Czeski raj

Czeski raj

Jeśli chcielibyście spędzić miło kilka dni to wystarczy wziąć urlop 🙂

Jeśli zaś chcielibyście przy okazji zachwycić się pięknymi widokami, pospacerować i dobrze zjeść to zapraszam Was na galerię zdjęć z Czeskiego Raju.

Czeski raj

Położony jest jakieś 200 km od granicy z Polską. Leży na południowy zachód od Wrocławia i dojazd do tego miejsca nie nastarcza dużych problemów. Szukać go należny pomiędzy miasteczkiem Rumcajsa czyli Jiczinem a Mladą Boleslav słynącą z fabryki Skody.

Moim zdanie optymalnie należy  poświecić temu miejscu ok 3-4 dni.

Co warto zobaczyć w Czeskim Raju ?

Przede wszystkim warto pospacerować 🙂 Szlaki są dobrze oznaczone. Nie nastręczają dużych problemów. Jednak należny pamiętać, że schodów jest tam sporo.

Do wyboru jest dużo miejsc do zobaczenie min. Hruba Skała, Prochowskie Skały, Jiczin, Mlada Boleslav czy Zamek Trosky z charakterystycznymi dwoma wieżami.

Mnie urzekły Prochowskie Skały 🙂 Zdecydowanie jest to jedno z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych szlaków zlokalizowanych w

Czeski Raj

Widoki rozciągające się po wdrapaniu się na punkty widokowe dodają energii, w szczególności, gdy kwitną pola rzepaku. Obszar Skał Prachowskich zajmuje powierzchnię 243,4 ha. Dokładnie 31 grudnia 1933r. został on uznany za Państwowy Rezerwat Przyrody.

W wyniku osadzania się na dnie morza mezozoicznego piaskowców, margli oraz opoki powstało szczególne ukształtowanie terenu, dzięki temu Skały Prochowskie składają się z wysokich, wysmukłych wież i kolumn, pomiędzy którymi, znajdują się głębokie i wąskie wąwozy.

Czeski raj

Miejsce to znajduje się niespełna 10 km od Jicina i łatwo tu trafić.  Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny i 13 punktów widokowych. I wąskie, tajemnicze  korytarze!

Ponieważ przejście Prochowskich Skał zajmuje ok 2 godzin to na odpoczynek warto wybrać się do Jiczyna.

Jiczyn, z domem Rumcajsa i malowniczym rynkiem w zasadzie nie rożni się od innych czeskich miasteczek … ale warto tu wpaść na lody, wdrapać się na miejską bramę i zwiedzić kościół św. Jakuba.

Hruba Skała to miejsce, które szczególnie nas urzekło. Szlak przyjazny psom, pełen atrakcji więc spacer zaliczamy do udanych.

Mlada Boleslav natomiast to już większe miasto, w którym zlokalizowane jest Muzeum Skody. W 1895r Václav Laurin i Václav Klement rozpoczęli tutaj  produkcję rowerów. Po 10 latach, zdecydowali się na produkcję aut. Muzeum jest interesujące i nowocześnie urządzone. Jak dla mnie warte odwiedzenia.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli od 9.00 do 17.00.

Vaclava Klementa 294, 29301 Mlada Boleslav
GPS: 50.4188056N, 14.9138750E

Zapraszam na galerię z Czeskiego Raju :

 

UDANEJ PODRÓŻY !

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *