Okres przedświąteczny to taki wyjątkowy czas, kiedy wszyscy, bardzo nawet zagorzali przeciwnicy kiczu, świecidełek i brokatu, choć na chwilę ulegają czarowi świątecznych dekoracji. Czy tak musi być ? Czy musimy być skazani na to co dyktują nam przedświąteczne trendy 🙂 Otóż nie.Aby były wyjątkowe muszą w sobie nosić pewien ładunek emocji. Jak to osiągnąć? Trzeba je zrobić własnoręcznie.

 

Własnoręcznie przygotowywanie takich dekoracji to nie tylko doskonały pomysł na świąteczny prezent dla kogoś kogo chcemy obdarować przed świętami, ale przede wszystkim okazja, by wspólnie spędzić czas z najbliższymi, lub poznać zupełnie kogoś nowego umawiając się na wspólną zabawę. Ja postanowiłam spędzić tak minioną sobotę 🙂 W Owocnym Miejscu w Warszawie przy ul. Krochmalnej Gosia i Marta organizują właśnie takie spotkania. To cudowny czas poświęcony dla innych i dla siebie.  To możliwość odkrycia swojej kreatywność, nowych, czasami nieznanych pokładów własnych zdolność. To także czas cudownych rozmów w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

 

Zanim w polskich domach pojawiła się choinka królowały przybrania wigilijne tzw. podłaźniczki zawieszane pod sufitem gałęzie sosny, świerku i jodły. Można spotkać także inne, regionalnie określenia: na Rzeszowszczyźnie nazywano je jutkami, na Warmii i Mazurach jeglijkami, w Małopolsce – sadem, w Jarosławskiem, Lubelskiem i Sandomierskiem – wiechą. Bez względu na nazwę wierzono, że zielone gałęzie mają życiodajne moce i cudotwórcze właściwości, chronią dom i jego mieszkańców od złych mocy i uroków.

Właśnie takie, zielone i piękne wieńce świąteczne królowały na sobotnim spotkaniu 🙂

   

Jakie materiały należy przygotować by zrobić własnoręczne cudeńka, a następnie chwalić się rodzinie i znajomym własną kreatywnością 🙂 ?

 • Gałęzie świerku, jodły, sosny, ostrokrzewu, irgi , rajskiej jabłoni, wierzby
 • Suszone plasterki cytryn i pomarańczy,
 • Szyszki
 • Anyż gwieździsty
 • Cynamon
 • Wstążki
 • Bombki
 • Piórka
 • Drut
 • Klej
 • Śnieg w sprayu
 • szpilki, kartony

Etapy przygotowania dużego wieńca :

Należy uformować wieńce z dowolnego igliwia  Następnie zaplanować motyw przewodni wieńca np kolor :) Wybrać i przygotować materiały  A następnie przykleić ozdoby do wieńca :) dać sobie chwilę czasu i ozdabiać dalej :) a następnie należy podziwiać efekt :)

Można również uszyć piękne filcowe serca lub cudownego anioła ze skrawków materiałów. Etapy przygotowywania Anioła:

przygotowanie materiałów     szycie nóżek i rączek :) przyklejanie włosów układanie fryzury  

No to do roboty 🙂 ! Mam nadzieję, że was zainspirowałam 🙂

Czyż nie jest to satysfakcjonujące :)? Zachęcam Was do samodzielnej pracy, a jeszcze goręcej polecam sobotnie spotkanie 12 grudnia  w Owocnym Miejscu. Dziewczyny znów stworzą warunki, zaopatrzą w materiały i pomogą wyczarować własne akcesoria świąteczne.

   

http://owocnemiejsce.pl/opisy-wydarzen/warsztat-wlasnorecznego-robienia-dekoracji-swiatecznych/

Anna Tamto

Ania Traczyk

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *