Kuchnia tatarska czyli niezwykła mieszanka smaków i aromatów

Jeśli po piątkowym poście o Tatarskim szlaku ktoś z Was ma jeszcze wątpliwości by pojechać na Podlasie, to dziś wszelkie wątpliwości powinny być definitywnie rozwiane 😊

Dziś bowiem opowiem o kuchni tatarskiej, która stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków kultury tatarskiej na zewnątrz.

Nie czuję się ekspertem w tej kwestii ale, żeby wiedzieć o czym piszę i co wam polecam postawiłam choć jedną tatarską potrawę zrobić sama. Choć tak naprawdę zrobiłam ich trochę więcej, gdyż na blogu pojawiały się przecież potrawy z Turcji, Mongolii czy Ałtaju. Nie mniej jednak tatarskie zwyczaje kulinarne są warte poznania i spróbowania😊 więc dziś pojawi się typowa potrawa tatarska.

Kuchnia tatrska

to niezwykła mieszanka smaków i aromatów. Pierogi, mięsa, ciasta to tylko niektóre z potraw, które udało nam się zjeść podczas wizyty na Podlasiu.

Potwierdzam, nie jest to lekka kuchnia, ale zapewniam za to, że można poświęcić parę dni w życiu na spróbowanie tych specjałów.

Kuchnia tatarska historycznie rzecz ujmując wiązała się bezpośrednio z koczowniczym trybem życia Tatarów. Dominowała baranina, konina i różnego rodzaju placki z mąki pszennej i jęczmiennej. Generalnie jadało się tłusto i ostro.

Kryszanka

Wśród charakterystycznych potraw Tatarów wymienić należy przede wszystkim kołduny, czyli pierogi z mięsem, bielusz należący w okresie międzywojennym do najbardziej popularnych piątkowych potraw, cybulniaki, czyli pieczone w piecu pierogi z wołowym, baranim lub gęsim mięsem z dodatkiem siekanej cebuli.

Często spotyka się też czeburaki i manty. Obie te potrawy w wersji słodkiej i wytrawnej. Popularne w kuchni tatarskiej są również wszelkiego rodzaju pilawy oraz kryszanka i shalva.

Kryszanka to potrawa jednogarnkowa z warzywami, ziemniakami i jagnięciną.

Shalva to tatrski gulasz cielęcy podawany z pęczakiem lub kaszą jęczmienną.

Do popularnych napojów tatarskich należy syta- przygotowana na bazie wody z miodem. Obecnie dodaje się do niej cytrynę. Tatarzy uwielbiają słodycze. W czasie świąt często obdarowują się słodkościami. Grupę tę dopełniają potrawy obrzędowe. tj. halwa czyli cienkie plastry sporządzone z miodu, mąki i masła oraz dżajma -rodzaj cienko wałkowanych placków smażonych na maśle.

czeburaki

Najsłynniejszym daniem tatarskim jest jednak pierekaczewnik. Swą sławę niewątpliwie zawdzięcza Dżennecie Bogdanowicz, która w Kruszynianach prowadzi gospodarstwo agroturystyczne ‘Tatarska Jurta”. Pierekaczewnik to typowa potrawa tatarska. W związku z tym i ja postanowiłam upiec ten sławny placek. No cóż … polecam i wam spróbować 🙂

Kuchnia tatarska

Pierekaczewnik to rodzaj ciasta wielowarstwowego przekładanego mięsem z cebulą pieczonego w rozgrzanym piecu.  Wypiek wyglądem zewnętrznym przypomina skorupę ślimaka. Efekt ten uzyskuje się dzięki nałożeniu na siebie sześciu, bardzo cienkich warstw rozwałkowanego ciasta, przekładanych farszem (słodkim lub mięsnym) i zwiniętych w rulon. Tak uformowane ciasto piecze się w okrągłym naczyniu, które nadaje pierekaczewnikowi pożądany kształt. W przekroju uwidocznione są liczne warstwy ciasta na przemian z nadzieniem. Z zewnątrz pierekaczewnik, w zależności od długości pieczenia, jest lekko złoty lub rumiany. Zresztą przeczytajcie przepis i zdecydujcie : robić czy nie robić ?

Przepis na pierekaczewnik

Przepis na pierekaczewnik :

pierekaczewnik

Farsz:

  • 1 kg gotowanego mięsa
  • 2 cebule
  • sól
  • pieprz
  • majeranek

Ciasto :

  • 1 kg mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 5 żółtek
  • 1 łyżka oleju
  • 1/2 litra wody
  • masło do smarowania ciasta

Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i dokładnie ręcznie wyrobić, aż do momentu uzyskania jednolitej, elastycznej masy. To ciasto jest takim samym ciastem jakie przygotowujemy robiąc domowy makaron.Wyrobione ciasto należy podzielić na 6 równych części. Następnie każdy kawałek ciasta rozwałkowuje się na cieniutkie płaty.  W celu uzyskania równych płatów bez pęknięć, czynność wykonuje się ręcznie, drewnianym, prostym wałkiem (bez uchwytów). Na zakończenie ciasto należy ręcznie rozciągnąć, żeby uzyskać efekt przejrzystości – nie doprowadzając jednak do powstania dziur i pęknięć.

                   

Płaty po rozwałkowaniu odkładamy sukcesywnie na bok, aby uniknąć ich posklejania. Należy je również przykryć ściereczką, by nie wyschły. Następnie płaty należy układać warstwami jeden na drugim, smarując każdy roztopionym masłem. Na ostatnim – górnym płacie wcześniej ułożonych warstw ciasta, należy równomiernie rozłożyć farsz. Ciasto z farszem należy zwinąć w rulon, który następnie składa się na podobieństwo muszli ślimaka tak, aby zmieścić je w okrągłym, wysmarowanym masłem naczyniu. Wierzch pierekaczewnika również należy posmarować masłem i piec ok godziny w nagrzanym do 180 stopni piekarniku.

 

Zobaczcie jak to się robi :

 

Smacznego

Anna Tamto 

Zobaczcie również :

Misja Mongolia/ Przepis na Khuushuur i mongolską herbatę

Kurtyka. Sztuka wolności / Przepis na afgański pilaw -kabuli

Chłopczyce z Kabulu/ Przepis na afgańskie pierożki manto/mantu

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *