Żmijowisko

Jest lato, jest ciepło…leniwie upływa czas. Każdy pragnie wypocząć, nabrać sił na cały rok.

W wakacje wszyscy mamy podobnie. Lubimy spędzać czas z przyjaciółmi, z książkami i winem 🙂 Tak też mają bohaterowie powieści Wojciecha Chmielarza

Żmijowisko

ale coś jednak idzie nie tak …coś się nie układa …znika dziewczyna. Co się z nią stało ?

Żmijowisko- Wojciech Chmielarzale coś jednak idzie nie tak …coś się nie układa …znika dziewczyna. Co się z nią stało ?

Arka -głównego bohatera książki poznajemy w momencie gdy odwiedza agroturystykę o dość nieprzyjemnej nazwie “Żmijowisko”, której nazwa tożsama jest z tytułem książki.

Kłębowisko żmij, to tylko dla nielicznych przyjemny widok, dlatego już tytuł tej powieści nie nastraja pozytywnie. Jakkolowiek by interpretować, po przeczytaniu kryminału Wojciecha Chmielarza, tytuł jest moim zdaniem adekwatny do teści.

Mnogość bohaterów i każdy z nich ma coś na sumieniu, to jak dla mnie symboliczne kłębowisko, gdzie wszyscy, ale i każdy z osobna  może być przyczyną zaginięcia nastoletniej Ady.

Bo to właśnie Arek, ojciec Ady na początku powieści wraca do miejsca, w którym zaginęła jego córka. Chce jeszcze raz poszukać, nie chce się poddać. Mimo  niechęci gospodyni agroturystyki a z pomocą gospodarza i znajomej z przed roku-Adaomy, która też z jakiegoś powodu wraca do miejsca tragedii, Arek zostaje.

Akcja powieści zaczyna nabierać tempa… Jak dla mnie trochę wolno, trochę leniwie ale mam wrażenie, że to celowy zabieg autora. Tak ma być-ciekawie, wolno, bez spektakularnych zwrotów akcji, ale z jednoczesnym zaciekawieniem czytelnika.

Co się wydarzyło w Żmijowisku ? Gdzie jest Ada ? Czy żyje ? Jeśli nie -to kluczowe pytanie w każdym  kryminale -kto zabił ?

Pytanie -odpowiedź, układamy je sobie w głowie… bo w książce ich nie uzyskamy 🙂

To dobrze ! To wielki plus tej książki, że z kartki na kartkę typujemy mordercę, snujemy hipotezy, myślmy i analizujemy a…zakończenie i tak nas zaskakuje.

Żmijowisko

Jest jeszcze nietypowa bohaterka tej powieści- miłość … to ona jest za wszystko odpowiedzialna 😉

Za co ? Przeczytajcie bo warto.

Jedni mogą postrzegać konstrukcję tej książki jako wadę. Dla mnie to zaleta. Dzięki trzem wątkom czasowym- zaginięcie Ady, rok póżniej  i czas pomiędzy tymi zdarzeniami, dostajemy od autora  możliwość poukładania sobie w głowie zdarzeń, nic nam nie umyka.

Wszystko to, co autor chce nam przekazać, odczytamy w tych trzech strefach czasowych książki. Niczym dedektyw próbujemy poskładać puzzle tej kryminalistycznej układanki. Chwała tym, co choćby w połowie powieści domyślają się co się stało z Adą.

Następnym plusem tej historii są jej wątki obyczajowe.

Akcja jest nam bliska, gdyż dzieje się w 2017 roku. Poznajemy grupę przyjaciół ze studiów, jak ich wiele. Jedni są bogaci, inni ledwo sobie radzą, ale mimo to są razem, bawią się, odpoczywają, kochają się i kłócą. Normalne życie ! Nie nazwałbym tej powieści socjologicznym thrillerem, to zdecydowanie jak dla mnie za duże słowa, ale Wojciech Chmielarz bardzo dobrze uchwycił relacje międzyludzkie.

Bez zbędnych dociekań i zbytniego komplikowania. Ot, grupa ludzi pogubionych w życiu.

Wątek nastolatków godny pochwały ! W książce jest samotność, proza życia, miłość i zazdrość, choroby i błysk fleszy.  Dialogi są rzeczywiste a opisany problemy nasuwają pytanie- czy każdy z nas mógłby znaleźć się w takich sytuacjach ? To duży plus, że to co czytamy jest dla nas realne.

Żmijowisko

Zakończenie zapada w pamięć… można powiedzieć …hmm …

Tego się nie spodziewałam … i dlatego jak dla mnie, jest to kryminał zasługujący na duże, jeśli nie największe noty.

Jestem bardzo ciekawa ekranizacji powieści przez Canal+. Serial ma się pojawić w jesiennej ramówce. Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę Pawła Domagałę w roli Arka !

POLECAM

Anna Tamto

 

ŻMIJOWISKO: Znamy pełną obsadę nowego serialu CANAL+

 

 

Written by Ania Traczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *