Drvengrad lub Küstendorf -pod tymi dwoma nazwami można na mapie Serbii odnaleźć osobliwą miejscowość 🙂 Prywatna wieś Emira Kusturicy położona jest 200 km od Belgradu, niedaleko Mokrej Gory i Wiszegradu.

Drvengrad

Do Drvengadu można dojechać Szargańską Ósemką czyli wąskotorową kolejka górską, która został zbudowana w 1925 r i przez wiele lat służyła jako połączenie tego regionu z Belgradem. Trasa kolejki jest  pięknie położona i przejechanie się nią wśród bałkańskich krajobrazów nastarcza wiele wrażeń. Widoki  zapierają dech w piersiach i trzeba przyznać, że począwszy od Mokrej Gory a skończywszy na Sargan Vitasi cała trasa usłana jest serpentynami, tunelami i mostami. Poszczególne stacje są klimatyczne, stylizowane. No i jedna z nich – Golubici znana z filmu Kusturicy “Życie jest cudem”

Mokra Gora Mokra Gora

To tu rozgrywa się akcja filmu. Fragmenty trasy widzimy również w innym filmie tego reżysera “Czarny kot, biały kot ”

Mokra Gora Szargańska Ósemka

Kolejka startuje ze stacji Mokra Gora. Nie ma problemów z kupieniem biletów i o dziwo pociągi startują punktualnie. My miałyśmy to szczęście, że spałyśmy w Mokrej Gorze więc spóźnień nie planowałyśmy 😉 Sama Stacja w Mokrej Gorze jest pięknie położona, wśród gór, pól i lasów. Zarówno zachód jak i wschód słońca w tym miejscu  daje uczucie spokoju i wyciszenia. Typowo górski, schroniskowy  klimat nadaje temu miejscu  oryginalnego charakteru.

Mokra Gora Szargańską Ósemką Szargańską Ósemką Szargańską Ósemką

Potem to już cudowna podróż i ….

koniec szału, gdyż Drvengrad  nas odrobinę rozczarował 🙁

Drewniana wioska zbudowana na potrzeby filmu Emira Kusturicy “Życie jest cudem” to po prostu pięknie położony “skansen” z drewnianymi, serbskimi chatami, cerkwią , dzwonnicą, eksponatami z filmu, hotelem i spa. Wieś to własność Kusturicy, który jak sam przyznał ma ten komfort , że sam decyduje, kto będzie jego sąsiadem. Klimat wioski to : bałkańska sielanka z własnymi nazwami ulic, przechadzającymi się znudzonymi kotami i niewielką, na szczęście liczbą turystów. Jedno jest pewne Emir Kusturica sprawił, że region ten jest ‘nieśmiertelny” a Serbowie dumni jak mało kto.

Drvengrad Drvengrad Drvengrad Drvengrad

Jednak sam Emir to postać dość kontrowersyjna.  Urodził się w Sarajewie w bośniackiej rodzinie, w czasie gdy na mapie była Jugosławia dziś odżegnuje się od bośniackiego pochodzenia. Mówi, że jest Jugosłowianinem.  Nie uznaje Kosowa. W 2005 przyjął prawosławny chrzest i stał się dość ortodoksyjny. Bośniacy oskarżają go o współprace z Miloszewiczem , mordercą i zbrodniarzem wojennym. Kosowerzy mają go za wroga.

” Underground ” -najbardziej kontrowersyjny film Kusturicy to opowieść o Jugosławii od II wojny światowej, aż do wojny w Bośni. Film został nagrodzony Złota Palmą w Cannes.

Kusturica jest bogaty, wpływowy i ma własną wieś, na której dodatkowo zarabia 🙂 Bo aby zwiedzić Drvengrad trzeba kupić bilety.  Nocleg w hotelu to kwoty rzędu ok 50-70 euro. No ale to przecież Emir wybiera, kto u niego we wsi mieszka 😉

Warto jechać do Mokrej Gory, warto przejechać wąskotorówką po bałkańskich tunelach i mostach ale odwiedzając Emira to już naszym zdaniem -szału nie ma 🙂 Choć jest klimat i jeśli kogoś stać na nocleg i dodatkowo imponuje mu towarzystwo reżysera (jeśli akurat jest w domu 🙂 )  to na pewno warto. My poprzestałyśmy na piwie i ruszyłyśmy w dalszą drogę 😉

 

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

2 komentarze

Magdalena

Polecam “Gdzie ja jestem w tej historii” Kusturicy , rewelacyjna książka, zresztą jak wszystkie jego filmu. W Undergroundzie nie ma nic kontrowersyjnego,to film o prawdzie w co zostały wpakowane kraje Jugosłowiańskie. Polecam też poczytać historię Bałkan przed wojną , może wtedy otworzy pani oczy , że nic tu nie jest biało-czarne , tu nie ma dobrych i złych , tu wszyscy sa oprawcami i ofiarami .Bałkany sa wielkimi przegranymi z czasów przemian lat 90-tych, Wygranymi są kraje Europy Zachodniej i USA. Po prostu. Dziekuję za relację i piękne zdjęcia , jako miłośniczka Bałkan, wybieram się kolejny raz w te rejony i szukałam informacji jak dotrzeć do wioski Kustoricy. Pozdrawiam. Udanych podróży

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *