Mężczyźni i kobiety znacznie się od siebie różnią i to fakt niezaprzeczalny. Mowa tu nie tylko o postrzeganiu świata ale również o inne ciekawe różnice :

  1. Kobiety lepiej wypadają we wszystkich testach sprawności werbalnej,
  2. Mózg mężczyzny daje im przewagę w radzeniu sobie z przedmiotami i twierdzeniami teoretycznymi,
  3. Dziewczynki wcześniej niż chłopcy wypowiadają pierwsze słowa
  4. Mężczyźni widzą lepiej niż kobiety w jasnym świetle,
  5. Kobiety szybciej i dotkliwiej reagują na ból, chociaż mają ogólną większą odporność na ból,
 

ALE tych różnic nie da się podciągnąć pod “fundamentalne i stałe różnice” bo są kobiety uzdolnione matematycznie i mężczyźni obdarowani anielskim głosem.  Książka skupia się gównie na różnicy czysto biologicznej i to jest dla nas najważniejsze. W XXI w. modne jest mówienie iż miedzy nami nie ma różnic. Wszyscy jesteśmy tacy sami i płeć nie ma znaczenia. Człowiek to człowiek i tyle. Świetne podejście ! Sama jestem fanką takich haseł jeżeli idzie za tym wiedza – czyli świadomość, że różnice istnieją i nie da się ich ominąć. Za wykonanie tej samej ilości pracy musimy dostać takie same pieniądze a to czy komuś przyjdzie to łatwiej czy trudniej to już inna sprawa.

Wychowanie młodego człowieka nie ważne czy jest to chłopiec czy dziewczynka powinno wyglądać tak samo. Kobiety i mężczyźni mogą żyć lepiej, uczynić świat lepszym gdy zaakceptują swoją odmiennnosc. Nie widzę w tym nic uwłaczającego jeżeli usłyszę na siłowni, że nie jestem tak samo silna fizycznie jak któryś z “karków” trenujących obok mnie. Przecież to prawda. Nasze BMI czy potencjał do rozwoju masy mięśniowej jest różny więc nikogo nie powinna dziwić różnica w podnoszonym przez nas ciężarze.

W mojej głowie praktycznie codziennie pojawiają się te same pytania. Tydzień temu jadąc metrem usiadłam obok dziewczyny w krótkich włosach, ubranej na czarno z kolczykiem w łuku brwiowym i krwisto czerwonej szmince na ustach. Była bardzo ładna, to było widać pomimo ilości makijażu. Widziałam wzrok każdej osoby przechodzącej obok nas lub siedzących w pobliżu… były pełne ciekawości ale i … dezaprobaty, niezrozumienia a może i pogardy …

 

Ta książka nie podaje recept. Wyjaśnia jedynie co różni mózgi obu płci i stara się zaobserwować odmienność w zachowaniu kobiet i mężczyzn. A teraz ciekawa zagadka, która wcale nie jest trudna i myślę, że wiele osób domyśli się odpowiedzi tak jak ja : ” Jeżeli prawdziwy ojciec pacjenta zmarł, jak to możliwe, by pacjent był synem chirurga ?”

Padają najróżniejsze odpowiedzi, póki nie zdamy sobie sprawy, że chirurg jest żoną, matką – kobietą. Mózgi są inne ale to skłonności mózgu są wzmacnianie i doskonalone przez całe życie. To od nas zależy w czym będziemy dobrzy i jakie talenty będziemy rozwijać.

Ania Grendzińska

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *