“Gdy ktoś pożeglował Dunajem do Wiednia, mówiono, że jedzie do Europy. Europa zaczynała się tam, gdzie kiedyś kończyło się imperium Tureckie”

Dunaj może robić ogromne wrażenie. Ta rzeka jest bardzo nieobliczalna, choć wiele osób jej nie docenia i nie poświęca Dunajowi wystarczającej uwagi. W tej książce poznamy, jak sama nazwa nam podpowiada historie ludzi znad wielkiej rzeki. Niszczenie terenów przez powodzie, które występują dość często, dają się we znaki ludziom zamieszkującym okoliczne tereny. Nie brakuje jednak pozytywnych aspektów życia w zgodzie w rzeką. Nad Dunajem żyje ponad 300 gatunków ptaków a w rwącej rzece 180 gatunków ryb ! Ta rzeka tworzy własny mikroklimat. Zmienia  temperatury i zwiększa wilgotność kiedy tego trzeba w upalne dni. Liczne legendy i opowieści o Dunaju zachwycają do dziś.

Dunaj

Widziałyśmy Dunaj na własne oczy – to było coś ! Czytając książkę Nicka Thorpe podczas podróży mogłyśmy na bieżąco weryfikować wszelkie informacje w niej zawarte i porównywać nasze odczucia. To było super !

Anna To

“Niewiele wiem o bogach, lecz w moim pojęciu rzeka to ciemny potężny Bóg…”


Tę książkę świetnie się czytało ! Po prostu płynęła jak rzeka przez wszystkie zmysły i pozostawiła ślad :)…mianowicie dużą wiedzę na temat Dunaju i krajów, przez które on płynie. Zostawiła też wrażenie, że tyle jest do zobaczenia, zwiedzenie i uzupełnienia wiedzy, że życia może nie starczyć 🙂 A przecież autor nie napisał reportaży z dalekich, egzotycznych krajów, tylko bądź co bądź z Europy.

Europy, która okazuje się  różnorodna i wielowymiarowa. Autor podąża w górę Dunaju, a więc od morza Czarnego do Niemiec . Spotyka ludzi, codziennie widzi brzeg Dunaju i… szczerze kocha tę rzekę. Czuć, że jego podróż to świetny pomysł realizowany z pasją i zaangażowaniem. Podróżując wzdłuż rzeki autora zachwycają zabytki, stolice i przyroda, ale kanwą książki są historię zwykłych ludzi. To sprawia, że książka jest tak ciekawa i wciągająca.

Dunaj   Dunaj

Zanim wsiądę na rower i przejadę obok jego olbrzymich żurawi, musimy jeszcze obowiązkowo zdążyć porozmawiać o przepisach na zupę rybną.

-Kilogram ryby, najlepiej karpia-proponuje-litr wody, jedna cebula, łyżka papryki i gotować razem trzy, cztery godziny.

…do zupy należy popijać wino-twierdzi Laszlo-jako, że miejscowe powiedzenie głosi:”ryba nie może pływać trzy razy w wodzie”, raz w rzece i raz w garnku wystarczy, w żołądku powinna pływać już w czymś innym”

Tak więc dziś, nic innego jak pyszna zupa rybna z karpia. Nie ukrywam, że inspiracją do zrobienia tej zupy były bułgarskie i węgierskie smaki jakie miałyśmy okazję próbować w tym roku nad Dunajem 🙂 Zrobiłam więc zupę rybną na podstawie smaku zupy jaką jadłam nad brzegiem tej rzeki  …. pycha 🙂

Zupa rybna

Przepis na zupę rybną z karpia:

Składniki:

 • 1 kg karpia
 • 1 litr wody
 • włoszczyzna (seler, marchew, pietruszka)
 • cebula
 • 1 łyżka słodkiej papryki
 • liść laurowy
 • pieprz czarny ziarnisty
 • ziele angielskie
 • sól
 • koncentrat pomidorowy  ( ok 2 łyżek)
 • dowolne zioła
   Zupa rybna    Zupa rybna    Zupa rybna

Karpia( najlepiej filety)  myjemy, osuszamy i wkładamy do garnka z włoszczyzną i cebulą. Zagotowujemy jak rosół, zbierając szumowiny , następnie dodajemy pieprz, ziele angielskie, liść laurowy. Gotujemy tak długo aż karp w zasadzie się rozpadnie. Następnie delikatnie wyjmujemy z garnka włoszczyznę i rybę. Sprawdzamy czy nie ma ości i wszystko razem ( rybę, włoszczyznę i cebulę ) rozdrabniamy w blenderze. Następnie dodajemy do rybnego wywaru zaprawionego wcześniej koncentratem pomidorowym, mieszamy i dodajemy paprykę. Doprawiamy dowolnymi ziołami.

Zupa rybna   Zupa rybna  

Można jeść z bułką lub grzankami 🙂

    Zupa rybna

Smacznego

Anna Tamto 

Zobaczcie również :

Moje syberyjskie podróże/Przepis na syberyjską uchę

Written by Ania Grendzińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *