Kreatywność jest wyrazem naszej niepowtarzalności

Dziś szósty wpis z cyklu “1000 ważnych słów”. Inspiracją do tych postów jest książka Jerzego Bralczyka “1000 słów”. Ja dodałam przymiotnik “ważnych”, tak by nadać tym postom osobistego znaczenia.

Bo dzięki nim, niewątpliwie zobaczycie mnie w “innym świetle”.  Mogłabym oczywiście zacząć od miłości, rodziny czy wolności ale już trochę mnie poznaliście i wiecie przecież, że to dla mnie wartości nadrzędne 🙂 A w cyklu mają się pojawić słowa ważne.

Było już słowo asertywnośćpies, pasja, świadomość, szczęście  

Dziś słowo –

kreatywność 

To słowo towarzyszy mi już dość długo 😉  Jest ostatnio bardzo modne, ale ja je poznałam 25 lat temu na studiach i w pierwszej chwili zastanawiałam się co ono oznacza. Miałam wymyślić ćwiczenie pomagające osobom z problemami przyswoić pojęcie integracji. Ale jak ? Jak to zrobić ? Bądź kreatywna -powiedział mój profesor ! Kreatywna czyli jaka ? 😉

1000 słów -Jerzy Bralczyk

Od tego momentu codziennie staram się być kreatywna … Bo kreatywny, moim zdaniem może być każdy !

Przymiotnik kreatywny wzięliśmy z angielskiego creative. Kiedyś o człowieku zdolnym do tworzenia nowych, oryginalnych rzeczy mówiliśmy, że jest kreacyjny. Dziś również często mówimy o wykreowaniu kogoś. Kiedyś kreował kreacje oczywiście… kreator.

Dziś słowo kreatywność to dużo więcej niż pomysłowość… to coś między twórczością, która jest procesem w kreatywności a “wynalazkiem”, który jest efektem myślenia wychodzącego poza nasze codzienne schematy.

Kreatywność -ważne słowo

Kreatywność to takie widzenie rzeczy, które każdy inny także widzi ale tylko osoba kreatywna pragnie  stworzyć takie związki, których nikt inny nie dostrzegł.

Bo Kreatywność jest wyrazem naszej niepowtarzalności !

I podobno są cechy, które każda osoba kreatywna posiada. Zrobię więc rachunek sumienia i sprawdzę czy te cechy mam 🙂

Cechy osoby kreatywnej:

 1. Odwaga. Ludzie kreatywni podejmują się nowych zadań i są gotowi podjąć ryzyko postępu. Są ciekawi tego co może się wydarzyć. Richard L.Weaver II, Profesor na Bowling Greek University tak to wyraził:” Kreatywność oznacza gotowość wkroczenia na nowy teren”.- jestem ciekawa, często odważna – plus dla mnie 🙂
 2. Siła przebicia. Ludzie kreatywni nie czują lęku przed wyrażaniem swoich myśli i uczuć. Są gotowi być sobą.. J.Twitchell, finansowa doradczyni w Merrill-Lynch, pokonała swój lęk przed niezapowiedzianymi telefonami przez to jak salutowała kapitańską czapką. W ten sposób potraktowała jako przygodę to czego się bała i stała się najlepszym maklerem w Merrill- Lynch.-  brakuje mi siły przebicia 🙁 dla mnie  minus 
 3. Humor – staje się częścią kreatywności. Gdy zdarzy nam się elementy całości nieoczekiwanie nie dopasować musimy ratować się humorem. Sensowne połączenie elementów to kreatywność. – dobry humor mnie nie opuszcza, ale nie zawsze jestem roześmiana  choć bardzo lubię nieadekwatność –plus dla mnie
 4. Intuicja. Ludzie kreatywni wiedzą, że intuicja jest ważną częścią składową ich osobowości. Wiedzą, że intuicja jest umiejętnością ich prawej półkuli mózgu, której nie posiada lewa półkula. -intuicja to moje drugie imię, często kieruję się intuicją –plus dla mnie 🙂
1000 słów

Jako uzupełnienie ww. cech można dodać:

 • Dążenie do wprowadzenia porządku w sytuacje pełne chaosu ( o tak, tak nie lubię chaosu, choć to podobno z niego powstają najlepsze pomysły ! – u mnie jest inaczej ! :)-plus
 • Zainteresowanie niestereotypowymi problemami i ich niestereotypowym rozwiązaniem.- uwielbiam to ! :)-plus
 • Zdolność do tworzenia nowych powiązań i stawianie nowych pytań.- to zdanie o mnie 🙂 –plus
 • Umiejętność wypróbowywania nowych pomysłów i ich oceniania.- jestem ostrożna 🙁 – minus
 • Dążenie do rozszerzania granic swoich własnych kompetencji.- lubię się uczyć, tak po prostu 🙂 -plus 
 • Motywowanie siebie przez sam problem czy nowe zadanie zamiast oczekiwania zewnętrznych gratyfikacji (pieniądze, tytuł czy uznanie )- jakbym czekała na pieniężne gratyfikacje to ten blog by nie istniał 😉 , choć nie oszukam Was – lubię pochwały !– plus 

O kreatywność mówi się dziś bardzo dużo ! Generalnie przekaz jest taki, że zdecydowanie trzeba ją mieć: w pracy, w kuchni, w sypialni, sposobie ubierania się, w księgowości, bankowości, rodzicielstwie, wychowaniu gotowaniu i sprzątaniu ! Zawsze trzeba być kreatywnym !

 

Ale ja mam inne zdanie ! Dlatego to słowo jest dla mnie ważne ! Nie trywializuje go !

Kreatywność to nieszablonowe rozwiązania

Moim zdaniem należy być kreatywnym, ale nie należy dać się złapać w pułapkę kreatywność -gdyż czasami znane, sprawdzone  rozwiązania są po prostu lepsze ! Jak więc wiedzieć, że nadszedł w życiu czas na potrzebę bycia kreatywnym ?

Dla mnie wyznacznikiem jest “problem” jaki mam rozwiązać a w podjęciu decyzji pomaga mi intuicja ! Oczywiście nie dzieje się tak przy układaniu ręczników w szafce, ale już przy pakowaniu walizki jak najbardziej !

Jednym słowem- nie kombinuje jak nie trzeba, włączam nowe powiązania i pomysły jak czuję, że w standardowy sposób nie dam rady wykonać czegoś na 100 % Kreatywność wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu związanego z obecnym stanem rzeczy. Jeśli go odczuwam, włączam kreatywność !

Myślenie kreatywne jest myśleniem wykorzystującym wyobraźnie, nastawionym na innowacje. U jego podstaw leżą pytania “Co jeśli ?”, “Jak inaczej?” – Jak otworzyć wino bez korkociągu ? A pić się chce 🙂 Należy włączyć myślenie kreatywne ? Kreatywność zdefiniowano jako robienie czegoś z niczego, podejście do problemu w nieszablonowy, nietypowy sposób.

 

Wśród najbardziej podstawowych umiejętności składających się na twórcze myślenie jest obserwacja i dostrzeganie ; zadawanie wnikliwych pytań i wizualizacja. Ale kluczowym czynnikiem w procesie kreatywności jest radzenie sobie z ograniczeniami. Bo to ograniczenia uwalniają wyobraźnie. Coś o tym wiem ! W gotowaniu często mam ograniczone składniki i  to kreatywność pozwala mi wyczarować tzw. “coś z niczego” i przyznam daje mi to dużo satysfakcji. Nieszablonowe zastosowanie niektórych przypraw lub nietypowe połączenia smakowe już nie raz sprawdziły się w mojej kuchni.

Nieadekwatność i odwaga to cześć wynalazczość bo przecież :

 • kij i i szmata to mop
 • alarm i zegarek to budzik

a

 • ogień i jedzenie to gotowanie 🙂 😉
Droga do kreatywności

Więc bądźmy czasami jak dziecko, łammy zasady, szukajmy rozwiązań …

Kreatywność

– to ważne dla mnie słowo.

Anna Tamto 

źródła :

“1000 słów”  Jerzy Bralczyk

www. neuropedagogika.org

R. DiYanni “Pomyśl zanim pomyślisz. Myślenie krytyczne i kreatywne”

Zobaczcie również :

Z cyklu-1000 ważnych słów-szczęście

Z cyklu 1000 ważnych słów-świadomość

Z cyklu 1000 ważnych słów-pasja

Z cyklu 1000 ważnych słów-PIES

Z cyklu 1000 ważnych słów-asertywność

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *