Dziś jest Dzień Mamy ! Dzień wyjątkowy dla każdego dziecka i każdej mamy 🙂

“-Jutro będzie nowy, długi dzień – powiedziała Mama Muminka

– Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.”

Każdy z nas ma w życiu jakiegoś bohatera literackiego, z którym się bardziej lub mniej identyfikuje. Możecie się uśmiechnąć, trochę ironizować lub zdziwić się , ale moją bohaterką, z której czerpię garściami jest Mama Muminków 🙂 Wszyscy ci, którzy mnie znają wiedzą o czym piszę 🙂  Mama Muminków to wyrozumiała, spokojna, kochająca i ciepła „kobieta Muminek” budująca dom pełen poczucie bezpieczeństwa i tolerancji. Ten dom w Dolinie Muminków to jeden z najprzytulniejszych domów o jakich czytałam w literaturze. Mama Muminków to cudowny troll o miłym pyszczku, zawsze elegancka, w gustownym pasiastym fartuchu, z nieodłączną czarną torebką.

Rodzina jest dla niej najważniejsza. Jej  dobroć powoduje, że dom Muminków odwiedzają inni mieszkańcy Doliny. Mama otacza wszystkich dyskretną nienarzucającą się opieką 🙂

Mama Muminka      

Kocham tę postać za to, że potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Czytając „Tatusia Muminka i morze”, książkę najbardziej “dorosłą” widzimy w niej nie tylko elastyczną mamę, ale stanowczą żonę, która potrafi zmienić całe swoje życie dla przeżycia przygody wraz z mężem.

Pewnego dnia Tatusia dopadł  kryzys wieku średniego. Poczuł się niepotrzebny. Zarządził przeprowadzkę, a rodzina, musiała zmagać się z całkiem nową perspektywą. Mama próbowała znaleźć dla siebie miejsce w nowej sytuacji, jednak czasami ją to przerastało. Potrafiła sobie i z tym poradzić 🙂  Najpierw uciekła w piłowanie drewna ( ta czynność staje się jej obsesją i formą rozładowania napięcia ) Potem uciekła w malowanie na ścianie. Chciała namalować statek na morzu – „niechcący” namalowała swój ukochany ogród z Doliny Muminków, za którym tak bardzo tęskniła . Dla niepoznaki namalowała na ścianie kilkanaście mam, żeby nikt jej nie poznał i nie przeszkadzał. Członkowie rodziny byli zbulwersowani:

”-Gdzie byłaś?-wybuchł Tatuś
– Ja? – spytała Mama niewinnie. – Byłam na małej przechadzce, żeby się trochę przewietrzyć.
– Nie powinnaś nas tak straszyć – rzekł Tatuś. – Pamiętaj, że jesteśmy przyzwyczajeni widzieć cię w domu, kiedy wracamy wieczorem.

– I to jest właśnie okropne – westchnęła Mama Muminka. – Każdy potrzebuje czasem jakiejś zmiany. Stajemy się zanadto do siebie przyzwyczajeni i wszystko jest wciąż takie samo, prawda, kochanie ? ”

Mogła nakrzyczeć , mogła wybuchnąć …. Wybrnęła idealnie…

Ślubne zdjęcie Mamy Muminka  Kuchnia Mamy Muminka  Jadalnia Mamy Muminka  Obraz w domu Mamy Muminka

Bo taka jest Mamusia Muminków ….cieszy się życiem 🙂 takim jakie ono jest 🙂

No i ma jeszcze jedną moją cechę : uwielbia wycieczki  🙂

„-Znaleźliśmy skrzynkę whisky-powiedział jej Muminek.

-Cudownie !-ucieszyła się Mama- Musimy wobec tego pojechać na wycieczkę.

-Ech ty, z twoimi wycieczkami-powiedział Tatuś”

Nic dodać nic ująć ….

Dom Mamy Muminka Ja z wizytą u Mamy Muminka :)    

Z okazji Dnia Mamy składamy wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie sobą i cieszcie się życiem jak Mama Muminków 🙂

Anna Tamto

A dla naszych mam życzenia od nas

„Dziękuję Ci Mamo: że jesteś, że mnie wychowałaś, pomogłaś w trudnych chwilach i że zawsze się o mnie troszczyłaś. Dawałaś poczucie bezpieczeństwa i miłość. Dziękuje ci za pyszne pierogi i sałatkę jarzynową 🙂  Kocham cię .Twoja córeczka Ania” 

Anna Tamto

 

“Ja nie mam doświadczenia „bycia mamą” ale wiem jak bardzo to jest trudne. Moja mama jest dla mnie bohaterką choć nigdy jej o tym nie mówię, właśnie tak ją widzę. Wychowanie mnie i mojego brata łatwe nie było ( i nie jest do dziś ) ! 🙂 Taka powinna być każda mama. Właśnie taka jak moja. Kochająca, troskliwa,  ale przede wszystkim wyrozumiała 🙂 Jeśli czytają to jakieś mamy właśnie tego wam życzę, żebyście takie były i spędziły ze swoimi pociechami dzisiejszy dzień najlepiej jak potraficie.”

Anna To

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *