Ateny– stolica Grecji łącząca w sobie świat współczesny ze światem starożytnym 🙂 Podobnie jak w Rzymie, w mieście tym historia przeplata się z teraźniejszością, wielka kultura z bazarowym kiczem. Ateny to miasto, które warto zobaczyć. Tym bardziej, że jest moim zdaniem dostępne zarówno cenowo jak i komunikacyjnie. Do Aten można dolecieć z Warszawy w promocyjnych cenach a sama stolica jest bardzo dobrze skomunikowana z lotniskiem (E.Venizelos) więc dostanie się do centrum Aten nie nastarcza żadnych problemów. Do ateńskiego lotniska dojeżdża metro 🙂 Po wylądowaniu należy zakupić bilet komunikacji miejskiej, skierować się na peron metra i poczekać na pociąg.


Potem pozostaje już zwiedzanie, oglądanie i wchłanianie atmosfery tej niewątpliwe interesującej metropolii. Wskazówki praktyczne : jeśli nie planujecie przez cały pobyt poruszać się metrem można kupić od razu bilet powrotny na lotnisko ( wychodzi taniej) 18 euro od osoby w obie strony .


Jeśli hotel, w którym zamieszkacie będzie w dzielnicy Plaka, kupowanie biletu trzydniowego czy tygodniowego nie ma sensu bowiem wszystkie ważniejsze zabytki i atrakcje znajdują się w Atenach, w zasięgu pieszego spaceru 🙂 Jeśli nawet tak jak my zapragniecie delektować się morską bryzą w Pireusie to pojedynczy bilet wyjdzie taniej 🙂 Metro ateńskie ma jeszcze dodatkową zaletę: jest fajnie stylizowane. Na wszystkich głównych stacjach znajdziecie mini-galerie, repliki antycznych rzeźb. Nie jest to może tak spektakularny widok jak w Sztokholmie ale estetyka daje nam poczucie, że obcujemy w wyjątkowym miejscu.


Jeśli już mowa o cenach; Ateny nie są zastraszająco drogim miastem. 30 Euro dziennie na jedzenie i atrakcje powinno wystarczyć.
Co warto zobaczyć w Atenach ?
Najważniejsze starożytne atrakcje miasta zostały sprytnie zebrane w postaci jednej wejściówki, która kosztuje 12 € i uprawnia do zwiedzania sześciu wskazanych punktów, w dowolnej kolejności i w dowolnym tempie (bilet jest ważny kilka dni).To świetne rozwiązanie godne naśladowania przez inne światowe metropolie.
Co warto zobaczyć ?




Akropol : niekwestionowany zwycięzca w kategorii “zabytki Aten” . Numer jeden każdego turysty odwiedzającego Ateny. Akropol usytuowany jest tak, że z każdego punktu miasta go widać czyli jest na szczycie- dosłownie i w przenośni. Odwiedzając Akropol czuć potęgę Aten. Piękno tego miasta ze wzgórza Akropolu zapiera dech w piersiach. A nocą Akropol tak jak i Ateny nabiera nowego charakteru. Nastrojowego, pełnego romantyzmu. Akropol (Akropolis, Wzgórze Akropol, Ακρόπολη Αθηνών) to wzgórze w Atenach, na którym w czasach starożytnych zbudowano cytadelę. Później stało się miejscem kultu, jednak pierwotne świątynie uległy zniszczeniu. Podczas odbudowy powstały nowe świątynie, których ruiny przetrwały do dziś: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Od 1834 r. nieprzerwanie na Akropolu prowadzone są prace archeologiczne. Odnalezione podczas prac przedmioty przeniesiono do położonego nieopodal Muzeum Akropolu, gdzie można poznać historię wzgórza i zobaczyć wszystko to co zachowało się do dziś. Symbolem wzgórza jest największa budowla Partenon– najlepiej zachowany i największy budynek na Akropolu. Budowany w latach 447-432 p.n.e. Świątynia była poświęcona Atenie Dziewicy, zbudowana jest białego marmuru i cały czas niestety obudowana jest rusztowaniami 🙂 Nie liczcie na to, że rusztowań nie będzie 🙂 Będą, kwestia tylko z której strony, bowiem od 1832 roku prowadzone są tam nieprzerwanie prace archeologiczne.




Agora wraz ze Świątynią Hefajstosa to bardzo miły etap zwiedzania gdyż spacerujemy po pięknym parku u podnóża Akropolu.




Teatr Dionizosa : starożytny teatr grecki znajdujący się na południowym stoku Akropolu można więc oglądać go zarówno z góry, będąc na wzgórzu jak i z dołu. Oba widoki robią wrażenie nawet na zatwardziałych przeciwnikach zwiedzania. Teatr Dionizosa stanowił jeden z najważniejszych obiektów tego typu i wzór architektoniczny dla wszystkich późniejszych teatrów greckich. Swoje sztuki wystawiali w nim m.in Arytofanes i Sofokles.



Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana : to pozostałości po Atenach rzymskich. Świątynia powstała w 131 r. p.n.e. i była największą grecką świątynią. W czasach swojej świetności miała 104 kolumny, z których do czasów obecnych zachowało się tylko kilkanaście. W jej wnętrzu znajdowały dwa posągi – Zeusa i cesarza Hadriana. Tuż obok znajduje się Łuk Hadriana, który miał oddzielać Ateny antyczne od rzymskich. Z jednej strony łuku widnieje napis “Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza”, natomiast z drugiej “Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza”. Codziennie przechodziliśmy obok Łuku Hadriana więc nam się utrwaliło 🙂




Wzgórze Filopapposa :To popularna nazwa wzgórza Mouseion (147 m n.p.m.), sąsiadującego z Akropolem. Wzięła się od stojącego na szczycie pomnika, a właściwie mauzoleum, którym mieszkańcy miasta uhonorowali pamięć Filopapposa, syryjskiego księcia, sprawującego funkcję rzymskiego konsula. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Akropol i Ateny. Droga na to wzgórze zajmie nam ok 30 minut. Na szczycie znajduje się mauzoleum Filopapposa z płaskorzeźbą konsula.
Stadion Panatenejski : Piękny, starożytny stadion robiący ogromne wrażenie. Był areną Igrzysk Olimpijskich. Jest ozdobą miasta do dziś. Jego historia jest bardzo długa- arena ta istniała tu już w czasach starożytnych. Wiadomo, że już w VI w. p.n.e. odbywały się tu zawody. Pierwsza poważna konstrukcja, znana z dokumentacji, powstała tu w IV w. p.n.e. Do jego budowy wykorzystano wąwóz pomiędzy dwoma wzgórzami na obrzeżach Aten, dodatkowo pogłębiając go przez wywiezienie masy ziemi. Pierwsze zawody na zbudowanym stadionie odbyły się w 330 r. p.n.e. Stadion leże na wschód od Akropolu.. Wstęp na stadion jest płatny, ale stadion w Atenach po prostu trzeba zobaczyć – wg mnie to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie tej greckiej metropolii. Dziś odbywają się różnorodne imprezy sportowe i turystyczne. Muzeznjdujące się na stadione zawiera ciekawą kolekcję plakatów i pochodni olimpijskich. Uważam, że każdy kto odwiedza Ateny powinien zobaczyć tę imponującą budowlę.




Plaka: Zna ją każdy, kto był w Atenach 🙂 to punkt obowiązkowy dla każdego turysty 🙂 Jeśli chcemy coś zjeść idziemy na Plakę. Jeśli chcemy pójść na shopping to również skierujemy się na Plakę. Nazywana jest „sąsiedztwem Bogów” ponieważ leży u podnóża Akropolu. Przyciąga turystów swoją specyficzną zabudową i ciasnymi, krętymi uliczkami oraz niecodziennym klimatem.






Plac Syntagma : Placu Syntagma nie sposób nie zobaczyć 🙂 Zwiedzając stolicę Grecji, chcąc nie chcąc na pewno na niego trafimy. Choćby dlatego,że właśnie tu dojedziemy jadąc metrem z lotniska do miasta. To tu również rozpoczyna się i kończy trasa autobusu (X95), który przywiezie nas z lotniska.Historia placu Konstytucji jest długa i burzliwa. Nie będę Was zanudzać historią ale polecam sięgnięcie chociażby do recenzowanej przez nas książki http://annatoannatamto.pl/grecja-gorzkie-pomarancze-przepis-na-moussake-i-grecka-frappe/ Zwieńczeniem placu jest Parlament przed którym codziennie o 19.00 można podziwiać spektakularną zmianę warty. Do dziś plac ten jest miejscem demonstracji i świętowania ważnych wydarzeń, zarówno społecznych, jak i politycznych czy sportowych. Jest też codziennym wieczornym miejscem spotkań ateńczyków. Byliśmy świadkami greckiej demonstracji i przyglądaliśmy się globalnemu strajkowi. Grecy wyrażali swoje niezadowolenie pochodami, strajkiem metra i zamkniętymi sklepami.







Wzgórze Likavitos : to najwyższe wzniesienie w Atenach. Ma wysokość 277 m. Na szczycie znajduje się teatr, kawiarnia, restauracja i kościół Agios Georgios. Z góry rozpościera się wspaniały widok na miasto i okolicę. To doskonałe miejsce do obserwowania zachodu słońca, a także panoramy Aten po zmroku, z podświetlonym Akropolem. Tak też uczyniliśmy i byliśmy bardzo usatysfakcjonowani.


Muzeum Akropolu : Piękna, nowoczesna architektura wkomponowana w Plakę. Muzeum znajduje się tuż przy stacji metra Acropolis i jest warte odwiedzenia. Starożytna ekspozycje w połączeniu z nowoczesnym stylem daje interesujący rezultat. Restauracja serwuje dobre jedzenie( również wegańskie ) a z tarasu można zrobić piękne zdjęcia Akropolu.





Pireus : Obecnie Pireus znany jest z przede wszystkim z ogromnego portu. Jeśli mamy czas i ochotę warto wybrać się na wycieczkę do tego portowego miasteczka. Klimat typowo połudnoowoeuropejski-pyszne nadmorskie jedzenie w klimatycznych knajpach i plaża gdzie można się wykąpać i plażować 🙂 Miły przerywnik od miejskiego zgiełku tym bardziej, że do Pireusu dojedziemy metrem, co bardzo ułatwia sprawę 🙂 Zatem co zrobić by w 4 godziny licząc od Warszawy być nad ciepłym morzem i jeść na kolację grecką sałatkę i ośmiornice z grilla ? Wystarczy polecieć do Aten ( 2,5 godziny ) następnie metrem przedostać się do Pireusu ( ok 1,5 godziny) i już 🙂 Można się opalić a potem wrócić do greckiej metropolii i zwiedzać, zwiedzać i jeszcze raz zwiedzać ….
A co do jedzenia ?
Jedzenie w Atenach jest stosunkowo tanie i przepyszne 🙂 W zasadzie każda restauracja oferuje typowe greckie potrawy i takie też proponujemy Wam spróbować 🙂




Zatem Ateny warte swojej ceny 🙂 POLECAM
Anna tamto
Dodaj komentarz