem może konkurować zarówno z systemową przeglądarką jak i Operą czy Internet Explorerem. Niestety nic nie wiadomo na razie na temat terminu wypuszczenia wersji finalnej. Oby użytkownicy pierwszego telefonu na tym systemie (Nokia N900) nie musieli tak samo długo czekać jak posiadacze urządzeń z Windows Mobile czy Symbianem.