Zbliża się koniec nauki, nadchodzą wakacje. Czas sielanki, zwiedzania i odpoczynku. Dziś wpis dla tych co jeszcze się uczą i przygotowują do sesyjnych egzaminów i dla tych co już mają luzik i myślą tylko o wyjeździe w piękne miejsca by odpocząć. O czym dziś ?

O Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego czyli BUW-ie, który służy studentom i uczniom jako nieoceniona kopalnia lektur do przeczytania a zwiedzającym Warszawę jako nie lada atrakcja.

   

Biblioteka jak biblioteka, powiecie,  cóż w niej takiego nadzwyczajnego ? Otóż do BUW-a  można iść nie tylko poczytać lub się pouczyć. BUW to centrum odpoczynku ponieważ zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie to dzieło sztuki krajobrazowej 🙂 To jeden z najpiękniejszych i największych ogrodów dachowych w Europie. Dlatego mając w swoim kraju taką perełkę warto choć raz odwiedzić ogród. Jeśli jest się natomiast studentem lub uczniem w Warszawie warto uczyć się własnie na dachu ! Nauka wtedy nabiera nowego wymiaru ! Podniebnego wymiaru !

   

Ogród uniwersytecki został otwarty 12.06.2002.  Dla użytkowników jest ogólnie dostępny i  stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 1,0 ha ) i dolnej (o powierzchni 1,5 ha), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Wygląda to przepięknie i daje uczucie oderwania od rzeczywistości. Uczucie komfortu i relaksu.

   

W górnym ogrodzie rosną  byliny, krzewy iglaste, liściaste , małe drzewka i  pnącza. Wkomponowane w roślinność ławeczki, okna dachowe i metalowe kładki dają niesamowity efekt połączenia przyrody z miejskim industrialnym stylem. Zresztą cały budynek jest architektoniczną ciekawostką. Pięknie położony przy ul. Dobrej 56/66 stanowi ozdobę warszawskiego Powiśla. Ogród na dachu  podzielony jest na kilka części, różniących się formą, kolorem, zapachem i nastrojem. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski, zamek Królewski i dostojnie płynącą Wisłę. Cudowne wrażenie. Polecamy ! Odwiedzający ogrody na dachu mogą też przez specjalne okna i  szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki. Ciekawostka warte obejrzenia ! Jeśli natomiast jest się warszawiakiem i jeszcze do tego z Powiśla to codzienny spacer do ogrodów może stać się uzależniający 🙂 Ogrody BUW są więc dla każdego 🙂 Dla warszawiaków, dla turystów, dla rodzin z dziećmi i oczywiście dla studentów bo przecież wiadomo: “Studencie : ucz się na dachu i będzie po strachu !

   

Wstęp do ogrodów jest bezpłatny 🙂  Czynny on  jest :

od 1.04-30.04 -8.00-18.00

od 1.05-30.09- 8.00-20.00

od 1.10-31.10- 8.00-18.00

Radzę Wam odwiedzić to miejsce latem, gdy wszystkie rośliny kwitną a pogoda dopisuje 🙂 Zachwyt gwarantowany 🙂

      

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *