Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

Zwierzęta w ludzkim życiu odgrywają ogromną rolę. Sama nie wiem jak to napisać, by nie zabrzmiało patetycznie, ponieważ uważam , że bagatelizowanie uczuć zwierząt to zwykły, ludzki egocentryzm i ignorancja powodowana niedouczeniem lub  brakiem inteligencji.

Może moce stwierdzenie, ale moim zdaniem nie da się inaczej tego ująć 😉 Zwierzęta mają duszę, zwierzęta mają uczucia, zwierzęta są empatyczne i współodczuwają. Nie wierzycie ? Sięgnijcie po

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt -Simony Kossak

Serce i pazur -książka

Simona Kossak była szczególną osobą. Była biologiem, profesorem nauk leśnych, popularyzatorką nauki, pisarką. Pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała czasem mianem „zoopsychologa”. Przede wszystkim jednak była wyjątkowym człowiekiem.

Uwielbiała kontakt z przyrodą. Mieszkała w Puszczy Białowieskiej w słynnej leśniczówce “Dziedzince”. Tam stworzyła raj.

Simona Kossak obserwowała zwierzęta, ratowała je i potem zwracała naturze. Pisała o nich, kręciła filmy. Żyła i współodczuwała razem z naturą.  Dla mnie taki bezpośredni kontakt z przyrodą to właśnie raj ! Podziwiam ją za jej zaangażowanie, pracę i determinację w dążeniu do stworzenia sobie takiego życia, by spełniało jej oczekiwania.

Jeśli chcecie poczytać więcej o Simonie Kossak to odsyłam Was do artykułu :

https://kobieta.onet.pl/simona-kossak-superbohaterka-z-puszczy-bialowieskiej/9zz9wmk

Książka

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

składa się z krótkich rozdziałów, w których Simona Kossak opowiada o pełnym emocji i uczuć świecie różnorakich zwierząt, począwszy od owadów, skończywszy na słoniach.

Autorka wbrew wszystkim sceptykom, w każdej opowieści udawania, że życie naszych pobratymców, aż kipi od różnorodnej gamy uczuć -od radości, do złości i gniewu. Dlaczego tak jest ?

Ponieważ moi drodzy okazuje się,  że życie zwierząt jest równie fascynujące jak ludzkie ! W ich życiu też jest miłość, złość …smutek. I te wszystkie emocje nie są wymysłem, lub “humanizowaniem” ale realnym odczuwaniem wyrażonym określonym zachowaniem.

Serce i pazur. Simona Kossak

Otóż Proszę Państwa ! Nie jesteśmy na Ziemi jednymi czującymi stworzeniami ! 🙂 😉

Piszę dość sarkastycznie, ale chciałbym tę książkę dedykować wszystkim niedowiarkom, którzy nadal uważają, że tylko człowiek jest zdolny do uczuć.

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

W ‘Sercu i pazurze” przeczytamy o życiu zwierząt w grupie i w pojedynkę o tym, że zwierzęta też kłamią i… to dość często 😉 Przeczytamy o strachu, rozpaczy, depresji i smutku ale także o radości i miłości, i sposobach jej okazywania.

Mnie urzekła historia o gęsiach gęgawach. Łączą się one w pary na całe życie. Są niebywale inteligentne i bardzo uczuciowe. Nawet jeśli jeden odpływa gdzieś w szuwary, to drugi cichym gęganiem pyta, gdzie jest partner i szybciutko dostaje odpowiedź.

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt -Simona Kossak

Zdarza się tak, że w czasie polowania jedna gęś z pary zostaje zabita. Spada pod nogi myśliwego … i co robi je partner ? Klucz gęsi automatycznie się rozprasza, ale partner zabitej gęsi często wraca do myśliwego i rozpaczliwie nawołuje i płacze nad zwłokami ukochanego lub ukochanej namawiając do rozwinięcia skrzydeł i niezostawiania go lub jej samego. Być może nie można nazwać to altruizmem ale przyznacie, że robi wrażenie. Gdyby jednak gęś w obronie partnera rzuciła się na myśliwego … trzeba jasno przyznać …. to wtedy byłby to czysty altruizm… altruizm, który często przypisujemy tylko ludziom.

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt -Simona Kossak

Jak kłamią sarny ? A jak węże ? Kiedy w ogóle zwierzęta kłamią ? Takie ciekawostki tylko w

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

Czego możemy się nauczyć od zwierząt ?

Niewątpliwie okazywania radości. Każdy właściciel psa lub kota może zaświadczyć, że spontaniczna radość psa na nasz widok to coś co rozmiękcza nasze serca. Zwierzęta cieszą się z rożnych rzeczy. Przyjaźnią się i na widok znajomych psów uśmiechają się i wybuchają radością. Jeśli macie zwierzęta przyjrzyjcie się im dokładnie … zaobserwujcie jakie są ich reakcje. To fascynujące zajęcie.

Simona Kossak zebrała wiele wzruszających opowiadań, spisała je piękną polszczyzną, opatrzyła rysunkami i zdjęciami …i powstała ta świetna książka. Polecam.

“Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies.”

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *