Krakowski Rynek

Kraków

To miasto, które niewątpliwie warto odwiedzić. Nie tylko dlatego, że to jedno z najbardziej “wizytówkowych” miast Polski ale przede wszystkim dlatego, że jest piękne, dobrze skomunikowane i przyjazne turystom. Posiada wiele atrakcji i nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie coś dla siebie. Malkontenci powiedzą ” e…tam” oklepane … a ja powiem “tam, tam … polecam”. Bo warto pobawić się w weekend w Krakowie. Krakowie, który wre o każdej porze roku, który zadziwia wciąż klimatem. Krakowem, który potrafi rozkochać.

Krakowski Rynek   Kraków

Jak Kraków… to wiadomo krakowski rynek, na którym zawsze coś się dzieje :), zawsze jest ciekawie i kolorowo. Zadziwiają Sukiennice z pięknymi detalami, Bazylika Mariacka i Ratusz. Rynek w Krakowie to najważniejszy plac w mieście. Tak było dawniej i tak jest dziś. To na tym placu książę Prus Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu. Dziś gromadzi mieszkańców i turystów w czasie koncertów, spotkań, gali. Jest wizytówką i centrum życia towarzyskiego. W ogródkach restauracyjnych kwitnie turystyczno-gastronomiczne życie. Czuje się luz i europejską atmosferę.

Bazylika Mariacka   Stary Rynek   Stary Rynek   Sukiennice

Cały obszar Starego Rynku podzielony był na poszczególne place handlowe, czyli targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Prawie po środku znajdują się Sukiennice, czyli podwójny rząd kramów kupieckich. Dzisiejszy wygląd Sukiennice otrzymały w latach 70-tych XIX w. Jest to budynek z rzędami kramów, zadaszony, z licznymi zdobieniami, z loggiami po północnej i południowej stronie. Nikt kto odwiedza Kraków nie ominie Sukiennic 🙂 to punkt obowiązkowy nawet gdy nie chcemy robić zakupów. A gdy chcemy zagłębić się w historię tego miasta to Sukiennice też dają nam duże możliwości , ponieważ to właśnie w nich mieści się świetne Muzeum Miasta Krakowa. Schodząc w głąb rynku jednocześnie przenosimy się w czasie, muzeum bowiem jest świetnie zorganizowane.

Sukiennice  Sukiennice   Stary Rynek   

Będąc na Rynku trudno nie zachwyciś się Kościołem Mariackim. Obok Katedry na Wawelu to główna świątynia Krakowa. Najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki Mariackiej są dwie, nierównej wielkości wieże. Strzeliste, pełne majestatycznego kunsztu, ale dlaczego nierówne ?  Według legendy budową wież mieli zająć się dwaj bracia… i jak to w rodzinie,  każdy z nich chciał  stworzyć coś  piękniejszego …no i wyższego. Niestety  rywalizacja  doprowadziła do tragedii . Starszy brat zabił młodszego, a jak się zorientował co zrobił to sam popełnił samobójstwo. Narzędzie zbrodni – nóż – do dziś wisi pod jedną z arkad Sukiennic. Ku przestrodze !

Krakowski Rynek   Krakowski Rynek

Co godzinę z wyższej wieży wygrywany jest na cztery strony świata hejnał mariacki. Sygnał urywa się za każdym razem, na pamiątkę zabicia hejnalisty w czasie najazdu Tatarów na Kraków.

W Kościele Mariackim jest jeszcze jeden zabytek warty przyjrzenia się. Ołtarz Wita Stwosza ! To majstersztyk !

Krakowski Rynek  Krakowski Rynek  Kraków

Na wzgórzu królewskim usytuowany jest natomiast Wawel. Nasze dawne centrum państwowości, siedziba królów polskich, ostoja polskości. Na zwiedzanie Wawelu wraz z wzgórzem wawelskim, trzeba zarezerwować sobie jeden dzień. Niespiesznie  pospacerować  po krużgankach, delektować się widokami a na koniec przepłynąć się statkiem po Wiśle 🙂 To plan idealny !

Wawel Wawel Wawel  Wawel  Wawel

Odwiedzając to miasto warto zobaczyć jeszcze jedną, ciekawą jego stronę :Kraków żydowski.

Krakowski Kazimierz, Fabryka Schindlera i Plac Bohaterów Getta stanowią unikatowy wycinek historii nie tylko Krakowa ale i Polski.

Krakowskie uliczki  Krakowskie uliczki  Krakowskie uliczki

W bardzo dawnych czasach teren Krakowskiego Kazimierza był wyspą. W czasach króla Jana Olbrachta i jego decyzją na teren Kazimierza zostali przesiedleni Żydzi z całego Krakowa. Powstała dzielnica, w której na skutek nietolerancji i ksenofobii zamieszkali ( otoczeni murem ! ) żydowscy mieszkańcy Krakowa i okolic. W XIX wieku Kazimierz został włączony w granice miasta Krakowa i stał się oficjalną dzielnicą , runął mur i zaczęło się bardziej otwarte życie 🙂

Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz

Podczas II Wojny Światowej Niemcy okupujący Kraków  przesiedlili Żydów do getta w dzielnicy znajdującej się po drugiej stronie Wisły. Do Podgórza. Znów stworzyli dzielnicę tylko dla Żydów. Znów zaczęło się prześladowanie . W tym czasie synagogi, cmentarze oraz inne zabytki żydowskie w dzielnicy Kazimierz były sukcesywnie niszczone. Większość Żydów zginęła w czasie wojny a   Kazimierz opustoszał, nikt nie dbał o kiedyś tętniące życiem uliczki czy Synagogi.

Nawet ja pamiętam, że jakieś 20 lat temu krakowski Kazimierz nie słynął z knajpek i hipsterowskiej atmosfery ale był raczej mało bezpieczną dzielnica Krakowa. Na szczęście sytuacja uległa zmianie i krakowski Kazimierz może śmiało konkurować ze Starym Rynkiem. Jest piękny, klimatyczny i bezpieczny. Dzięki odrestaurowaniu żydowskich zabytków nabrał klimatu i specyficznej atmosfery. To właśnie na krakowskim Kazimierzu możemy zobaczyć żydowskie zabytki  i posmakować żydowskiej kuchni. Polecam 🙂

Krakowski Kazimierz  Krakowski Kazimierz   Krakowski Kazimierz  Krakowski Kazimierz  Krakowski Kazimierz  Krakowski Kazimierz

Co warto zobaczyć ?

  1. Ulicę Mostową
  2. Kościół Bożego Ciała
  3. Muzeum Etnograficzne
  4. Plac Nowy
  5. Synagogę Tempel
  6. Synagogę Kupa
  7. Ulicę Szeroką
  8. Synagogę Remu
  9. Kirkut Remu
  10. Starą Synagogę

Mało ? To serdecznie polecam również Fabryka Schindlera i  Plac Bohaterów Getta z niesamowitym pomnikiem oraz Muzeum “Apteka pod Orłem” , o której napisze w osobnym poście, gdyż wiąże się z nią historia warta opowiedzenia.

Plac Bohaterów Getta  Plac Bohaterów Getta

Fabryka Schindlera mieści się na ul.Lipowej 4 i jest jedną z oddziałów Krakowskiego Muzeum Historycznego. W dawnej fabryce uruchomiono wystawy dotyczące II wojny światowej, okupacji i działalności Oskara Schindlera i jego wkładu w ratowanie krakowskich Żydów. Muzeum nie jest może zachwycające i zapierające dech w piersiach ale na pewno warte odwiedzenia.

  Fabryka Schindlera   Fabryka Schindlera   Fabryka Schindlera   Fabryka Schindlera   Fabryka Schindlera

Kraków to piękne miasto. Spacer po ulicach tego magicznego miasta może się zmienić w fajną przygodę. Trzeba tylko dostrzec to wszystko co niby oczywiste a jednak szczególne.

Kraków  Kraków  Kraków    

Jeśli nie macie planów na weekend to… Kraków czeka. Jeśli mieszkacie w Krakowie to spójrzcie jaki on piękny !

  

Anna Tamto 

Zobaczcie też ;

Warszawa – przewodnik dla żółtodzioba

Wrocław na Święta ? Czemu nie? – Pamiętnik z podróży

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *