

Ten niepowtarzalny środek komunikacji miejskiej uważany jest za drugie najpiękniejsze metro na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje Moskwa, ale nie byłyśmy więc trudno nam czynić porównania. Dla nas sztokholmskie metro to numer jeden jeśli chodzi o funkcjonalność i must-have jeśli chodzi o zwiedzanie.
Metro w Sztokholmie. Stacja Kungsträdgården. Projekt autorstwa Ulrika Samuelson z 1977 (oraz modyfikacja w 1987 r.) przedstawia historię Kungsträdgården.




Pomysł, aby udekorować stacje metra w Sztokholmie pracami różnych artystów, powstał pod koniec lat 40 XX wieku. Rzeźbiarze, malarze i inni twórcy, współpracując z architektami i inżynierami stworzyli piękny i inspirujący wystój metra, przybliżając sztukę wszystkim mieszkańcom Sztokholmu. Proste 🙂 ? Metro sztokholmskie (Stockholms tunnelbana) zostało otwarte 1 października 1950 roku a od 18 kwietnia 1955 roku mieszkańcy Sztokholmu mogą “cieszyć oko” pięknymi stacjami, ponieważ od tego dnia pod ziemią zaczęto tworzyć prawdziwą galerię sztuki, zaczynając od centralnej stacji T-Centralen. Dziś 70 stacji jest ozdobionych przez różnych artystów. Sieć metra liczy 110 kilometrów długości, składa się z 3 linii i 100 stacji, z czego 53 znajdują się na powierzchni ziemi, a 47 to stacje podziemne. Imponujące prawda ?
Metro w Sztokholmie. Stacja T-Centralen. Niebieska linia przedstawiona przez niebieską winorośl, która oplata sufit, a także sylwetki robotników. Całość autorstwa pana Per Olof Ultvedt z 1975




Nie sposób w kilka dni zobaczyć wszystkich stacji ale uwierzcie przesiadanie się jednej stacji metra do drugiej w Sztokholmie nabiera nowego wymiaru. Artystycznego wymiaru ! A nawet metafizycznego wymiaru bowiem, zjeżdżając ruchomymi schodami na perony czujemy się jak w innym wymiarze. Spowodowane jest to sposobem ozdobienia ścian metra. Otóż architekci wymyślili nową metodę, wykorzystującą pierwotną strukturę tuneli wykutych w skale. Nierówności ścienne i sufity pokryli kilkucentymetrową warstwą natryskiwanego betonu, te zostały pomalowane zgodnie z tematyką danej stacji. I tak podróżując podziewamy oryginalna sztukę, która rzeczywiście a nie w przenośni jest na wyciągnięcie ręki 🙂
Metro w Sztokholmie. Stacja Stadion. Sklepienie stacji oraz ściany ozdobione są kolorami tęczy. Hołduje społeczności gejowskiej i tolerancji.




Metro w Sztokholmie. Stacja Solna Centrum. Żywa czerwono-zielona kolorystyka, ma przypominać o okolicznościach budowy tej linii metra w latach 70 XXw – niszczenie środowiska naturalnego.




Anna Tamto
Dodaj komentarz