Fanta

Czy wiecie z czego zrobiona jest Fanta ? Oczywiście z koncentratu pomarańczowego, konserwantów, wody i cukru 🙂 😉

Dlaczego o tym pisze? Całkiem niedawno podczas podróży, wraz ze znajomymi, zatrzymaliśmy się w przydrożnej restauracji. Niczym Magda Gessler obejrzałam menu i każdy zamówił sobie coś do jedzenia. Było przyjemnie i pysznie. Pasażerowie pili piwo a kierowca ( mój kolega, z którym lubię się droczyć ) zamówił sobie Fantę 🙂 😉

Nie omieszkałam w tym momencie zareagować ;)…, tak by umilić wspólny posiłek 🙂 Mówię  :

-A czy ty wiesz, że właśnie pijesz nazistowski napój ?

No i się zaczęło: …, że jak to ? …, że to Coca-cola Company…, że co przepraszam ? Że ja, Polak piję nazistowskie coś ? Niemożliwe ! ?

Historia Fanty

Możliwe ! Bo choć wszystkie firmy, które w czasie II wojny światowej współpracowały z Hitlerem chętnie wymazałyby tę część historii ze swojego dorobku to niestety czasy były jakie były, wojna rujnowała wiele biznesów i takie firmy jak Hugo Boss, Simens czy Ford niestety tę niechlebną kartę w swoim dorobku posiadają. Nie chwalą się ale też nie zaprzeczają.

I Fanta do nich należy. A ściślej rzecz ujmując Fanta to napój, którego korzenie sięgają hitlerowskich Niemiec. Fanta moi drodzy nie jest amerykańska,  ale niemiecka !

Wszystko zaczęło się na długo przed tym, zanim III Rzesza w ogóle powstała. Historia jest długa ale nie bardzo skomplikowana. W 1886 r. amerykański farmaceuta John S. Pemberton opracował recepturę napoju „tak dobrego, że i sam Bóg by nim nie wzgardził” czyli Coca-Coli. Coca-Colę trzynaście lat od wynalezienia zaczęto rozlewać do butelek na masową skalę. Zaczęła podbijać Amerykę, potem  błyskawicznie trafiła też do Europy. W Londynie colę pito już w 1900 r. a do wybuchu II wojny światowej Coca-Cola była butelkowana w aż 44 krajach świata. W Niemczech także. Była nawet oficjalnym sponsorem Igrzysk Olimpijskich w 1936r. Oczywiście , nie każdemu się to podobało, gdyż nacjonalizm szerzący się w ówczesnych Niemczech dawał się już w znaki. Pojawiały się hasła typu ” zawżdy My Niemcy mamy pić amerykańskie “niewiadomoco ?”… ale  nie przynosiły żadnego skutku i Niemy pili colę tak samo jak reszta świata.

Radykalna zmiana przyszła dopiero w 1940 r. Amerykanie bowiem zaprzestali przesyłać do Niemiec koncentrat, z którego w kilkudziesięciu zakładach na terenie kraju wyrabiano colę. Ówczesną filią Coca-Coli w III Rzeszy kierował Max Keith. Kiedy syropu zabrakło, przed Keithem postawiono ambitne zadanie wynalezienia napoju, który mógłby go  zastąpić. Wiadomo … wódz kazał … sługa musiał. To jednak nie było takie proste ! Receptura była bowiem mocno strzeżona a zrobienie czegoś z niczego graniczyło z cudem ! Jednak cud się stał i wymyślono Fantę !

Historia Fanty

Stworzona przez zespół Keitha Fanta nie miała zbyt wiele wspólnego z dzisiejszym napojem, ale i tak podbiła serca Niemców. Produktów do wyrobu napoju było jak na lekarstwo. Wszystkie owoce szły na front, cukru też brakowało 🙁  Z czego więc wyrabiano fantę ? Podobno “odkrywcy” , którzy musieli czymś zastąpić colę, mieli do dyspozycji mało wyszukane składniki jak m.in. resztki jabłek (pozostałe po produkcji cydru) czy… serwatkę! Nic więc dziwnego, że coli nie odtworzyli, ale za to Fanta nabrała smaku kojarzącego się z pomarańczą lub cytryną.

Według innych źródeł swój cytrusowy smak zawdzięczała ona pomarańczowemu koncentratowi sprowadzanemu z nazistowskich Włoch, z którymi Niemcy miały sojusz. Możliwe też, że obie wersje są prawdziwe, a skład Fanty różnił się w zależności od dostępnego akurat surowca. Produkcja Fanty stała się sukcesem nazistowskich Niemiec – reklamowali ją żołnierze Wermachtu, pili wszyscy 🙂 nawet sam Adolf Hitler. Fantę produkowano tak długo jak to było możliwe czyli do 1943 r, bo to właśnie wtedy zabrakło już jakichkolwiek składników by zaspokoić popyt na ten napój .

Po zakończeniu wojny Keith przekazał zakłady produkcyjne właścicielom , czyli amerykańskiej Coca-Cola Company. Firma właściwie nie zamierzała wracać do produkcji wymyślonej przez Niemców Fanty. Ale kiedy jej największy konkurent, producent Pepsi, zaczął wprowadzać na rynek napoje gazowane w różnych smakach, a Coca-Cola miała w ofercie tylko jeden napój zmieniono zdanie i sięgnięto po recepturę Fanty. Zmieniono odrobinę składniki i… osiągnięto sukces.

Czyli co ?

Z niczego coś ? No chyba tak !

Używając wyobraźni (niem. FANTAsie ) można wiele 🙂 …i jeszcze odrobina motywacji w postaci niemożności odmowy i powstał napój po prostu „FANTAsti”

Anna Tamto 

Zobaczcie również :

Kitto katsu-na pewno zwyciężysz 🙂 !

“Leg godt”-baw się dobrze…

Play-doh kit czy hit ?

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *