Ruchome wydmy

Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną.

Nie byłam tam już kilkanaście lat 🙁 I właśnie w tym roku przyszedł ten moment ! Oto znowu mogłam podziwiać ten niesamowity krajobraz. I jak już zauważyliście znowu wybrałam najdogodniejszą dla mnie porę roku na wędrowanie polskimi, bałtyckimi szlakami -zimę ! Bo zimą nasze wybrzeże jest najpiękniejsze 🙂 Bez natłoku turystów, plażowiczów i parawanowców widać urok miejsc, które latem zmieniają się w festyniarsko-kiczowaty zlepek licznych targowisk, budek z goframi i plastikowymi pamiątkami. Wszystko to przesłania wtedy najważniejsze -przyrodę. I to dla niej właśnie warto wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy  Słowiński Park Narodowy

W Polsce najsłynniejsze i największe ruchome wydmy położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie w ilości 130 000 km2 plaż. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą  Wydmą Łącką, która osiąga wysokość 42 m.

 

Wiatr w procesie tworzenia się tych unikatowych wydm ma kluczowe znaczenie. W naszym klimacie powstają głównie wydmy paraboliczne. Charakteryzują się tym, że mają kształt łuku, o ramionach skierowanych pod wiatr. I właśnie ta centralna część wydmy jest ruchoma.

W Polsce wiatry wieją najczęściej  w kierunku wschodnim i południowo- wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy oczywiście  od siły wiatru, wysokości stoku , czoła wydmy i ukształtowania terenu.

Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Wydmy powstają z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku, mają biały kolor.

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Tu można obserwować ruchome wydmy, tu też można poczuć niesamowity klimat, w którym przyroda rzeczywiście gra główną rolę. Za rekomendację tego miejsca niech posłużą słowa mojego syna, który pierwszy raz był w SPN  ” …mamo … tu jest jak w Skandynawii…” Tak zimą, jesienią i wiosną można tu odetchnąć pełną piersią, można też uprawiać skandynawski friluftslifv http://annatoannatamto.pl/friluftsliv-co-to-takiego/

Co warto zobaczyć ?

Ile czasu trzeba by poznać wybrzeże SPN ?

Oczywiście szczęśliwi czasu nie mierzą i to sprawa indywidualna ile urlopu przeznaczymy na SPN. Myślę, że tydzień to idealny czas by przejść większość szlaków, aczkolwiek przedłużony weekend też powinien starczyć by zobaczyć wszystkie atrakcje.

 Wydma Łącka Wydma ŁąckaWydma Łącka – my wybraliśmy szlak  z miejscowości Rąbka. Z parkingu ( zimą darmowy ! ) udajemy się szlakiem w kierunku ruchomych wydm. W samej Rąbce możemy jeszcze wdrapać się na wieżę widokową nad jeziorem Łebsko i przy dobrej pogodzie podziwiać piękny krajobraz. Po przejściu około  4 km, zimą podmokłym terenem  dochodzimy do wyrzutni rakiet. Polecam spacer.

Ruchome wydmy  Droga do Wydmy Łąckiej  Droga do Wydmy Łąckiej

Las jest piękny, o tej porze roku, dziki i cichy, co potęguje wrażenia. Można również wybrać podroż meleksem ( zimą również ) oraz statkiem z przystani w Rąbce ( ta atrakcja nie jest dostępna zimą) Po dotarciu do wyrzutni rakiet zostaje nam jeszcze około 2 km do wejścia na Wydmę Łącką.  Wydma robi niesamowite wrażenie. Podejście jest dość strome ale myślę, że prawie każdy sobie poradzi. Wracamy plażą do miejscowości Rąbka ( uwaga… idąc plażą kilka kilometrów można przegapić wyjście z plaży ) Polecamy używać mapy, gdyż wyjście jest słabo oznakowane.

Wydma Łącka-podejście  Wydma Łącka-podejście Wydma Łącka-podejście Wydma Łącka-droga do wydmy   Wydma Łącka  Wydma Łącka

Wydma Czołpińska – zaczynamy od parkingu Czołpino leśny i dość długo wędrujemy nadmorskim lasem. Spacer mimo niedopisującej tego dnia pogody jest bardzo przyjemny. W lesie mamy okazje obserwować jak w miarę zbliżania się do morza zmienia się krajobraz.

Wydma Czołpińska

Z wilgotnego, bogatego w runo lasu w zasypywaną piaskiem pustynię. Po przejściu kilku pagórków, czujemy się jak w wielkiej piaskownicy, która nie ma końca. Do plaży jest ok 3,5 km. Natomiast widok wynagradza trud 🙂 Plaża jest bardzo dzika, piękna i gdyby nie zacinający wiatr nie miałbym wątpliwości, że miejsce to zasługuje na miano must have.

 Wydma Czołpińska

No ale jak to mówią: to nie pogoda jest zła, tylko ubranie nie takie, więc nie ma co narzekać 🙂 Po 2 km marszu plażą docieramy do wyjścia i kierujemy się w  kierunku Latarni Morskiej i po przejściu ok 2,5 km i obejrzeniu latarni z zewnątrz ( zimą zwiedzanie jest niemożliwe) wracamy na parking. Wycieczkę można jednak wydłużyć lub podjechać jeszcze do platformy widokowej ( z parkingu szlak niebieski )

Wydma Czołpińska  Wydma Czołpińska  Wydma Czołpińska  Wydma Czołpińska  Wydma Czołpińska  Wydma Czołpińska

Martwy las na plaży SPN – aby dojść do tego swoistego muzeum trzeba iść plażą około 5 km od latarni w Czołpinie na zachód. Jest też kolejne dojście, najpierw w Gardnie Wielkiej trzeba jechać wykładaną płytami drogą wzdłuż jeziora Gardno do leśnego parkingu, a potem piechotą szlakiem na Czołpino i skręcić za jeziorem Dołgie Małe w stronę Bałtyku. Potem plażą w stronę wschodnią. Od parkingu to 7 km (4 km lasem w SPN + 3 km plażą).

 Wycieczka do latarni Morskiej Stilo, wędrówka po pięknym lesie i równie cudownej plaży to krótki, ale bardzo atrakcyjny sposób na spacer.

Latarnia Stilo  Zasypany las

Z parkingu w Osetniku  udajemy się …. szlakiem do Latarni, która już tradycyjnie w zimie jest zamknięta.W 1906 roku na oddalonym o kilometr od morza wzgórzu stanęła właśnie ta latarnia. To jedna z dwóch w Polsce i trzech na świecie takich konstrukcji w całości zbudowana z żeliwnych płyt skręconych śrubami i uszczelnionych ołowiem. Osetnik leży przy granicy Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. A poza tym do plaży trzeba iść około dwóch kilometrów.  Najpierw drogi, bo jest ich kilka, wspinają się na piaszczyste wzniesienia, potem wiją się między pagórkami i powykręcanymi od wiatrów drzewami.

 

Następnie spacerkiem kierujemy się w stronę plaży, która nas po prostu zauroczyła. To jest naprawdę dzikie miejsce nad polskim Bałtykiem. Mało znane, piękne  🙂 i niech tak zostanie 🙂 Jedyny stały punkt to szczątki dawnego buczka mgłowego, który chronił statki przed “wylądowaniem” na plaży. Buczek nadaje plaży orginalnego charakteru : to połączenie tajemniczości i samotności. Na pewno chciałabym złamać moją zasadę i przyjechać tu latem 🙂

 Łeba – z piękną plażą i atrakcyjnie położonym hotelem Neptun da się pewnie lubić ale zimą to po prostu wymarły kurort. Nie mam porównania, ponieważ latem w Łebie nie byłam więc nie mogę Wam niestety nic polecić. Kilka restauracji było czynnych, kilka sklepów również, więc jak dla mnie to wystarczy 😉

Plaża w Łebie  Plaża w Łebie

Niewątpliwie SPN to osobliwość krajobrazu i każdemu polecam wycieczkę w te strony. Naprawdę warto !

Wydmy  Plaże SPN      

Anna Tamto 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *