Grüner See (Zielone Jezioro) to alpejskie jezioro leżące w okolicy miejscowości Tragoess w Austrii, w paśmie górskim  Hochschwab. Swoją nazwę zawdzięcza krystalicznie czystej wodzie o lazurowym zabarwieniu.

 Grüner See

Co jest tak wyjątkowego w tym całkiem sporym jeziorze ? Otóż przez większą część roku ma głębokość około 1m i tereny wokół niego są popularnymi trasami wędrówek górskich. Sytuacja jest inna między majem a czerwcem 🙂 Za sprawą topniejących śniegów jezioro zmienia swoją głębokość do prawie 12 metrów. Wszystko co wokół niego znajduje się pod wodą : drzewa, łąki, ławeczki, ścieżki i mostek 🙂  jednocześnie zmieniając krajobraz w podwodny raj z pstrągami (widzieliśmy dość spore ławice) ślimakami i wioślarkami.

 Grüner See

Szmaragdowozielony kolor wody jest przepiękny a widoczność pod wodą sięga 20 metrów. Temperatura wody nie rozpieszcza, nie mniej jednak w czasie prawie godzinnego nurkowanie nie odczuwa się zimna. Kąpiel po zejściu ze szlaku, szczególnie w upalny dzień to ulga dla duszy i ciała.

   

 

Grüner See to ciekawostka przyrodniczo-turystyczna warta zobaczenia. Warta również  zanurkowania jeśli ktoś chciałby delektować się górską aurą zanurzoną w czystej wodzie 🙂 Grüner See to super akwen zarówno dla początkujących nurków jak i doświadczonych “wyjadaczy”, a i osoby towarzyszące nie powinny się nudzić ponieważ wokół jeziora prowadzi piękna widokowa trasa 🙂

Jednym słowem: dla każdego coś miłego 🙂 Nawet dla psa 🙂 , który mógł bez problemu zanurzyć się w wodzie wraz z nami. Aha, a dla podniebienia spätzle z cebulką i warzywną sałatką ….ślinka leci na samo wspomnienie. Polecamy

Jeśli ktoś wybiera się nad Grüner See polecam monitorować stan wody na stronie  http://www.tragoess-gruenersee.at/

 

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *