Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź

Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź

Po przeczytaniu tej książki najważniejszym dla mnie zadaniem jest przekonanie Was :)… do przeczytania jej zanim będziecie chorzy.

Dlaczego?

Ponieważ, choć autorka zebrała w niej swoje doświadczenie w walce z chorobą swojej mamy Małgorzaty  Braunek, to jednak uważam, że tę książkę należy przeczytać prewencyjnie.

Tak by choroba nas nie dosięgnęła… żebyśmy wciąż byli…, byli zdrowi.

Choroby nowotworowe to ogromny problem. W Polsce przeogromny… Codziennie słyszymy, że ktoś z naszego środowiska zachorował na raka, “walczy” z chorobą, zdrowieje lub… umiera.

Prawdopodobnie do 2025 roku zachorowalność na choroby onkologiczne w Polsce będzie na poziomie 25 % . Nowotwory staną się wtedy jedną z głównych przyczyn zgonów. Jeśli do tego dodamy fakt, iż w Polsce skuteczność leczenia wielu rodzajów nowotworów jest znacznie niższa niż w innych krajach UE to można wpaść w panikę.

Ale spokojnie… prewencja jest najważniejsza. I to największa wartość tej książki. To, że jest ona dla tych, którzy niestety już chorują, ale także dla tych co dziś są zdrowi i chcą w tym zdrowiu dotrwać do późnej starości… bo

“Nasze zdrowie w ogromnej mierze jest w naszych rękach” 

"Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź"

“Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź”

“Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź” to zbór wywiadów jakie przeprowadziła Orina Krajewska ze specjalistami różnych dziedzin życia. Swoje podejście do stylu życia, sposób na zdrowie i nie ukrywajmy sposoby na walkę z chorobą, z pomocą autorki przedstawiają różni specjaliści. Wszystkich łączy jedno-są zgodni, co do tego, że ludzki organizm powinien być traktowany całościowo.

“Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź”

Nasz organizm to całość, której nie należy rozdzielać na poszczególne organy. Jeśli choruje wątroba czy trzustka, neki lub płuca, choruje cały organizm i cały organizm musi być leczony.

Medycyna integralna, o której w książce opowiada pani Elżbieta Dudzińska to nic innego jak medycyna, która generuje i wspiera proces zdrowienia, biorąc pod uwagę osobę i wszystkie aspekty jej życia. W integralnym podejściu jasno definiujemy potrzeby pacjenta w szerokim zakresie aspektów wpływających na zdrowie i przebieg choroby. W takim podejściu bierzemy pod uwagę :

 • relacje umysł-ciało ( między innymi stres)
 • sposób odżywiania
 • aktywność fizyczną
 • jakość, ilość snu
 • styl życia i wpływ środowiska

Czyli wizyta lekarska nie powinna trwać 5 minut i tak naprawdę pacjentem nie powinien zajmować się jeden lekarz- onkolog, lecz spektrum specjalistów, którzy potraktują chorego człowieka jak wyzwanie do wyleczenia, a nie numer w kolejce NFZ.

Czy jest to w naszej rzeczywistości możliwe ? No jest coraz lepiej… mam nadzieję, że ta książka również lekarzom uświadomi powagę sytuacji i wezmą pod uwagę efekty holistycznego podejścia do zdrowia.

Bądź

Bądź

Jednak co zrobić, kiedy nie mamy dostępu do najmądrzejszych i najbardziej otwartych umysłów … kiedy przyjdzie nam leczyć się w nie do końca zgodnej z naszymi wyobrażeniami rzeczywistości ? Odpowiem – walczyć ! Walczyć o siebie, walczyć o swoich bliskich. I próbować stworzyć połączenie :

PSYCHIKA↔ODŻYWIANIE↔AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA↔LECZENIE

Z racji mojej praktyki coachingowej bardzo zainteresował mnie wywiad z  Anną Borzeszkowską- coachem, prezeską Fundacji Nieoczekiwana Podróż, która wspiera pacjentów i ich bliskich w trakcie choroby.

W wywiadzie tym poznajemy jeszcze jedno oblicze coachingu – cancer coaching. I choć bardzo nie lubię, gdy ludzie “wciskają” coaching w każdą, dosłownie w każdą dziedzinę życia,  to cancer coaching wpisuje się w lukę, jaka powstaje po diagnozie. Pytania :

 • “Co dalej ?”
 • “Jestem chora(y) i … co w związku z tym ?”
 • “Jaki mam plan ? “
 • “Jak ja się widzę w tej chorobie”. Nie jak mnie widzą inni, tylko co ja sam(a) wiem o sobie na ten moment ? “

Wierzę, że  coaching może również podnieść samoocenę chorego, jego pewność siebie. To zaowocuje lepszą komunikacją z otoczeniem i personelem medycznym. Umożliwi zbudowanie planu zdrowienia, jednocześnie nie odsuwając pacjenta na boczny plan. To ważne !

Orina Krajewska-książka

Orina Krajewska-książka

Drugim wywiadem, który wywarł na mnie ogromne wrażenie jest zapis rozmowy z profesorem Janem Lubińskim, który należy do elitarnego grona najwybitniejszych, światowych genetyków onkologii. Profesor w prosty sposób wyjaśnia jak działają nasze geny, jak wpływają na nasze zdrowie, jak są sprzężone z zachorowalnością na nowotwory.

Profesor porusza ważne kwestie, wyjaśnia i tłumaczy. Dzięki tej rozmowie w końcu wiem, czy powinnam zbadać geny czy raczej sobie darować ?

No i jak ważne są czynniki środowiskowe ! Np. leki jakie przyjmujemy, jak ważne jest odżywianie i … selen, którego stężenie ma kluczowy wpływ na zachorowalność na raka płuc, trzustki, prostaty, jelita grubego czy żołądka.

Czyli moi drodzy ! Profilaktycznie codziennie powinniśmy zjeść 2 orzechy brazylijskie 🙂 Profesor Lubiński wzbudza we mnie wielki szacunek, gdyż rozumie jak integralność ma wpływ na zdrowie. Dzięki Orinie Krajewskiej mogę do tej wiedzy sięgać i szukać, i szukać wszystkiego co nam może pomóc zdrowo żyć.

 

Nie byłabym sobą oczywiście, gdybym nie spróbowała przepisów jakie są w książce 🙂 W wywiadzie z Kornelią Westergaard dowiadujemy się o roli odżywiania i makrobiotyki w naszym życiu. O roli tego co jemy w chorobie i zdrowiu. Bo przecież jak to często piszę : zdrowe jedzenie to zdrowe życie. Dieta to jeden z tych czynników, które w holistycznym podejściu odgrywa ogromną rolę. Świetne rady ! Polecam.

Na końcu wywiadu są dwa przepisy 🙂 Na zupę miso, którą robiłam już na blogu http://annatoannatamto.pl/algi-glony-wodorosty-czy-warto-je-jesc/

Zupa miso

Zupa miso

Zupa miso to bomba energetyczno-witaminowa o działaniu wzmacniającym, oczyszczającym i przeciwnowotworowym.

i na krem z niepalonej kaszy gryczanej  na energetyzujące, makrobiotyczne śniadanie. Oto przepis :

Krem z niepalnej kaszy gryczanej z gruszkami, figami i kokosem :

Krem z niepalnej kaszy gryczanej z gruszkami, figami i kokosem

Krem z niepalnej kaszy gryczanej z gruszkami, figami i kokosem

Składniki:

 • 80g niepalnej kaszy gryczanej
 • 1/4 łyżeczki kurkumy
 • 80 ml mleka roślinnego np. ryżowego
 • 1 łyżka wiórków kokosowych
 • 1/2 łyżeczki cynamonu
 • 2 szt fig
 • 20g daktyli
 • odrobina masła klarowanego lu oleju kokosowego
 • 1/4 łyżeczki imbiru
 • 160 ml wody
 • szczypta soli
 • sok z cytryny
 • 1 gruszka
 • 1 łyżeczka siemienia lnianego
 • 1 łyżeczka orzechów włoskich do posypania
 • miód do smaku

Wykonanie:

Rozgrzej garnek, wsyp niepaloną kaszę gryczaną ( ma dużo selenu)  i krótko podsmaż, dodaj kurkumę. wlej mleko roślinne, dodaj wiórki kokosowe, cynamon, figi, daktyle i odrobinę oleju lub masła. Na końcu imbir. Wlej zimną wodę i posól. Dodaj sok z cytryny i gotuj do miękkości  10-15 minut. Pod koniec gotowania dodaj pokrojoną w kostkę gruszkę. Dodaj odrobinę wrzątku, jeśli kasza jest za gęsta. Ewentualnie posłódź miodem do smaku, posyp orzechami włoskimi lub siemieniem lnianym.

Krem z kaszy gryczanej  Krem z kaszy gryczanej

Smacznego

Całym sercem polecam  książkę. “Holistyczne ścieżki zdrowia.Bądź”.  Ta książka to bezapelacyjnie najlepszy przewodnik dla wszystkich tych, którzy chcą żyć holistycznie, a których przeraża żmudne poszukiwanie wiadomości i informacji na ten temat. Tak książka jest dla wszystkich -chorych i zdrowych.

Przeczytajcie “Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź” tak żebyśmy wszyscy byli … świadomie tu i teraz.

NA ZDROWIE

NA ZDROWIE

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *