W głębi lasu-Harlen Coben

Pamiętam, że to była moja pierwsza styczność z Cobenem, która zapoczątkowała moją znajomość z tym autorem. Książkę pochłonęłam w kilka godzin.

Od wczoraj możemy na platformie Netflix oglądać zaadoptowany na polskie warunki serial na podstawie powieści Harlena Cobena “W głębi lasu”.

Widzieliście ? Jak wrażenia ?

W głębi lasu

opowiada historię wziętego prokuratora Paula Copelanda, którego siostra kilkanaście lat wcześniej zostaje uznana za zaginioną w czasie zbrodni popełnionej przez seryjnego mordercę. Ta tragedia miała miejsce w czasie letniego obozu młodzieżowego, gdzie Paul, jego siostra i ich wspólni przyjaciele spędzali wakacje.

Książka jest intrygująca, nieoczywista i jak to u Cobena bywa pełna zaskakujących zwrotów akcji. Do końca nie domyślamy się jak zakończy się ta historia, ponieważ do końca też nie jesteśmy w stanie przewidzieć co wydarzyło się w tragiczną noc w głębi tytułowego lasu.

W książce głównego bohatera poznajemy, kiedy jest już znanym prokuratorem, wdowcem i ojcem kilkuletniej córki. Jednak przez całą książkę autor powoli wraca do przeszłości, tak by czytelnicy mogli zbudować w wyobraźni obraz całej historii.

W głębi lasu

Paul będąc nastolatkiem pracował jako pomocnik opiekuna na letnim obozie. Podczas jego dyżuru doszło tam do zbrodni. Ktoś zamordował czworo nastolatków a pośród  zamordowanych była jego siostra. Ciał niektórych z nich, w tym ciała jego siostry, nigdy nie odnaleziono.

Książka jest wielowątkowa. Jednocześnie śledzimy losy prokuratora i sprawy przez niego prowadzonej, losy jego przyjaciółki z młodości -Lucy, poznajemy ich rodziny i znajomych. Z kartki na kartkę ich losy się splatają, łączą i doprowadzają nas do rozwikłania tajemnicy z przeszłości. Tajemnicy, która została

W głębi lasu

a, którą stara się rozwikłać główny bohater. Stara się ją rozwikłać na nowo, gdyż seryjny morderca, który został skazany za zabójstwo czterech osób może być niewinny.

Polubiłam Paula Copelanda, jego sposób pracy, uczciwość i romantyzm. 20 lat po tym jak na obozie dochodzi do tragedii  w sercu Paula rodzi się nadzieja, że jego siostra jednak żyje. Zostaje wezwany do kostnicy, gdzie rozpoznaje zwłoki Gilla, jednego z zaginionych.

Harlan Coben to mistrz w swojej kategorii. Pisze świetne kryminały, potrafi we wspaniały sposób trzymać w napięciu do końca. Do końca nie jest się pewnym, jakie będzie  zakończenie, co się stało z zaginionymi, kto jest sprawcą, jak zakończy się ta historia ?

Cała historia jest intrygująca, osnuta tajemnicą i trudno się domyśleć zakończenia … to niewątpliwie wielki plus tej książki. Bo cóż nam po kryminale, którego zakończenie znamy na początku książki ? No …nic … prawda ?

“W głębi lasu” nie należy do tych książek.

Od samego początku wydarzenia osnute są gęstą mgłą tajemnicy i trudno się tu czegokolwiek domyślić.  Stopniowo na jaw wychodzą nowe fakty, a dane, co do których widz miał pewność już nie są pewne. Książka mnie wciągnęła ….

Książka jest o niebo lepsza, serial jednak daje radę a przełożenie go na grup polski to ciekawy manewr. Dzięki temu zabiegowi zamiast amerykańskiego thrillera dostajemy “polski” ale w stylu raczej sskandynawskim, klimatyczny kryminał pełen intryg i zagadek. Wyszło to całkiem nieźle choć nie idealnie

Przeczytajcie książkę, naprawdę warto …obejrzyjcie serial, też warto 😉

Zobaczcie również :

http://annatoannatamto.pl/zmijowisko-czyli-spodziewaj-sie-niespodziewanego/

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *