Ostróda

Kiedy pytam znajomych, z czym im się kojarzy Ostróda -pierwsza odpowiedź brzmi “Disco Polo” … druga “Regaee Festiwal” …no i super myślę sobie ! Nikt nie powie : jeziora, lasy, żeglarstwo czy kajaki.  Nikt nie powie Kanał Ostródzko-Elbląski !… Ba nikt nawet nie powie piękne Mazury … trudno ! 🙂 😉 Niech Wam się kojarzy jak chce 🙂

A wiecie…dla mnie Ostróda to po prostu DOM, beztroskie dzieciństwo, rodzina i radość. Od 25 lat nie mieszkam w tym mieście ale wiele cudownych chwil życia doświadczyłam właśnie w Ostródzie ! Dlatego właśnie takie mam skojarzenia ,… i aż dziw bierze, że do tej pory na blogu nic o tym mieście nie było. Bo tak to już jest – “cudze chwalicie, swego nie znacie”  Czas to zmienić ! Postanowiłam przybliżyć Wam odrobinę to miasto, w paru wpisach, bo jak się domyślacie w jednym się nie da 😉  ! Dziś więc emocjonalnie, na tzw. szybciocha o Ostródzie -Perle Mazur.

Ostróda-jezioro Drwęckie   Ostróda-jezioro Drwęckie

Ostróda to miasto położona w województwie warmińsko-mazurskim ok 35 km od Olsztyna. To miasto może pretendować do miana “najpiękniej” położonego, gdyż leży nad pięcioma malowniczymi jeziorami z czego największym jest jezioro Drwęckie.

Czy jest co robić w Ostródzie ? Oczywiście ! Przy okazji letnich festiwali warto zostać trochę dłużej ! Pospacerować uliczkami, zjeść lody i chłonąć ostródzką atmosferę !

Zamek krzyżacki w Ostródzie  Zamek krzyżacki w Ostródzie

Warto również zobaczyć Zamek Krzyżacki, którego budowę zaczął 1349 roku komtur Ostródy Günther von Hohenstein. Ja jako, że jestem już w średnim wieku, pamiętam jeszcze ruiny i wygląd zamku sprzed renowacji i odbudowy. Służyły one nam wtedy za “plac zabaw” i powielanie przygód “Pana Samochodzika”. Tak, wiem trudno w to uwierzyć … jednak czasy się bardzo zmieniły i dziś na szczęście można zwiedzić zamek już odbudowany i wyremontowany. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury – Muzeum, Galeria i Biblioteka.

Ostróda   Deptak nad jeziorem Drwęckim

Jeśli już dotrzecie do zamku, po przejściu na drugą stronę ulicy doświadczycie “wow”, gdyż to właśnie tu większość turystów i mieszkańców odpoczywa, spaceruje i podziwia widoki na jezioro.

 

Trudno się dziwić ! Jest naprawdę pięknie. Są ławeczki, piękna zieleń, sporo atrakcji : multimedialna fontanna, wyciąg nart wodnych, który liczy 800 m i przyciąga rzesze miłośników wakebordingu.

Ostróda-rzeźby  Wyciąg

Są piękne rzeźby, knajpy i plac zabaw, ścianki wspinaczkowe  i ścieżki rowerowe. Przystań gdzie cumują statki Żeglugi Ostródzkiej-Elbląskiej -tu możemy kupić bilet na różne rejsy po kanale oraz po jeziorze Drwęckim ….Inwestując w rejs możemy podziwiać ciekawostkę na skalę europejską

“Kanał Ostródzko-Elbląski, zwany również “Elbląskim”, jest unikalnym systemem wodnym łączącym zachodniomazurskie (oberlandzkie) jeziora z Zalewem Wiślanym. Jego oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnie występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy zespołu 5 pochylni.

Pochylnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Ten światowej klasy cud sztuki hydrotechnicznej zaprojektowany został przez pruskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke w drugiej ćwierci XIX w., za panowania króla Fryderyka Wilhelma III, a wybudowany za czasów króla Fryderyka Wilhelma IV, w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich z Bałtykiem. Kanał wiele lat czekał na rozpoczęcie budowy, która ostatecznie ruszyła z końcem października 1844r” 

Jedną ze śluz kanału Ostródzkiego jest śluza w Małej Rusi. Dlaczego o niej pisze ? Bo jest mi bliska ! To za śluzę chodziłam na jagody i grzyby 🙂 , to tą śluzą wiele razy przeprawiałam się kajakiem płynąc z jeziora Pauzeńskiego na Jezioro Szeląg Wielki. Śluza jest łatwo dostępna, można ją zobaczyć jadąc np. na rowerach do wsi Mała Ruś. Druga śluza, która jest do szybkiego obejrzenia znajduje się w mieście przy ul.Mickiewicza 42.

Kanał Ostródzki   śluza Mała Ruś Śluza   Śluza Mała Ruś

I jest ostródzkie molo, wysunięte 50 m w głąb wody co wcale nie jest takie bez znaczenia 🙂 ! To jest  bowiem największy tego typu śródlądowy obiekt w Polsce ! Molo jest punktem odniesienia, deptakiem i miejscem odpoczynku. Świadkiem wielu randek, ślubów i uniesień. To miejsce koncertów i eventów. Idzie się na molo, spotyka przy molo, tańczy, śpiewa i rozstaje 🙂

Ostródzkie molo   Ostródzkie molo     

Niedaleko ostródzkiego molo jest jeszcze jedno ciekawe miejsce do spaceru : to zapominany, niestety zaniedbany ale jeszcze wciąż piękny najstarszy cmentarz w Ostródzie. Wejście przez klasycystyczną bramę znajduje się przy ul.Olsztyńskiej. Po przekroczeniu bramy zanurzamy się w inny świat.

Brama cmentarza Polska Górka   Grób Gustawa Gizewiusza

Mocno zaniedbane nagrobki, pozarastane alejki, zniszczone mogiły nadają  wprawdzie miejscu niebywałego charakteru, ale niestety nie są powodem do dumy dla  władz miasta. Stare żydowskie, niemieckie i polskie groby są moim zdaniem warte pamięci ! Ale to chyba tylko moje zadnie 🙁  Na cmentarzu znajduje się grób Gustawa Gizewiusza, obrońcy polskości Mazur. Piękne miejsce.

Cmentarz Polska Górka   Cmentarz Polska Górka zachowane nagrobki   zachowane nagrobki   

Najbliższe imprezy w Ostródzie :

29.06-01.07.18 – Arena Festival film & music w Expo Mazury

05.07-08.07.18 -XVIII Regaee Festiwal

27.07-28.07.18- XXIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej czyli “Disco Polo”

No i na dziś tyle …

Wkrótce  ostródzkie 3xK

1.Kajkowo

2.Kajaki

3. Kościoły

Zobaczcie również :

Mikołaju ?… Witaj ponownie w Olsztynie 😉

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *