Factfulness-otwórz oczy na fakty

Factfulness-otwórz oczy na fakty

Nie wierz w bajki, uwierz w fakty 🙂 !

Tak krótko i rzeczowo można napisać o tej książce ! Czyta się ją świetnie i szczerze mówiąc nie wiem, czy się przyznać,  czy nie … ale kupiłam ją po przeczytaniu rankingu książek jakie polecał w 2018 roku Barck Obama. Słowo daje !

Sama się zadziwiłam, gdyż z reguły tak nie robię 🙂 A tu bach… i mam.

Podwyższyłam po raz kolejny statystyki czytelnictwa !

No właśnie statystyki ! Ta książka jest właściwie o nich 🙂 Jak można napisać ciekawą książkę, gdzie główną bohaterką jest statystyka !? Otóż można.

  • Lubicie mieć rację ?
  • Nie chcecie żyć w bańce błędnych przekonań ?
  • Macie ochotę zmienić swoje spojrzenie na świat ?

Factfulness

To pojęcie, które autor wprowadza do słownika czytelników, a dzięki któremu dowiadujemy się właściwie jak do tej pory błędnie interpretowaliśmy otaczający nas świat.

 

  • Czy factfulness ma szansę na tak wielką karierą, karierę na miarę  mindfulness ?

Moim zdanie jest to możliwe ! Dlatego, zachęcam każdego z Was by do wiosennego lub letniego śniadania na balkonie poczytał :

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Hansa Roslinga

Factfulness-Hans Rosling

Factfulness-Hans Rosling

Obecnie jestem na etapie studiowania psychologi społecznej, tym bardziej książka mnie zachwyciła. Profesor Hans Rosling, szwedzki lekarz i badacz naukowy  w trakcie swojego zawodowego życia przeprowadził mnóstwo badań wśród różnych społeczeństw.

Udowodniły one, że niezależnie od poziomu wykształcenia czy wykonywanego  zawodu mamy tendencje do dokonywania błędnych osądów. Czasami zawyżamy, a czasami zaniżamy wyniki. Poza tym nasza ocena  otaczającego nas świata nie jest obiektywna.

Rzeczywistość z reguły  wydaje nam się gorsza niż jest naprawdę. To jaki osąd nadajemy danemu zjawisku bądź sprawie zależy od bardzo wielu czynników. Ma na niego wpływ w dużej mierze przekaz medialny, zabarwienie emocjonalne, wszechobecny pesymizm i widmo katastrofy.

Dzieje się tak głównie dlatego, że najnormalniej dobre i pozytywne wiadomości nie są w modzie. Media ich nie eksponują, bo się nie sprzedają 🙂 Skutkiem czego uważamy.,, że świat jest pełen zła, wojen, kataklizmów i przestępstw. Statystycznie rzecz ujmując wcale tak nie jest 🙂

Factfulness-podział świata na 4 poziomy

Factfulness-podział świata na 4 poziomy

Idea factfulness czyli otwarcie oczu na fakty, podobnie jak zdrowa dieta i codzienne ćwiczenia powinna się zdaniem autorów stać częścią naszego codziennego życia.

Dlaczego ?

Factfulness.

Ponieważ dzięki temu będziemy podejmować lepsze decyzje i zachowamy ostrożność wobec prawdziwych zagrożeń, unikniemy jednocześnie niepotrzebnego stresu.

Podobał mi się rozdział o filtrze uwagi . Nikt bowiem z nas, nie ma takich zdolności umysłowych aby pomieścić wszystkie docierające do nas informacje.

Jaka część docierających do nas informacji  jest zignorowana a jaka zostaje przetworzona? Na czym polega selekcja ?

Otóż okazuje się, że najchętniej przetwarzamy informacje, które mają charakter dramatyczny. Instynkt strachu rządzi ! A jeśli rządzi, to nam, konsumentom najczęściej są prezentowane właśnie takie informacje- wywołujące strach. Tak powstają newsy, reklamy czy seriale.

Idea factfulness to także świadomość, że wiele rzeczy takich jak kultura, kraje, religie czy ludzie są zmienne.

Factfulness- uważność na fakty

Factfulness- uważność na fakty

Są zmienne, ale zmiany zachodzą bardzo powoli, dlatego powinniśmy śledzić stopniowe postępy, aktualizować swoją wiedzę i …rozmawiać z dziadkami 🙂 to oni są przykładem zmian jakie zachodzą, to oni nam uświadamiają  postęp 😉

Książka “Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” uczy jak trzymać umysł w stanie uważności na dane i wyposaża w narzędzia krytycznego myślenia.

I ostatnia, ważna kwestia … Hans Rosling nakreśla nam świat na czterech poziomach, a nie tak jak do tej pory go dzieliliśmy, czyli na kraje rozwinięte  i rozwijające się. Na bidnych i bogatych. W książce powstał podział na poziomy, które naprawdę mają sens. Mało tego poziomy te są dynamiczne.

Zachęcam do lektury !

Naprawdę warto !

Warto przeczytać by uważniej spojrzeć na świat !

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *