Rosyjska bania

Bania, czyli rodzaj sauny, jest dla wielu Rosjan podstawowym i często jedynym miejscem, gdzie mogą dbać o higienę i czystość ciała. Jak wschód długi i szeroki, począwszy od Podlasia, aż po Ocean Spokojny małe domki na skraju posesji to coś więcej niż “łazienka”. Bania to miejsce oczyszczenia ciała.

Ale czy tylko ciała ? 🙂 Bania spełnia jeszcze kilka innych funkcji. To nie tylko styl życia… dla wielu to także jego sens. 🙂

Ruscy ludzie mogą wytrzymywać silny gorąc, od którego kraśnieją jak raki i kiedy już nie są w stanie zdzierżyć, wybiegają nadzy na zewnątrz, na równi mężowie jak i białogłowy. Polewają się zimną wodą : porą zimową zaś wypadają z bani na dwór tarzają się w śniegu, nacierają nim ciało niby mydłem i znowu wracają do łaźni. ( kronikarz z XVII wieku ) 

I tak jest do dziś 🙂

Kąpiel w bani jest rzeczą drugorzędną-można w niej w ogóle się nie myć. W bani należy się parzyć i pocić. Podobnie jak w starożytnych termach bania to miejsce życia towarzyskiego. I muszę przyznać, że takie chwile spędzone w bani bardzo integrują. Kto choć raz spróbował ten wie, że wspólne zażywanie bani to coś więcej niż higiena… to przede wszystkim integracja, czas i rozmowy. Oczywiście przeplatane myciem i sauną …jednak to przede wszystkim wspólne chwile.

rosyjska bania - drewniany domek

Parowa łaźnia rosyjska, tzw. ruska bania  zwana jest również mylnią, mownią lub właźnią . W baniach najczęściej rozpalano w soboty, z tego powodu często nazywane “baniowymi dniami”, lub w wigilie ważnych świąt. W warunkach domowych z bani najczęściej korzystały całe rodziny. Spośród kilku występujących w Rosji typów bani najbardziej ceniona jest ta syberyjska.

Istnieją dwie jej odmiany: “na czarno”, kurna- bez komina i “na biało” -z kominem.

Ta pierwsza przypomina raczej wędzarnie 🙂 Jest to jednoizbowe pomieszczenie -jednocześnie parówka jak i łaźnia. Ogrzewane jest paleniskiem z kamieniami a komina nie ma. Dym ogrzewa ściany i sufit i wychodzi przez szczeliny.

Ściany bani powinny być z drzewa, który wydobywa przyjemny zapach- sosny, jodły lub modrzewia.

W bani “na biało” jest kilka pomieszczeń : parówka właściwa, łaźnia i rozbieralnia. Centralną rzeczą w tego typu bani jest dobrze skonstruowany piec, który ogrzewa zarówno parówkę jak i wodę w beczkach w łaźni. Są w niej różnorakie rekwizyty : miski, czerpaki i wiadra. Kluczowa rolę odgrywa również miotełka. Podobno znawcy sztuki “baniowania” wyróżniają kilkadziesiąt jej rodzajów. Najpopularniejsza  zrobiona jest z ulistnionych gałązek młodej brzozy. Taki masaż witkami bardzo korzystnie wpływa na organizm, przyspiesza uwalnianie z organizmu toksyn, odpręża. To cecha charakterystyczna ruskiej bani.

Przebieralnia w bani  łaźnia w bani Parówka w bani  Rosyjska bania

Wysoka temperatura w “parówce” uaktywnia pracę gruczołów potowych, a to sprzyja usuwaniu z naszego ciała produktów przemiany materii. W rezultacie poprawia to funkcjonowanie nerek oraz gospodarkę wodną  organizmu.  Pocenie się w bani jest oznaką zdrowia i na tej podstawie można stwierdzić czy dana osoba jest w dobrej kondycji. Pocenie się otwiera też pory skóry. W rezultacie skóra staje się satynowa i elastyczna. Po nagrzaniu się w bani koniecznością jest schłodzenie się zimną wodą lub kąpielą w śniegu lub przeręblu.

Syberyjska bania-wnętrze  brzozowe witki  

Ja nie próbowałam, ale na kolację w przedsionku bani polecane są przede wszystkim solone zakąski i słaby alkohol… 😉 ale tak naprawdę bania nie służy do “dawania w banię” … znacznie częściej tuż po bani organizuje się zakrapianą imprezę. Na półkach sklepowych w Rosji można kupić nawet wódkę o nazwie “Po bańce”.

Polubiłam rosyjską banię … tak samo mocno jak fińską saunę. Lubię ten klimat … i Wam polecam skorzystać.

Anna Tamto 

źródło:

W.Grzelak ” Szamani, mumie, ałmysy”

Zobaczcie również :

Ałtaj-fotorelacja z podróży

Czerwona jaskółka/ Przepis na rosyjską zupę szczi

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *