Jedną z największych wiosennych atrakcji Holandii jest ogród Keukenhof. To niezwykła miejsce znalazło się kiedyś na mojej liście marzeń podróżniczych i w tym roku “odhaczyłam” je jako spełnione 🙂

Keukenhof  Keukenhof

Keukenhof położony jest między Amsterdamem a Hagą w miejscowości Lisse i co oku rozkwita milionem kwiatów: tulipanów, hiacyntów, narcyzów i lilii. Jest największym na świecie ogrodem wysadzanym ręcznie i zaprojektowanym tak by zachwycał naprawdę  każdego turystę, nie tylko ogrodnika.

Keukenhof  Keukenhof

Tereny dzisiejszego ogrodu to dawne tereny posiadłości księżnej Jakoby z Bawarii, która w latach 1401-1436 chętnie spędzała tu wolny czas. Spacerowała, jeździła konno ale przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni 🙂 I właśnie dlatego ogród nosi taka nazwę “Keukenhof -ogród kuchenny” .

Mijały lata, ogród zmieniał swój kształt i styl ale idea ogrodu pozostała. Po prostu zachwycał !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

W 1949 r grupa producentów ogrodniczych postanowiła wykorzystać ogród do zorganizowania w nim wystawy kwiatowej promującej najpiękniejsze odmiany. Tak , tak my się dopiero podnosiliśmy ze zgliszcz wojny a oni już organizowali targi 😉  Od tego czasu wystawa organizowana jest w Keukenhof co roku. W ramach wystawy odbywa się “Parada kwiatowa” – przejazd platform z “rzeźbami” utworzonymi z kwiatów.

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Keukenhof co roku jest inspiracją dla ogrodników z całego świata. To także inspiracja dla każdego działkowicza i miłośnika przydomowych ogródków. Można tu znaleźć niezliczona ilość inspiracji i pomysłów, które co tu dużo mówić chciałoby się natychmiast wcielić w życie… chociażby na balkonie.

Keukenhof

Każdego roku w Keukenhof jest inny motyw przewodni. W tym roku, czyli 2017 nosi on tytuł “Dutch Design” czyli holenderski design. To już 68 pokaz florystycznego kunsztu i holenderskiego sektora cebulkowego. Bowiem  Keukenhof to królestwo roślin cebulowych. W tym roku w ogrodzie posadzono 7 milionów cebulek ! Robi wrażenie ?

Zobaczcie sami !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

W tym roku ogród jest otwarty od 23.03. 2017 do 21.05.2017 🙂 Czyli jeszcze zdążycie ! Warto !

Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Zachwyceni tak jak ja ? To nie pozostaje nic innego jak pakować plecaki i w drogę 😉 ! Bilet kosztuje 16 Euro 😉 ale uśmiech na twarzy gwarantowany 🙂 

  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof  Keukenhof

Parking wokół ogrodu jest ogromny, dobrze utrzymany i kosztuje 6 euro. Park jest świetnie skomunikowany z Amsterdamem i Hagą. Można do niego dojechać licznymi autobusami lub pociągiem z Amsterdamu do stacji Lisse. Następnie przejść pieszo wśród tulipanowych zagajników i pól do bramy ogrodu. Na parkingu działa również olbrzymia wypożyczalnia rowerów 🙂 

Keukenhof  Keukenhof

Na terenie i w pobliżu Keukenhof można zakupić cebulki wszelkich rodzajów kwiatów o kolorach jakie sobie tylko wymarzymy, łącznie z niebieskimi i czarnymi tulipanami 🙂 Mam zamiar posadzić je na działce i pochwalić się nimi za rok ! Trzymajcie kciuki ! 

Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof   Keukenhof

Keukenhof   Keukenhof    Keukenhof

Anna Tamto

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *