Białowieża -znana na całym świecie przyrodnicza atrakcja. Za sprawą ostatnich politycznych zmian w bardzo osobliwy sposób rozsławiona przez ministra Szyszkę 🙂 Główną atrakcję turystyczną tego regionu stanowi Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym, licznymi rezerwatami i pomnikami przyrody, szlakami turystycznymi i ścieżkami dydaktycznymi. To unikalny kompleks leśny, który w połączeniu z puszczą białoruską stanowi unikat na skalę światową. Piękny teren, który warto odwiedzić. Dzikość i naturalność tego regionu to walor nie do podważenia.

      

Puszcza Białowieska jest cudowna i niezwykła. Piękno przyrody i różnorodność występowania zarówno flory jak i fauny powoduje, że nawet laik widzi, że nie jest to zwykły las. To puszcza “pełną gębą”. Najcenniejsze przyrodniczo obszary chroni Białowieski Park Narodowy– będąc tu możemy sobie wyobrazić jak wyglądał las przed pojawieniem się człowieka. Ze względu na unikatową przyrodę w 1979 roku BPN został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości.  Nasza  Puszcza Białowieska została zaliczona od skarbów ludzkości 🙂 i wymienia się ją równorzędnie z Himalajami jako obszar unikatowy. W Himalaje mamy daleko a do Puszczy Białowieskiej znacznie bliżej więc gorąco Was zachęcam by odwiedzić ten rejon naszego kraju .

Ja byłam w Puszczy kilkakrotnie na przestrzeni 15 ostaniach lat i widzę jak niezmiennie zadziwia nie tylko mnie ale i innych turystów. Brońmy tego dziedzictwa jak największego skarbu i nie pozwólmy by nierozsądne decyzje zniszczyły Puszczę. Faktem jest bowiem, że pierwszy raz w tym roku widziałam tak dużą wycinkę drzew. Wcześniej albo tego nie zauważałam, albo nie miało to miejsca na taką skalę.

Ostatni pobyt również dobitnie pokazał, że przyroda w Puszczy Białowieskiej jest na wyciągnięcie ręki 🙂 Nie jechałam z zamiarem eksploracji Puszczy jako zapalony przyrodnik amator, gdyż moja niesprawna noga, jeszcze nie pozwala na długie wędrówki w niedostępne knieje. I co ? I przyroda przyszła do mnie ! Spotkałam żubry ! Bynajmniej nie w rezerwacie! Obserwowałam kruki, które pokochałam dzięki lekturze A.Wajraka http://annatoannatamto.pl/marcowy-krolewski-przeglad-czytelniczy/  wysiadłam z samochodu na krótki spacer i od razu zauważyłam wilcze tropy ! Takie wrażenia to dla przyrodnika takiego jak ja cudowny i niezapomniany czas.

 

 

Ta niezwykłość Puszczy Białowieskiej  to efekt 600 letniej ochrony tego rejonu, którą potrafili docenić naprawdę wszyscy, którzy rządzili tymi ziemiami.

I właśnie dziś chciałbym zwrócić Wam uwagę na to jak Puszcza Białowieska rozkochała w sobie carów. Jadąc do Puszczy tym razem skupiłam się na lekturze ciekawego albumu “Białowieża -carska rezydencja”. Oglądając ten album po raz pierwszy ujrzałam Białowieżę z innej strony. Historycznej. Album pokazuje ludzi, historyczne postacie i budynki, które już nie istnieją, co w połączeniu z podróżą w ten region daje pełen obraz tego terenu.

Białowieża-śladami carskiej rezydencji  Białowieża -carska rezydencja

Po upadku Rzeczpospolitej i III rozbiorze Polski w 1975 roku Białowieża znalazła się w granicach Imperium Rosyjskiego. Królewskie puszcze, w których od czasów Władysława Jagiełły kolejni polscy władcy polowali i odpoczywali w 1888 r na rozkaz Aleksandra III stały się własnością rodziny carskiej. W tym czasie w Białowieży wzniesiono piękny pałac, który swą bajkowością pięknie wpisywał się otaczającą przyrodę.

dom marszałka dworu  dom marszałka dworu    

Pałac zbudowano na niewielkim wzniesieniu, w tym samym miejscu gdzie wcześniej stały drewniane dwory polskich królów, przybywających do Białowieży,  a gdzie teraz wzniesiona jest siedziba BPN. Pałac był piękny, imponujący i wybudowany według  najnowszych, ówczesnych trendów. Wokół pałacu powstał park w stylu angielskim a w 1897 r do carskiego pałacu doprowadzono linię kolejową.  Dzięki temu Białowieża stała się ulubionym miejscem wypoczynku cara Mikołaja II. Przebywał w niej z rodziną w latach 1897, 1900, 1903, 1906, 1912. Uwielbiał ją też carewicz Aleksy, który zapisał w swym pamiętniku, że gdy umrze-chciałby być tu pochowany. Carska Białowieża to czas rozkwitu tej miejscowości, czas przepychu, pięknego wzornictwa i czas herbaty z samowara. Czas szacunku do zwierzyny i czas respektu przed leśnymi ostępami. Pałac myśliwski w Białowieży był piękny i imponujący. Album pokazuje  wielkość i unikatowość tej budowli.

Pałac był piękny, imponujący i wybudowany z najnowszymi, ówczesnymi trendami.   Pałac zbudowana na niewielkim wzniesieniu, w tym samym miejscu gdzie wcześniej stały drewniane dwory polskich królów, przybywających do Białowieży, a gdzie teraz wzniesiona jest siedziba BPN.  Pozostałości po bramie wjazdowej . Pałac myśliwski w Białowieży był piękny i imponujący. Album pokazuje jak wielkość i unikatowość tej budowli.  

W 1915 r wobec groźby zajęcia Białowieży przez wojska niemieckie ewakuowano całe wyposażenie pałacu, pozostawiając tylko to czego nie można było wywieźć. Po odzyskaniu przez Polską niepodległości Puszcza Białowieska oraz dawny pałac carski przeszły we władanie skarbu państwa. Po przeprowadzonym remoncie umieszczono w nim władze powiatu a w 1929r zaczęła w nim funkcjonować Państwowa Wyższa Szkoła Leśna. Części pomieszczeń nadano ponownie charakter reprezentacyjny i urządzono w nich apartamenty dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Prezydent gościł w nich między innymi H.Göringa i H.Himmlera.

Co się stało z pałacem ? W 1939 r zbombardowało go Luftwaffe ale jego ostateczna zagłada nastąpiła w 1944r . Przed wycofaniem się wojsk niemieckich został on podpalony przez współpracujące z Niemcami węgierskie oddziały. Spłonął doszczętnie. Pozostały ruiny, nienadające się do odbudowy.  Z carskich czasów , prócz cerkwi zachował się do dziś w Białowieży dom marszałka dworu ( obecnie siedziba Instytutu badawczego Leśnictwa), stajnie , towarowy dworzec kolejowy ( obecnie mieści się tam hotel i restauracja “Carska” w której to miałam okazję gościć ), brama wjazdowa i fragment parku.

  towarowy dworzec kolejowy, obecnie mieści się tam hotel i restauracja "carska"     Odrestaurowany carski wagon  towarowy dworzec kolejowy, obecnie mieści się tam hotel i restauracja "Carska"

Chociaż nie ma pałacu to szczęśliwie ocalały stare fotografie i dokumenty, a dzięki takim historyczkom jak Swietłana Czestnych i Karen Kettering możemy uchronić o zapomnienia kawałek historii tego regionu.

Polecam zarówno album jak i podróż do Białowieży 🙂

  Pomnik żubra. Upamiętniający polowanie cara Aleksandra II 6 i 7 X 1860r   Pomnik żubra. Upamiętniający polowanie cara Aleksandra II 6 i 7 X 1860r   Białowieża   Cerkiew w Białowieży

Anna Tamto

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *