Jeśli chcecie odwiedzić kraj, w którym jest czysto, przyjemnie i pusto na plażach to Dania jest krajem idealnym. Chociaż państwo to nie leży na Półwyspie Skandynawskim zaliczane jest właśnie do tych krajów. Słusznie, ponieważ spokój, przyjazność i mentalność Duńczyków nie odbiega od standardów skandynawskich 🙂 . Jeśli mówimy o tym państwie to należy również wspomnieć o największej wyspie Grenlandii o Wyspach Owczych oraz Bornholmie wyspy te bowiem należą do Królestwa Danii.

   

Jeśli szukacie państwa, które jest przyjazne turystom a z psami można wejść praktycznie wszędzie to należy pakować walizki i jechać w wakacyjną podróż właśnie do tego kraju. Duńczycy kochają psy i tak jak we wszystkich krajach skandynawskich ta miłość jest poparta konkretnymi przywilejami 🙂 Duńczycy zabierają swoje psy wszędzie 🙂 Jeśli pies jest na smyczy to praktycznie nie ma ograniczeń w spędzaniu czasu ze swoim pupilem.

        

My do Danii dojeżdżamy autostradą przez Niemcy promując się z Puttgarden do Rødby. Pierwszą noc w Danii spędzamy na parkingu przy zjeździe z mostu przy wyspie Bøgo. Piękny, darmowy parking dla kamperów z pełnym serwisem, spokojem i restauracją dla chętnych to miły początek naszej podróży. A potem było już tylko lepiej 🙂 . Dania to po prostu piękny, przyjazny turystom kraj. Przyroda Danii jest wbrew pozorom różnorodna. Mając tak dużo linii brzegowej i tak wiele wysp krajobraz usiany jest pięknymi widokami z morzem w tle 🙂 Warte zobaczenia są Møns Klint na wyspie Møn -100 metrowe, piękne, kredowe klify oraz Stevns Klint z pięknym kościółkiem Højerup Gamle Kirke usytuowanym nad klifem. Można tam spacerować do woli delektując się otaczającym krajobrazem.

 

          

Jeśli podróżujemy po Danii to niewątpliwie warto odwiedzić dwa miasta Kopenhagę i najstarsze miasto Skandynawii- Ribe. Stolica jest łatwa w zwiedzaniu a komunikacja bardzo przyjazna. Bilety komunikacji miejskiej można zakupić u kierowcy autobusu (pamiętajmy w Danii również wsiadamy do autobusów tylko pierwszymi drzwiami od strony kierowcy). Zwiedzając Kopenhagę warto skorzystać z międzynarodowej sieci autobusów HopOn-HopOff – w stolicy Danii jest lektor w języku polskim 🙂 a dodatkową niespodzianką było to, iż kierowca był Polakiem i chętnie udzielał nam wszelkich wskazówek i rad dotyczących miasta ( dziękujemy Panie  Marku 🙂 ) Dzięki tej wygodnej opcji zwiedzania zobaczyliśmy główne atrakcje miasta. Polecamy 🙂 Zachęcamy również do odwiedzenia muzeum zoologicznego. Przyjazne wnętrza, możliwość dotykania eksponatów i miła atmosfera spowodowały, że czas spędzony wśród preparatów, mikroskopów i szkieletów zostanie nam na długo w pamięci.

     

Jeśli chodzi o muzea to warte zobaczenia jest również -„Muzeum zimnej wojny” –Koldkrigsmuseum leżące niedaleko Kopenhagi. Jadąc w stronę stolicy można zahaczyć tę ciekawą ekspozycję.

Czyli Dania to piękna przyroda, przyjazne miasta, dogodne ścieżki rowerowe no i oczywiście i Legoland ( o którym pisałyśmy tu)  http://annatoannatamto.pl/legoland-pamietnik-z-podrozy/ .

Ale Dania to również monumentalne, warte zobaczenia zamki.

   

My zatrzymujemy się w Helsingør pod zamkiem Hamleta – Kronborg. Można tam miło spędzić czas spacerując i spoglądając na  cieśninę oraz szwedzkie wybrzeże.

Ale nam jeszcze mało zamków i jedziemy do Hillerød zwiedzić zamek i ogrody Frederiksborg. Od 1878 siedzibę Narodowego Muzeum Historycznego. Naszym zdaniem warto ! Zapierający dech w piersiach widok, piękne ogrody i fontanny, wszystko to sprawia, że czujemy się jak w bajce :). Tym bardziej jesteśmy zadowoleni ponieważ Happy może spacerować po królewskich posiadłościach praktycznie bez ograniczeń 🙂

Cudowny spacer można również odbyć w Rebild Bakker – jedynym z duńskich parków narodowych obejmujący pasmo malowniczych wzgórz i dolin bukowo-jodłowych, lasów i wrzosowisk. Sporo na nim szlaków na kilka lub kilkanaście godzin spacerów. Wycieczkę po parku oczmi psa można zobaczyć tu : https://www.youtube.com/watch?v=b8cHoCdceks&list=PLk55ophrLg4b1qfM9Rohfg2g601WFaKHe

Kiedy dojeżdżamy do Frederikshavn nasze wakacje nabierają innego wymiaru 🙂 Dlaczego ? Napotykamy na plażę usianą palmami, gdzie jest mało ludzi i można wejść z psem ! Czego można chcieć więcej … zaczynamy więc plażowanie. I o plażowaniu w Danii chciałbym Wam napisać. Otóż w Danii plaże są szerokie ( 1-2,5 kilometra szerokości) i  jak już pisałam puste ale co najprzyjemniejsze można wjeżdżać na nie samochodem 🙂 Po prostu raj.

 

       

Piękne miejsce to również Skogen- z cyplem i magicznym miejscem połączenia Bałtyku z Morzem Północnym. Spacery po plaży to czysta lub jak kto woli piaskowa przyjemność. Szczególnie jeśli chce się dotrzeć do zasypywanej latarni w Lokken.

Dania nierozerwalnie związane jest z morzem i my w tym roku chcieliśmy zobaczyć jeszcze jedną ciekawostkę przyrodniczą -Morze Wattów, którego obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otóż morze Wattów to płytki akwen, którego  znaczną  część stanowią osuchy czyli szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza. Raj przyrodniczo- ornitologiczny ( możliwość podglądania fok i ptaków)

     

Chociaż Dania nie należy do najtańszych i nie da się tam oszczędzać to podróż do tego kraju to cudowna przygoda. Dania to po prostu mały kraj wielkich możliwości turystycznych.

O Danii pisałyśmy również recenzując książkę i robiąc pyszne duńskie kanapki czyli  smørrebrod http://annatoannatamto.pl/wakacje-w-daniiprzepis-na-smorrebrod/

Anna Tamto

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *