Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

Świetna pozycja. Nic dodać, nic ująć 🙂 Ta książka to prosty, piękny i ciekawy przewodnik dedykowany dla wszystkich – dla dzieci i dla dorosłych. To taka rodzinna literatura, która pozwoli na dobrą rozrywkę wszystkim tym, którzy są ciekawi świata a szczególnie Wielkiej Brytanii.

Bo z czym dziś nam kojarzy się ten kraj ?

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

Oczywiście z brexitem, rodziną królewską, Harry Poterem i ruchem lewostronnym 🙂

Ale Wielka Brytania ma znacznie więcej do zaoferowania. Zostało trochę więcej niż miesiąc do twardego, wielkiego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Decyzje Brytyjczyków zaskakują, przyprawiają o zawrót głowy i szokują ale trzeba będzie je uszanować i zarówno Oni jak i My będziemy musieli się odnaleźć w nowej sytuacji.

Zanim jednak do tego dojdzie zachęcam Was do podróży po tym kraju. Ci co mogą niech jadą, ci co nie mogą niech zostaną w domu ale i jedni i drudzy powinni sięgnąć po przewodnik

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

Bo to prosty sposób na poznanie zwyczjów Brytjczyków, którzy tak jak ich język : wydają się prości ale przy głębszym poznaniu okazuje się, że taka przyjaźń z Brytyjczykiem to skomplikowana sprawa. Dlaczego ?

Ponieważ wiele dziwactw trzeba będzie zaakceptować 🙂 Zrozumieć i poznać …co może być ciekawym przeżyciem.

Wielka Brytania to wyspa, na której leżą Anglia, Szkocja i Walia. Wraz z sąsiednią Irlandią tworzą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dlaczego więc nazywa się ich wszystkich Brytyjczykami ?  Odsyłam do książki, która świetnie i prosto wyjaśnia w czym rzecz 🙂

Co pozostało z państwa, które w XIX wieku stanowiło jedną czwartą świata i tworzyło Imperium Brytyjskie ? Został na pewno język, rozpowszechniony na całym świecie, została wielokulturowość społeczeństwa brytyjskiego, sympatie i antypatie oraz egzotyczność kuchni.

Wielka Brytania i jej crumble

Brytyjczycy są dumni ze swojego kraju- z białych klifów w Dover z Białym Koniem z Uffington, z niebieskich łak pokrytych na przełomie kwietnia i maja  dzwonkami, z łabędzi królowej, z Londynu i Tower, która dziś gości już tylko kruki. Nikt ich nie przepędza…Wiecie dlaczego ? Dzisiejsza książka odpowie na to pytanie 🙂 Rozwieje przeróżne wątpliwości i zaciekawi.

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

To  wszystko dostaniemy  w prostej aczkolwiek przepięknej formie, bowiem rysunki Zosi Frankowskiej nadają tej książce wyjątkowego charakteru.

Może ktoś z Was jeszcze pamięta jak wysyła się pocztówki ?

Może ktoś z Was lubi je jeszcze dostawać ?

Jeśli nie to na pewno każdy z nas widział lub czytał jak Harry Poter dostał pocztówki kiedy znalazł się w szpitalu 🙂 Sam zwyczaj wysyłania pocztówek jest na wskroś brytyjski.

W Wielkiej Brytanii pocztówki wysyła się z przeróżnych okazji :urodzin,  z gratulacjami, z okazji ślubu, urodzin syna wnuka, wnuczki czy córki. wysyła się kartki z okazji dostania pracy czy przejścia na emeryturę. Okraszone są one angielskim humorem i można je kupić dosłownie wszędzie.

Czerwone skrzynki na listy i czerwone budki telefoniczne- symbole wysp…

Książka

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

zawiera również ciekawostki o brytyjskiej kuchni i kilka ciekawych przepisów. Ten wątek jak wiecie uplasował ją w moim rankingu  na wysokiej pozycji. Wszytko podane prosto, ładnie i z humorem. Czegóż chcieć więcej ?

Crumble czyli owoce pod kruszonką

Naleśniki w tłusty czwartek, angielskie śniadanie, filiżanka angielskiej herbaty … do tego  kanapeczki z ogórkiem, pudding- wszechobecna potrawa w przeróżnych wersjach, fisch and chips i po wpływem kolonializmu curry to kwintesencja wyspiarskiej kuchni.

Na deser walijskie ciasteczka lub crumble czyli owoce pod kruszonką. Polecam zrobić samemu i zjeść w towarzystwie angielskiej herbaty.

Przepis na crumble :

Składniki :

  • 3 jabłka Bramley lub inne twarde i kwaśne lub kilkanaście śliwek, 2 jabłka, garść malin lub pokrojona laska rabarbaru)
  • 300 g mąki ( lub płatów owsianych)
  • 3 kopiaste łyżki cukru
  • 200 g masła
  • bita śmietana

Umyte, ale nieobrane jabłka pokroić w kostkę o boku 2 cm i wyłożyć nimi dno posmarowanej masłem blachy. Zmieszać w misce pokrojoną kostkę zimnego masła, cukier i mąkę lub płatki owsiane ( 150 g maki, 150 g płatków) Kruszonka powinna być miękka a masło wyczuwalne pod palcami. Gotową kruszonkę wysypać na owoce by były całkowicie przykryte. Piec w piekarniku  nagrzanym do 180 stopni 35 minut dopóki kruszonka się nie zarumieni. Nakładać łyżką na talerz jeszcze gorące, jeść z bitą śmietaną.

Crumble

Bon Appetit

Zobaczcie również :

Anglicy. Przewodnik podglądacza /Przepis na suflet czekoladowy

Herbatka o piątej/ Przepis na wołową pieczeń i Yorkshire pudding

Szlaki. Opowieści o wędrówkach/ Przepis na cucumber sandwich

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *