Mata Hari, szpieg -kobieta inna niż wszystkie. Przekraczająca granice, wykraczająca poza ramy epoki, w której żyła, egoistka szukająca miłości, zrozumienia i poklasku. Kobieta samotna i nieszczęśliwa choć otoczona zewsząd wpływowymi ludźmi. Taki obraz tajemniczej Mata Hari wyłania się po przeczytaniu najnowszej powieści Paulo Coelho pt “Szpieg”. To obraz kobiety igrającej z życiem. Życiem,  gdzie sława i pieniądz rządzą światem, gdzie przypadek i “los szczęścia” decydują o sukcesie.

Szpieg Paulo Coelho  Szpieg Paulo Coelho

Margareta Gertruda Zelle, znana w historii, jako Mata Hari urodziła się 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden. Była Holenderką. Do 1891 roku mieszkała wraz z zamożnymi rodzicami wiodąc beztroskie życie holenderskiego, bogatego dziecka.  Z  książki dowiadujemy się, że kochała rodziców a dzieciństwo pamięta jako szczęśliwy  czas.  Jednak we wspomnianym roku jej życie diametralnie się zmienia. Dotyka ją zarówno śmierć matki, jak i bankructwo ojca. Młoda Margareta wchodzi w dorosłość bardzo drastycznie i dość szybko wyciąga wnioski jak żyć by zapewnić sobie godne warunki. Po przeczytaniu “Szpiega” odnosi się wrażenie, że dalsze życie Margarety to już pasmo nieszczęść przykryte piękną zasłoną. Co się pod tą zasłoną ukrywa ? Gwałty dyrektora szkoły, do której uczęszczała Margareta, desperacki ślub z oficerem marynarki wojennej Rudolfem MacLeodem , przemoc, alkoholizm męża, śmierć syna … opuszczenie córki.

Tak powstaje Mata Hari …

Jedna z najbardziej stylowych kobiet swojej epoki, łamiąca stereotypy, symbol wyuzdania Belle Époque. Tak powstaje kobieta budząca zazdrość i nienawiść innych kobiet. Bezpruderyjna striptizerka świetnie czująca trendy i  oczekiwania widowni. Ekskluzywna  prostytutka  bez wyrzutów sumienia i fałszywej skromności. Fascynująca, wyrafinowana, niezależna, ale przede wszystkim bardzo samotna w swojej inności.

Szpieg Paulo Coelho  Szpieg Paulo Coelho

Mata Hari czerpie z życie to co najlepsze. Po nieudanym małżeństwie i pobycie w Holenderskich Indiach Wschodnich pozostała jej fascynacja tańcem i kulturą dalekowschodnią. Było to inne, egzotyczne i nieznane. Mata Hari postanawia  to wykorzystać i zrobić coś co przyciągnie tłumy : Tańczyć taniec egzotyczny we własnych aranżacjach i jednocześnie rozbierać się dla podekscytowanej publiczności. Cały jej wizerunek, taniec i otoczka z nim związana to nic innego jak kłamstwo wymyślone na potrzeby widowni. Taniec nie był indyjskim tańcem a własnymi aranżacjami autorki pokazu, historia dopowiedziana do tańca też była kłamstwem, tylko kobieta była prawdziwa-gotowa na wszystko. Paryż złapał bakcyla. Zadziałała magia orientu i z porzuconej żony Margareta staje się celebrytką 🙂 Podobieństwo do czasów współczesnych nieprzypadkowe 🙂 Dlaczego ? Bo ludzie uwielbiają prowokacje, nagość, skandale i seks. Tak było i będzie 🙂 Ale Mata Hari stała się symbolem ponieważ jej wpływy sięgnęły tak daleko, że wykorzystały to służby wywiadowcze Niemiec i Francji.

 

Jak było naprawdę ? Jaką kobietą była Mata Hari ? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Paulo Coelho w powieści “Szpieg”. Świętnie skonstruowana powieść daje dużo do myślenia. Autor  o sławnej tancerce opowiada w nietuzinkowy sposób. Czyni to za pomocą fikcyjnej korespondencji jaką miałaby prowadzić ze swoim adwokatem. Ten literacki zabieg powoduje, że postać wyłaniająca się z listów jest niezwykle zaskakująca i szczera. Mata, Margareta , H21 … bez pruderii  ukazuje swoje prawdziwe oblicze, nie ukrywa skandali , nie usprawiedliwia się, nie czuje żalu, nie ma wyrzutów sumienia. Z listów dowiadujemy się o wnętrzu osobowiści  słynnej agentki. Dowiadujemy się o marzeniach i miłości.

Mata Paulo Coelho nic nie ukrywa i  nic nie upiększa.

Mata Paulo Coelho  jest autentyczna.

To po przeczytaniu “Szpiega” już jesteśmy pewni, że Mata Hari  przerosła swoją epokę, że wyprzedziła czasy, w jakich dane jej było żyć.

Była kobietą, matką, tancerką, prostytutką. Była szpiegiem. Dlaczego ?

Przeczytajcie, ponieważ każdy ma inną odpowiedź na to pytanie.

Anna Tamto

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *